Ne každý miluje honosnou vánoční výzdobu v podobě sněhuláků, Mikulášů, vánočních ozdob, světýlek na okně, střeše i kolem domu, nemluvě o Santa Clausech lezoucích po žebříku přímo k vám do okna. Ale přeci jen většina z nás chce mít domov alespoň trochu vyzdobený, aby při vstupu na návštěvu dýchla sváteční atmosféra. Chcete poradit, jak je to nejlepší a co si můžete vyrobit doma? Pak se podívejte na 6 rad, které jsme pro vás připravili přímo s našimi čtenářkami.

Miroslava (32 let): Nesmí chybět adventní nebo vánoční věnec

„U mě doma nesmí chybět adventní věnec. Nemám moc ráda blikající žárovky v oknech a přehnané ozdoby rozházené všude po bytě. Vyznávám spíše jednoduchost. A přitom je jedno, jestli si adventní věnec pořídíte už s první adventní nedělí, nebo až těsně před Vánoci. Nejlepší pak je, když si ho sama vyrobíte. A nebojte, není to složité. Stačí svíčky, držáčky na svíčky, polystyrenový korpus, lepidlo nebo lepicí pistole a buď si nasbíráte v lese šišky, jehličnaté větvičky, ptačí zob, rozinky, a nebo si uděláte věneček ze stužek. A pak už jenom lepíte. Stejně tak můžete vytvořit vánoční věnec na dveře, jen nepoužijete svíčky."

Petra (28 let): Už roky vyrábíme betlém

„Já nedám dopustit na výrobu domácího betlému. Každý rok se společně s dětmi vydáme na výstavu betlému, kde načerpáme inspiraci. A pak betlém vyrábíme doma, nebo ho každý rok vylepšujeme. Volíme už složitější techniky, ale pro začátek a pro menší děti stačí vyrobit betlém z tvrdého papíru. Postavičky namalujete, stejně tak zátiší, pak je vystřihnete, vymalujete a nalepíte na podložku. Děti se u toho krásně zabaví a vy budete mít třeba čas na pečení."

Kateřina (35 let): Malujeme na okna

„Přiznám se, mám ráda různá blikátka a koupím opravdu skoro všechno. Naposledy to byly svítící krápníky. Ale co každý rok dělám se svými třemi dětmi, je jednoduché a zvládne to opravdu každý. Vánoční ozdoby malujeme speciálními barvami přímo na sklo. Děti si to skvěle užívají a vypadá to tak nějak domácky, roztomile. A jde to lehce dolů."

Lenka (26 let): Netradiční vánoční řetězy

„Vánoční řetězy už třetím rokem nekupuji. Vyrábím si své vlastní a je to zábava a vypadá to tak nějak tradičně. Na stromečku tak mám řetěz vyrobený z popcornu a loni jsem poprvé dělala řetízky ze sušeného ovoce, ze sušených pomerančových koleček. Krásně vypadají a navíc skvěle voní. Jejich výroba není vůbec nijak složitá."

Pavlína (40 let): Větvičky ve váze oživí sváteční stůl

„Zdobím jen stromeček a vánoční stůl. A na tom nikdy nechybí váza s ozdobenými větvičkami. Skvěle voní. Nejlepší jsou smrkové větvičky, které spolu s rodinou můžete nařezat čerstvé v lese, když půjdete na procházku. Ozdobit je můžete podle fantazie. Já zdobím sušenými jablíčky a pomeranči."

Jana (33 let): Cukr nepoužívám na pečení

„Jak dostat sníh do domu, aby vydržel až do konce svátků, aniž by musel být ukrytý v mrazáku. Mám na to jednoduchý trik, který mě naučila moje maminka. Do skleněného akvária spolu s dětmi dáme vánoční ozdoby, betlémek nebo nějakou vánoční kulisu, třeba stromeček. Pak si stačí rozmyslet, jestli chcete mít závěje sněhu nebo rampouchy. Štětcem pak stačí nanášet štětcem lepidlo do požadovaného tvaru a ihned sypat bílým cukrem. Necháte zaschnout a máte krásnou zimní krajinu."

A co vy? Máte nějaké tipy na originální vánoční výzdobu? Pak se o ně podělte s dalšími čtenářkami v diskuzi. Určitě vám budou vděčné ony i jejich děti.