1. Vyrazte pro betlémské světlo

Každý rok se skauti vydají do Vídně převzít pro Českou republiku světlo dovezené přímo z Betléma. Bližší informace o historii i místech, kam si pro světlo můžete přijít, najdete na webu www.betlemskesvetlo.cz

Udělejte si s rodinou na Štědrý den pěknou procházku pro betlémské světlo. Děti vybavte lucerničkami nebo lampionky a uvidíte, jak se budou cítit důležitě, když budou střežit takový poklad.

2. Dejte dětem novou deskovou hru

Je zvykem, že dárky naděluje Ježíšek na Štědrý večer pod stromeček, vy tuto tradici ale klidně porušte. Věnujte dětem už ráno jednu novou, zajímavou hru a zahrajte si ji pak celá rodina. Užijete si jistě mnoho zábavy a děti nebudou mít čas se nudit a vymýšlet lumpárny.

3. Naučte je jednu novou koledu

Koledy jako Neseme vám noviny nebo Veselé vánoční hody umí každé malé dítě, vyberte tedy jednu, která zas tak známá není, a naučte se ji. Pokud někdo z rodiny hraje na klavír nebo třeba děti na flétničku, zkuste to i s hudebním doprovodem.

4. Zapojte je do příprav

Mnoho maminek se snaží vše, co patří k pohodě Vánoc, nachystat samy, a děti tak často přijdou o zajímavé činnosti, což je škoda. Přizvěte své malé nezbedy k přípravě bramborového salátu, nechejte je narovnat cukroví na mísy nebo prostřít stůl.

5. Užijte si klasické vánoční zvyky

Lití olova, pouštění ořechových skořápek se zapálenou svíčkou, krájení jablíček nebo číhání na zlaté prasátko, když děti vydrží o Štědrém dni nemlsat - staré vánoční tradice. Vyzkoušejte je s dětmi a nezapomeňte jim vysvětlit, proč se který zvyk drží a jakou má historii. Určitě na toto téma najdete před Vánoci v knihkupectví nejednu publikaci.