Kam se poděla ladovská zima

Stěžujeme si na počasí, jak to jde – buď je moc zima, nebo je málo sněhu… Je poetická ladovská zima už nadobro minulostí? Podívejme se, jaké počasí mívali na Vánoce naši předkové a proč mohli bruslit na Vltavě.

17.12.2017
SDÍLEJ:

Ladovská zimaFoto: Redakce

Uhelné prázdniny 1979

Mnozí čtenáři si možná vzpomenou na rok 1979. V lednu 1979 si děti užívaly třítýdenní uhelné prázdniny. Nástup jedné z nejdrsnějších zim ve dvacátém století byl šokující, v noci ze Silvestra na Nový rok klesaly teploty rychlostí tři stupně Celsia za hodinu. Z plus 15 až na minus 15, někde na minus 18. K tomu se přidalo velmi silné sněžení, kdy do rána napadlo přes 15 cm sněhu. Přimrzlá a zamrzlá auta se nemohla rozjet.

Dnes je hodně populární poukazovat na klimatické změny, oteplování, tání ledovců, výkyvy v teplotách. Přitom skutečnost je taková, že k výkyvům počasí docházelo, dochází a nejspíše docházet bude, a je to naprosto přirozené. Prostě s počasím je to jak na houpačce.

Zima před sto lety

A tak, pokud bychom se vrátili třeba o oněch sto let zpátky, zjistili bychom, že teplota je nižší v průměru maximálně jenom o 0,3 – 0,6 stupňů. To, že zamrzala v Praze Vltava a lidé na ní bruslili, bylo dáno tedy ne příliš velkými mrazy, ale prostě jen tím, že v řece tekla čistá voda, a ne kontaminovaná jako nyní. A stejně tak „ladovská zima" je dána jednoduše jen tím, že nebyl tolik znečištěn vzduch.

V letech 1910 – 1940 sice došlo k vyššímu zvýšení průměrné teploty, ale to je příliš strmé, než aby mohlo být vyvoláno poměrně malým nárůstem skleníkových plynů během tohoto období.

Museli bychom se vracet o tisíce let, abychom narazili buď na malou dobu ledovou, či zase naopak neúměrně teplé období. Ale o tom až za chvíli.

Před sto lety bylo nejbouřlivěji

Podle posledních průzkumů a z analýzy meteorologických údajů z let 1872 až 2008 bylo před sto lety spíše bouřlivěji. Rakouští klimatologové zkoumali vývoj počasí ve středoevropských městech, včetně Prahy, za posledních 130 roků. Autorem studie je Christoph Matulla z vídeňského Ústředního institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG).

Tvrdí se v ní např., že nejbouřlivější období ve střední Evropě ukázal přelom 19. a 20. století. Následně prý četnost bouří klesala a svého minima dosáhla ve třicátých letech. Poté zase nastal plynulý nárůst počtu bouří s vrcholem v devadesátých letech, ale od té doby se vichřice a bouře opět uklidňují.

Malá doba ledová před 600 až 200 lety, tropy před 900 lety

Nyní tedy k již zmíněné malé době ledové či neobvykle teplému počasí v Evropě. Toto teplé období se datuje přibližně mezi rokem 1100 a 1350, kdy se dokonce až na severu Anglie pěstovala vinná réva.

Malá doba ledová se pak konala přibližně v letech 1400 až 1800, kdy během zimního období zamrzala Temže. Pro tyto teplotní výkyvy zatím není bezpečné vysvětlení.

Jak sledovat počasí daleko do minulosti

Problém je, že systematické sledování počasí, teplot, či dokonce dešťových srážek nebo oblačnosti se datuje nejdříve až od konce 18. století, a to překvapivě díky proklínaným jezuitům. Pro starší období však nejsou podobná pozorování k dispozici.

Směrem do minulosti jsou totiž záznamy stále řidší a vzrůstají pochyby o srovnatelnosti přístrojů používaných k pozorování. Informace je možné poskládat z deníků a kronik. Nepřímé zdroje informací nám pak ještě poskytují vrtná jádra z ledovců, letokruhy stromů a záznamy o kolísání hladiny jezer, příp. o postupu nebo ústupu ledovců.

Autor: Redakce

17.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci, obkladači, zateplovači. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: POŽADAVKY:, - praxe v oboru - nutností, - vyučení v oboru, - praxe jako instalatér nebo klempíř (výhodou), , Smlouva na dobu určitou., , KONTAKT: osobně každé úterý od 8.00 hod. do 10.00 hod. nebo e-mailem (životopis s sebou), Po telefonické domluvě i v jiný termín.. Pracoviště: Vamoz - servis, a.s., Závodní, č.p. 2015, 735 41 Petřvald u Karviné. Informace: Karin Bocková, +420 734 180 377.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 50 000 Kč

Zubní lékaři bez specializace lékař stomatolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce Na Příkopech č.p. 866, 348 15 Planá u Mariánských Lázní, Práce stomatologa v moderní stomatologické ordinaci se 2 unity v blízkosti hranic se SRN, klientela zajištěna, vč. zahraniční. www.lillova.cz . Dentální hygienistka, 3 zdravotní sestry. Implantologie, event.v případě zájmu zaučím. Čeština nutná. Znalost NJ, AJ, RJ vítána. Možnost participace na investicích do 3D technologií a dalším rozvoji v rámci s.r.o. Neperte se v Praze o klienty, zaměřte se mimo velkoměsta, pacientů je zde nadbytek, kteří mají zájem o luxusní stomatologii ! , Bydlení zajistím. Odměny v závislosti na obratu, podíl na zisku., Možno i na zkrácený úvazek.. Pracoviště: Lillová dana, mudr., samostatná ordinace stomatologického lékaře, Na Příkopech, č.p. 866, 348 15 Planá u Mariánských Lázní. Informace: Dana Lillová, +420 731 172 615.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK, OBKLADAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou se mění v případě bezproblémového zaměstnance po roce na dobu neurčitou. Zkušební doba 3 měsíce., , Pracovní náplň je pestrá - práce zpravidla v týmu na oddělení údržby nemocnice, kde se prolínají jednotlivé profese, , 5 týdnů dovolené, dotace na oběd,výhodné tarify pro mobilní volání, , kontakt: osobně Nemocnice Turnov od 8.00 do 14.00 hod.,, e-mailem + stručný životopis. Pracoviště: Krajská nemocnice liberec, a.s.- nemocnice turnov, 28. října, č.p. 1000, 511 01 Turnov 1. Informace: Špetlík, +420 481 446 110.

Obchod - Majitel pobočky realitní kanceláře 50 000 Kč

Buďte pánem svého času, svobodně podnikejte, mějte neomezené příjmy a plňte si své sny. Navazujeme spolupráce s novými partnery po celé ČR. Využijte exklusivní podmínky, které nabízíme, podíly 80%, finanční podporu, služební automobil, motiv. provizní systém - aktivní/pasivní neomezený příjem, možnost profesního růstu, žádné poplatky, výhodné volání. Top proškolení i certifikace zdarma. Vaším úkolem bude vedení týmu makléřů, zajistit zprostředkovávání prodeje, či pronájmu nemovitostí v dané lokalitě, vedení obchodních jednání a poradenská činnost.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál