Rybí hostina nejen o Vánocích
Sladkovodní ryby byly od středověku jedním z klíčových pilířů české kuchyně. Bohužel, během 20. století popularita sumců, okounů, línů, štik či kaprů značně poklesla a desítky starých receptů upadly v zapomnění. Pojďme to změnit. Vánoce jsou ideální příležitost.
Sladkovodní ryby patří na vánoční stůl odjakživa.
V českých domácnostech se pekly na kmíně, ty nejmenší (získané po ukončení výlovů rybníků) se sušily v peci, poté rozemlely a přidávaly jako koření do bramborových jídel (třeba bramboračky). Naopak větší kusy se udily na višňovém či švestkovém dřevě.

Okoun se salátem
Zatímco dnes si nejvíce vychutnáme pstruhy a lahodné candáty, dříve patřily k nejoblíbenějším rybám štiky (pečené na másle s trochou slaniny a bílým vínem), cejni či okouni. Ti mají sice ostré šupiny a spoustu malých kostiček, ale pokud vás to neodradí, odměnou vám bude výtečné maso. Tradiční příprava okounů je jednoduchá – stačí je jen krátce povařit v nálevu s octem, solí, pepřem, kmínem a cibulí a pak je nechat v chladu den rozležet. Poté jenom stáhnete kůži a maso můžete servírovat buď studené, nebo krátce opečené na másle. Jako příloha se hodí bramborový salát.
Populární bývali také líni. Jejich slizká kůže má velkou rosolovací schopnost, proto se používali při přípravě ryb v rosolu. Druhým oblíbeným způsobem bylo pošírování filetů z lína v rybím vývaru nebo ve vodě s octem. Jemná chuť masa nejlépe vynikne s vařenými bramborami a rozpuštěným máslem nebo s holandskou omáčkou.
Pozdrav od Dunaje
Pokud se vám podaří ukořistit více různých druhů, můžete vyzkoušet jedno z nejlepších jídel připravených ze sladkovodních ryb – slavnou polévku dunajských rybářů halászlé. Je přirovnávána k legendární marseilleské bouillabaisse a díky pálivé paprice patří k nejpikantnějším evropským jídlům.
Nejprve se z hlav, páteří a ploutví připraví vývar, přičemž se ctí pravidlo pomalého tažení v těžkém litinovém hrnci – klidně pět hodin. V hotovém vývaru se následně vaří rybí maso – to už jen nějakých dvacet minut.
Polévku nemíchejte, aby se kousky nerozpadly. Vedle sladké a pálivé papriky se do halászlé přidávají i rajčata, která umocní její chuť .

Kapr na pivu
4 PORCE, PŘÍPRAVA 45 MINUT
Kapr je taková rybí popelka – báječnou, snadno dostupnou rybu si mnoho nás dává jen jednou do roka v obligátním trojobalu. Tenhle recept zajeté zvyky určitě změní.
kapr ½ ks (filet nebo podkovy, jak kdo má rád)
černé pivo 200 ml
cibule 1 ks
česnek 4 stroužky
pálivá paprika 2 lžičky
uzená paprika 2 lžičky
hladkolistá petržel 1 hrst
máslo 3 lžíce
sůl
V misce smíchejte pivo, prolisovaný česnek, obě papriky a polovinu nasekané petrželky. Cibuli nakrájejte na klínky, vsypte do zapékací misky, položte na ni kapra a poklaďte kousky másla. Přelijte marinádou a nechte aspoň 1 hodinu odležet. Pak pečte v troubě předehřáté na 200 °C asi 30 minut. Podávejte posypané zbylou petrželkou a s vařenými nebo šťou chanými bramborami.
Medový pstruh s podzimní zeleninou
4 PORCE, PŘÍPRAVA 30 MINUT, MARINOVÁNÍ 4 HODINY, PEČENÍ 50 MINUT
Velejemné maso ze pstruha obvykle doplňujeme jen bylinkami a svěží letní zeleninou. Tentokrát ale použijte asijskou marinádu a podzimní pečenou zeleninu. Tahle kombinace vás dostane do kolen.
pstruh nebo siven 4 ks
med 2 lžíce
citronová šťáva 2 lžíce
olivový olej 2 lžíce
sójová omáčka 3 lžíce
dijonská hořčice 2 lžíce
čerstvý zázvor 2 cm
česnek 2 stroužky
kajenský pepř ¼ lžičky
nasekaný rozmarýn 2 lžíce
bílé víno 60 ml
sůl 1 lžička
Zelenina:
malá mrkev 3 ks
malý pastinák 3 ks
růžičková kapusta 100 g
cibule 1 ks
česnek 1 palice
červená řepa 1 ks
sůl
olivový olej na zakápnutí
1. V misce smíchejte med, citronovou šťávu, olej, sójovou omáčku, hořčici, najemno nastrouhaný zázvor, prolisovaný česnek, kajenský i černý pepř, polovinu rozmarýnu, víno a sůl. Ryby na bocích zlehka nařízněte, aby se marináda dostala k masu, a naložte je do směsi na 4 hodiny.
2. Zeleninu očistěte. Mrkev a pastinák nakrájejte podélně na poloviny, růžičkovou kapustu na poloviny nebo čtvrtiny, cibuli na klínky, řepu na plátky. Česnek nechte v celku, ale seřízněte palici tak, abyste odhalili jednotlivé stroužky. Troubu předehřejte na 200 °C. Na plech vyložený pečicím papírem dejte česnek a zakápněte ho olejem. Pečte asi 15–20 minut, pak přidejte zeleninu, osolte a zakápněte olejem. Pečte asi 20 minut. Poté zeleninu odhrňte ke straně, dejte na plech ryby (zeleninu můžete také trochu přelít marinádou, jestli chcete) a pečte ještě 15–20 minut. Podávejte ozdobené zbylým rozmarýnem a s pečenou zeleninou.
PŘEVZATO Z ČASOPISU GURMET
Autor: RECEPTY JOHANA GROHOVÁ
Hlavní zprávy









