Poetický návrat do minulosti - staré vánoční zvyky

Rozhodně stojí za to vrátit staré vánoční zvyky do života a užít si báječné svátky. Víte vůbec, které to jsou?

8.12.2017
SDÍLEJ:

Staré vánoční zvykyFoto: Redakce

Co vlastně podle církve znamenají 4 adventní týdny? 4 neděle mají připomenout 40 let putování izraelitů. Pro nás ale většinou znamenají poslední možnost, kdy nakoupit vánoční dárky, představují pro nás čas na pečení či volné dny věnujeme předvánočnímu úklidu. Nakonec zasedneme ulítaní ke štědrovečerní večeři a jsme rádi, že máme na rok pokoj. Je to ale správně?

Jak to bývalo kdysi?

České Vánoce měly být klidné a bývaly ve znamení setkávání s rodinou a přáteli. A většinou u svátečně prostřeného stolu. Smyslem Vánoc byla vzájemná úcta, láska a přátelství. Ta se projevovala v čase stráveném společně, a to hlavně při jídle a také při vánoční zábavě.

Tradice č. 1: Štědrovečerní stůl

Hospodyně od rána připravovala hostinu…vařila hrách, čočku, bramborovou a rybí polévku, pekla kubu. Celá rodina se většinou postila, aby viděla zlaté prasátko. Hospodyně se starala o kuchyni a také bavila děti, protože hospodář musel připravit a ozdobit vánoční stromeček. Celodenní půst ukončuje první večerní hvězda. Právě proto děti často vybíhaly ven, aby se podívaly, zda hvězdička už nesvítí. S první hvězdou se zapalovala svíčka a usedalo se ke stolu. Jakmile se rodina usadila, nesměl se nikdo od stolu zvednout. Rodina totiž věřila, že příští rok by se již nesešla celá.

Jak vypadalo prostírání:

Pecen chleba: vždy se pokládal na jeden roh, aby měla rodina i další rok co do úst.
Peníze: v dalším rohu neměly chybět peníze, aby slíbily rodině blahobyt.
Miska s jídlem: třetí roh byl určen pro misku s jídlem pro dobytek a slepice (někdy tuto misku pokládali na zem pod stůl).
Řetěz: samotný stůl obepínal řetěz, který chránil rodinu před zloději, ale také zaručoval její soudržnost a to, že se rodina znovu sejde.
Sudý počet lidí: u vánočního stolu by vždy měl být sudý počet lidí, je-li počet stolujících lichý, měla by hospodyně prostřít ještě jeden talíř…podle pověr totiž kolem domů prochází smrt a nahlíží do oken, vidí-li lichý počet, tam se příští rok pro někoho vrátí.
Vzpomínání: před samotnou večeří také nechybělo pomodlení a vzpomínání jednotlivých členů rodiny, co dobrého a špatného je v uplynulém roce potkalo.
Hrách: položený na talíři spojoval symbolicky stolovníky v dobrém i zlém.
Vánočka a cukroví: tyto sladké pochoutky nechyběly na žádném stole (jiné tradice mohly být podle krajů rozdílné)…ty většinou hospodyně přinesla na stůl hned po jídle, k tomu se pila káva, čaj, víno či pálenka nebo pivo.
Šupiny: tam, kde se večeřel kapr, hospodyně schovávala šupiny…ty ukrývala pod talíře členů rodiny a měly přinést peníze.

Tradice č. 2: Věštění

Kouzlení a věštění budoucnosti bylo vždy součástí starých českých Vánoc. Lidé se báli, ale zároveň toužili poodkrýt roušku tajemné budoucnosti. Nemusíte věštbám věřit, ale tradiční věštění spojuje rodinu a vznikají tak někdy až komické situace. Mezi nejznámější tradice patří rozkrajování jablíček, objeví-li se hvězdička, znamená to štěstí, kříž naopak znamená smrt nebo nemoc. Nebylo-li jablíčko, věštili lidé z vnitřku vlašského ořechu. K dalšímu vánočnímu kouzlení patří pouštění skořápek po vodě nebo také házení pantoflem. Svobodná dívka se postavila zády ke dveřím, do pravé ruky vzala obuv a hodila za sebe. Špička u dveří znamenala svatbu a odchod, špička do místnosti znamenala ještě jeden rok „doma". Kromě mnoha dalších věšteb za pomocí jablíček, hrušek či klepání na kurník nesmíme zapomenout na lití olova. Získaný odlitek tak ukázal to, co vás v budoucnosti čeká.

Tradice č. 3: Vánoční koledy a stromek

O správných Vánocích nesmí chybět ozdobený jehličnatý stromek. Dříve se stromek zdobil jablíčky nebo sušeným ovocem, dnes se dává přednost vánočním ozdobám a řetězům. K tomu také patří koledy. Celá rodina se sešla právě u vánočního stromečku a společně si zazpívali hned několik známých vánočních koled. Zkuste to taky a uvidíte, jakou najednou získají Vánoce atmosféru. Dříve se pod stromečkem objevoval třeba betlém, dnes tam děti hledají hlavně dárečky od Ježíška.

Autor: Redakce

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecný/á administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Na Rovince 895, Ostrava - Hrabová, 720 00, Kontakt: osobně po předchozí domluvě (tel. 552 306 429, e-mail:tysonova.gabriela@swhitech.cz) na adrese pracoviště, , Náplň práce: vyřizování běžné administrativní agendy pro vedoucí pracovníky, , Požadujeme: korejský jazyk-C1, , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravu, penzijní připojištění. Pracoviště: Sungwoo hitech s.r.o., Na Rovince, č.p. 895, 720 00 Ostrava 20. Informace: Gabriela Tysoňová, +420 552 306 429.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Obchodní referent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do naší rozvíjející se firmy hledáme nového kolegu/kolegyni na pracovní pozici obchodního referenta na HP. Pracovní doba od 7 do 16 hodin, pondělí až pátek. Požadujeme minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, znalost práce na PC – ekonomický systém Pohoda výhodou, samostatnost, profesionální chování a odolnost vůči stresu. Nabízíme: nástupní plat 20 000,- hrubého plus odměny na obratu, 20 dní dovolené, stravenky, práci v mladém kolektivu a možný pracovní i finanční růst. Svůj životopis s fotografií zasílejte na adresu prace@profi-union.cz.. Pracoviště: Profi - union, spol. s r.o., Petříkovická, č.p. 186, 541 01 Trutnov 1. Informace: Kateřina Enge, +420 773 552 266.

Doprava a logistika - Volné místo řidiče MKD - Liberec 45 000 Kč

Nabízíme volné místo řidiče MKD v naší rodinné firmě Inter Star Liberec s.r.o. Standardem je přidělené vozidlo zn. DAF v komfortní výbavě (velká kabina), stabilní zázemí malé solidní firmy, slušné jednání, férové mzdové podmínky, plánování v souladu s nařízeními 561/2006, AETR a Zákoníkem práce. Pracovní náplň je zajímavá a nestereotypní, automotive nejezdíme. Naše cesty vedou nejčastěji do Švédska a Itálie. Hledáme slušného, ochotného, zkušeného, spolehlivého a nekonfliktního řidiče

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 19 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický asistent (praktická sestra). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: čistý trestní rejstřík, obědy zdarma, možnost profesního růstu, zázemí stabilní firmy. Pracoviště: Seniorprojekt s.r.o. - 02, Náměstíčko, č.p. 53, 691 25 Vranovice. Informace: Kateřina Řezníčková, +420 733 743 196.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál