Kam se poděla ladovská zima

Stěžujeme si na počasí, jak to jde – buď je moc zima, nebo je málo sněhu… Je poetická ladovská zima už nadobro minulostí? Podívejme se, jaké počasí mívali na Vánoce naši předkové a proč mohli bruslit na Vltavě.

17.12.2017
SDÍLEJ:

Ladovská zimaFoto: Redakce

Uhelné prázdniny 1979

Mnozí čtenáři si možná vzpomenou na rok 1979. V lednu 1979 si děti užívaly třítýdenní uhelné prázdniny. Nástup jedné z nejdrsnějších zim ve dvacátém století byl šokující, v noci ze Silvestra na Nový rok klesaly teploty rychlostí tři stupně Celsia za hodinu. Z plus 15 až na minus 15, někde na minus 18. K tomu se přidalo velmi silné sněžení, kdy do rána napadlo přes 15 cm sněhu. Přimrzlá a zamrzlá auta se nemohla rozjet.

Dnes je hodně populární poukazovat na klimatické změny, oteplování, tání ledovců, výkyvy v teplotách. Přitom skutečnost je taková, že k výkyvům počasí docházelo, dochází a nejspíše docházet bude, a je to naprosto přirozené. Prostě s počasím je to jak na houpačce.

Zima před sto lety

A tak, pokud bychom se vrátili třeba o oněch sto let zpátky, zjistili bychom, že teplota je nižší v průměru maximálně jenom o 0,3 – 0,6 stupňů. To, že zamrzala v Praze Vltava a lidé na ní bruslili, bylo dáno tedy ne příliš velkými mrazy, ale prostě jen tím, že v řece tekla čistá voda, a ne kontaminovaná jako nyní. A stejně tak „ladovská zima" je dána jednoduše jen tím, že nebyl tolik znečištěn vzduch.

V letech 1910 – 1940 sice došlo k vyššímu zvýšení průměrné teploty, ale to je příliš strmé, než aby mohlo být vyvoláno poměrně malým nárůstem skleníkových plynů během tohoto období.

Museli bychom se vracet o tisíce let, abychom narazili buď na malou dobu ledovou, či zase naopak neúměrně teplé období. Ale o tom až za chvíli.

Před sto lety bylo nejbouřlivěji

Podle posledních průzkumů a z analýzy meteorologických údajů z let 1872 až 2008 bylo před sto lety spíše bouřlivěji. Rakouští klimatologové zkoumali vývoj počasí ve středoevropských městech, včetně Prahy, za posledních 130 roků. Autorem studie je Christoph Matulla z vídeňského Ústředního institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG).

Tvrdí se v ní např., že nejbouřlivější období ve střední Evropě ukázal přelom 19. a 20. století. Následně prý četnost bouří klesala a svého minima dosáhla ve třicátých letech. Poté zase nastal plynulý nárůst počtu bouří s vrcholem v devadesátých letech, ale od té doby se vichřice a bouře opět uklidňují.

Malá doba ledová před 600 až 200 lety, tropy před 900 lety

Nyní tedy k již zmíněné malé době ledové či neobvykle teplému počasí v Evropě. Toto teplé období se datuje přibližně mezi rokem 1100 a 1350, kdy se dokonce až na severu Anglie pěstovala vinná réva.

Malá doba ledová se pak konala přibližně v letech 1400 až 1800, kdy během zimního období zamrzala Temže. Pro tyto teplotní výkyvy zatím není bezpečné vysvětlení.

Jak sledovat počasí daleko do minulosti

Problém je, že systematické sledování počasí, teplot, či dokonce dešťových srážek nebo oblačnosti se datuje nejdříve až od konce 18. století, a to překvapivě díky proklínaným jezuitům. Pro starší období však nejsou podobná pozorování k dispozici.

Směrem do minulosti jsou totiž záznamy stále řidší a vzrůstají pochyby o srovnatelnosti přístrojů používaných k pozorování. Informace je možné poskládat z deníků a kronik. Nepřímé zdroje informací nám pak ještě poskytují vrtná jádra z ledovců, letokruhy stromů a záznamy o kolísání hladiny jezer, příp. o postupu nebo ústupu ledovců.

Autor: Redakce

17.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 26 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt; Vhodné i pro OZP. Pracovník do výroby. Náplní práce bude skládání, zabrušování, stehování dílů ocelových konstrukcí (zábradlí, žebříky, plošiny). Požadujeme: znalost čtení výkresové dokumentace, svářecí průkaz. Zkušenosti a praxe výhodou-možnost zaučení. Provoz jednosměnný: 6:00-14:30 hod. Pracovní doba lze po domluvě uzpůsobit autobusové dopravě. Kontakt: osobní kontakt, na adrese pracoviště PO-PÁ 7-14.30 hod., telefonicky 7-14.30 hod., e-mailem.. Pracoviště: Getura plus, spol. s.r.o., 788 05 Libina. Informace: Pavel Talanda, +420 583 233 009.

Služby - Pracovnice úklidových služeb 100 Kč

Úklid 100Kč Hledáme pracovnice úklidových služeb na objekty po Brně a jeho okolí. Pracovní doba je dle domluvy. Dopolední od 6-14hod., odpolední od 14-20hod. Mzda 100 Kč/hodinu. Vhodné pro ID/OZP. Možnost vyplácení záloh. Možno pracovat na HPP zkrácený/plný úvazek, DPP.

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 16 000 Kč

Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci Výrobci a zpracovatelé potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 33. Poznámka: Požadujeme výpis z rejstříku trestů., Pracovní doba - pondělí až pátek, denní/noční - 12ti hodinové směny., Přísné hygienické normy - práce v potravinářství., , Osobní kontakt možný každé pondělí mezi 10:00 - 11:00 hod po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Vdf global s.r.o., pracoviště, U Kožovy hory, č.p. 2748, 272 01 Kladno 1. Informace: Michal Kischuk, +420 774 238 555.

Doprava a logistika - Přijmeme řidiče sk. CE 25 000 Kč

Řidič sk. CE Přijmeme řidiče nákladních aut. sk CE pro převoz stavebních strojů po celé ČR, denní příjezd na provozovnu v Bohumíně. Plat 25.000 Kč dle odpr. hodin. Proplacení přesčasových hodin, příplatky za svátky a víkendy.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál