Nepřiberte o Vánocích: Jak se na ně připravit

O Vánocích lidé přiberou až tři kila! Menu si přitom můžete upravit tak, aby bylo méně kalorické a nestala se z vás koule. Upečte zdravé cukroví a nekupujte sladké likéry!

9.12.2017
SDÍLEJ:

Vánoční kalorieFoto: Redakce

Pomalu se blíží začátek adventního období a s ním začínají i přípravy na Vánoce. A protože ty jsou spojeny nejen s dárky, ale i s dobrým jídlem a pitím, začínají si hospodyňky dělat zásoby. Tradiční sváteční jídla však ke štíhlé linii příliš přátelská nejsou. Jak to tedy udělat, abyste si mohla dopřát, ale nepřibrala několik kilo navíc?

Lidé o Vánocích přiberou až 3 kg!

 • Lidé o Vánocích průměrně přiberou dva až tři kilogramy, kterých se pak po Novém roce snaží zbavit.
 • Tradiční vánoční jídla jsou poměrně kalorickou záležitostí – kapr s bramborovým salátem obsahuje 4910 kJ a jeden obložený chlebíček s »vlašákem« a šunkou má 2100 KJ.
 • Pokud sníte 100 g vanilkových rohlíčků, přijmete zhruba 2444 kJ. Abyste je dostala z těla, musela byste chodit dvě a čtvrt hodiny, nebo si dát hodinu a čtvrt na lyžích.

Mlsejte zdravě

Na začátku adventního období se začíná péct cukroví. A tak už několik týdnů před Vánoci nás čeká pokušení v podobě sladkých dobrot, které štíhlé linii zrovna neprospějí. Odborníci říkají – na cukroví nemusíte zapomenout, ani když držíte dietu. Mlsejte méně a hlavně zdravě. Včas si najděte recepty na cukroví, které neublíží vaší štíhlé linii – z tvarohu, jablek, ovoce, ovesných vloček. Bílý cukr můžete nahradit třtinovým a bílou mouku celozrnnou. To vše pomůže výrazně snížit počet kalorií.

Tip Redakce: Spíše než cukrem slaďte medem, nebo využijte další možnosti – třeba javorový sirup či ječmenný slad. Pokud se cukru vzdát nechcete, dejte ho méně, než je v receptech uvedeno – klidně i o polovinu.

Omezte alkohol

Pro někoho jsou Vánoce svátky nejen dobrého jídla, ale i pití. Alkohol je ovšem velmi kalorický, a tak není tím pravým ořechovým pro štíhlou linii. Nejvíce prázdných kalorií obsahuje tvrdý alkohol – destiláty, pálenky, ale i likéry jako oblíbený vaječný koňak (100 ml obsahuje 1350 kJ). Naopak nejméně kalorií v sobě má bílé víno. Pokud tedy chystáte zásoby na Vánoce, volte kvalitní suché víno a na likéry si nechejte zajít chuť. K alkoholu nezapomeňte vypít stejné množství vody, protože alkohol tělo dehydratuje.

Tip Redakce: Zajděte do vinotéky a vyberte si pár kvalitních lahví vína do předvánoční spíže.

Nahraďte kalorické věci

Spousta položek v menu se dá nahradit tak, abyste si pochutnala a zároveň jedla zdravěji. Do bramborového salátu dejte light majonézu, nebo ještě lépe bílý jogurt. Zvyšte podíl zeleniny, uzeninu vynechejte zcela, případně ji nahraďte drůbeží šunkou. Kapra si dopřejte raději v přírodní úpravě, nebo jej alespoň smažte na olivovém oleji a přebytečný tuk odsajte do ubrousku. Nezapomínejte na ovoce a dostatečný pitný režim.

Tip Redakce: Zkuste si naplánovat vánoční tabuli předem! Napište si, kolik která jídla obsahují kalorií. Popřemýšlejte, co se dá nahradit zdravější variantou, nebo vynechat úplně. Teprve s upraveným seznamem se vydejte na předvánoční nákupy.

Doporučujeme: Co si určitě připravit do předvánoční spíže

 • Sušené ovoce, křížaly
 • Med
 • Celozrnnou mouku, třtinový cukr, javorový sirup
 • Sypaný čaj
 • Čerstvé či sušené bylinky
 • Olivový olej
 • Ovoce a zeleninu, citrónovou kůru
 • Kvalitní bílé suché víno

Autor: Redakce

9.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Vrátnice - domovník 12 000 Kč

Vrátní Do našeho týmu hledáme spolehlivou, zodpovědnou, pracovitou, dochvilnou a samostatnou osobu. Práce je vhodná pro osoby se zdravotním postižením OZP/TZP . Zkrácený úvazek 4 - 6 hod.

Stavebnictví - Betonář - Mzda 2 x měsíčně, 25-40t. 33 000 Kč

Betonář - mzda 2 x měsíčně, 25-40.000 Kč. Zhotovujeme zavlhlé betonové podlahy. Do našich paret hledáme chlapy, kteří se nebojí práce a chtějí si vydělat dobré peníze. Jedná se o týmovou práci. Ideálně se zednickou praxí.

Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.

Potravinářství - Pekař slaného-sladkého pečiva 28 000 Kč

Antonínovo pekařství - malé řemeslné pekařství v Praze, hledá pro své nové provozovny, pekaře/ky slaného i sladkého pečiva. Jsme malá rodinná pekárna, velmi pěkné prostředí, směny 12h. krátký/dlouhý týden, denní i noční. Požadujeme chuť do práce a ochotu učit se. Nabízíme možnost ubytování, velmi zajímavý plat 24-30.000 Kč, veškeré příplatky, týden dovolené navíc, stravenky, zam. výhody, pečivo zdarma. Místo prac.: Antonínovo pekařství.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál