Masticha a žaludeční potíže

rozhovor

V poslední době se v lékárnách a obchodech se zdravou výživou objevují potravinové doplňky a další výrobky s názvem Masticlife a Masticha. Spojuje je základní surovina - chioská masticha, o níž toho v Čechách mnoho nevíme. Proto jsme využili možnost vyzpovídat dr. Th. Midise.

D: Řekněte nám, prosím, co je masticha.

Zdroj: Notia

Na tohle v Čechách odpovídám často a vím, že pro mnoho lidí je tady masticha stále zcela neznámá. Jednoduše řečeno je to pryskyřice z jednoho druhu pistáciovníku, který roste jen u nás na Chiu, a to navíc jen na docela malém území v jižní polovině ostrova.

Pro Chios je to vedle citrusů zásadní vývozní komodita už po tisíce let. Masticha se doslova vtiskla do kultury i architektury ostrova. O mastichu se bojovalo, mnoha lidem přinesla bohatství a ještě více lidem smrt a utrpení. Možná znáte slavný obraz Vraždění na Chiu zobrazující masakr obyvatelstva, který s bojem o mastichu úzce souvisel.

D: Proč tolik zájmu o pryskyřici?

Z historie víme, že se masticha používala v oblastech, kde nás to dnes už ani nenapadne - jako součást obvazů kvůli antiseptickým účinkům, pro bělení zubů a čistění ústní dutiny, při léčbě srdečních chorob… Masticha mívala skutečně vysokou hodnotu a pokud chtěl bohatý muž darovat něco ženě, vybíral mezi váčkem mastichy a drahým šperkem. Tohle téma se velmi často opakuje i v literatuře, třeba ve skvělém románu Ptáci bez křídel. Dnešní zájem o mastichu je dán hlavně jeho pozitivním vlivem na zažívání.

D: Dobré zažívání je v době blízkých vánočních svátků aktuální téma. Co je pravdy na tom, že masticha zabíjí helicobacter pylori a léčí žaludeční vředy?

Masticha v žádné podobě není lékem, je klasifikována jako potravinový doplněk pro normální činnost gastrointestinálního systému. Masticha zabíjí helicobacter pylori byl název článku v prestižním anglickém lékařském časopise, který popisoval výsledky rozsáhlého výzkumu účinků mastichy v žaludku.

Zdroj: Notia

D: Jak Vy sám mastichu užíváte, v podobě kapslí nebo žvýkaček? Co doporučujete?

Osobně dávám přednost žvýkání mastichových slz (slzy říkáme kouskům pryskyřice). Uznávám ale, že surová masticha není pro každého. Moje vnučky například milují mastichové žvýkačky ELMA. Občas užívám i Masticlife kapsle s čistým mastichovým práškem. Naštěstí netrpím žaludečními potížemi, ale potřebuji občas snížit tlak. No a manželka samozřejmě používá mastichu při vaření.

Moje doporučení je: Vyzkoušejte náš chioský poklad, rozhodně vám prospěje a třeba si jeho chuť a vůni oblíbíte tak, jako já. Pokud trpíte zažívacími potížemi, rozhodně zkuste mastichový prášek v kapslích nebo jen tak na lžičku nebo smíchaný s vodou.

Pojďte si zasoutěžit o 3x Mastichový balíček složený z následujícího: Sprchový gel s mastichovým olejem a výtažky aloe vera, Tradiční řecké mýdlo s mastichou a olivovým olejem, Mastichové krystaly střední velikosti, Mastichové žvýkačky, ELMA – Sugarfree, Classic, Spearmint, Lemon, Cinnamon, Cappuccino, Masticlife Strong & Pure, mastichové kapsle. Vyhrávají 3 vylosovaní výherci, kteří zodpoví otázku uvedenou níže.

www.masticlife.cz