První prosincový víkend

Vyhazuje celá rodina - Jestliže máte úklid ve vlastní režii, začněte se mu věnovat už teď, přestože máte možná dojem, že do Štědrého dne běžný provoz domácnosti jakékoliv vaše snažení pohltí. Není to tak docela pravda. První prosincový víkend vyhlašte v domácnosti „debordel den". Každý dostane do ruky igelitovou tašku s pokynem, aby vyhodil minimálně jednu „taškojednotku" svých krámů.

Mytí oken, které patří mezi nejnáročnější domácí práce (shodíte při něm podle tabulek nejvíce kalorií hned po žehlení) zásadně nespojujte s ostatním gruntováním do jednoho bloku nebo se nevzpamatujete do poloviny adventu.

Do půlky prosince

Tři předvánoční kila – Podle dietologů je ideální doba na zhubnutí tří kilogramů zhruba měsíc. Jestli chcete bez výčitek mlsat cukroví a štědrovečerní (i další sváteční) menu, je nutné neprodleně zahájit šetrnou předvánoční dietku. Nechte se například inspirovat faktem, že člověk vydává při neznámém sportu až o 30 % více energie, než když má danou disciplínu v malíčku! Zkuste nějakou novinku!

Dárek na cestách – Pokud jste vybrala dárky ze zásilkového katalogu nebo využíváte zahraniční internetové obchody (například www.ebay.com nebo www.amazon.com) je nejvyšší čas odkliknout, zavolat nebo poslat svoji objednávku. Tuzemští internetoví prodejci loni většinou volili 10. prosince jako poslední garantovaný den dodání dárku do 24. 12. Pak můžete využít i negarantovaných dodávek, jenže to je skutečně sázka do loterie, jestli balíček přistane na poště včas.

Rande s recepty – Vyptejte se rodiny, který druh cukroví by letos s lehkým srdcem mohla oželet a který naopak určitě nesmí chybět. Vybavena informacemi shromážděte příslušné recepty a vyrobte podle nich přesný seznam všech ingrediencí, které budete k pečení (i nepečení) potřebovat.

Těsta vyrobte jiný den, než budete péct a ve folii je uschovejte v lednici. Na pečení a plnění marmeládou si vyhraďte jeden den. Nezdržujte se během něho žádnými jinými povinnostmi – rodinu pošlete na oběd k babičkám nebo objednejte jídlo s dovážkou, manžela zaúkolujte hlídáním dětí. Vy pečete, tak nerušit!

Kdy se uvidíme? – Ve druhé půlce prosince stěží budete mít čas na kamarádky nebo vzdálenější příbuzenstvo. Vánoční setkání buď absolvujte do půlky prosince, nebo ho odložte na leden.

Deset dní do Vánoc

Myslete na sebe - Zajděte si ke kadeřníkovi, na manikůru, na masáž… Však ono se nic za těch pár chvil odpočinku nezblázní. Hádejte, o jakou bytost váš partner stojí víc? O upravenou ženu přiměřeně v pohodě nebo uhoněnou nervózní utahanou hospodyňku, která má všechno tip ťop, jen sebe ne…

Vítej, stromečku – Vánoční stromek zásadně kupujte ve venkovním prodeji, každý den pod střechou mu ubírá na svěžesti. Dejte ho na balkon do kýble s vodou poté, co mu obnovíte řez (stačí jeden až dva centimetry).

Co budu vařit? – Stejně jako jste podrobně rozepsala ingredience na cukroví, ujasněte si s předstihem celý sváteční jídelníček a (to je důležité) také počet hostů, kteří k vám zavítají. Vynasnažte se co nejvíc proviantu koupit předem a umístit do mrazáku. Týká se to například masa. Proč si ničit nervy v tlačenici o řízky, když si můžete donést ty nejlepší kousky domů předem a v klidu? Také salátové brambory bez problémů vydrží čtrnáct dní a to jen namátkou. Zařiďte se tak, aby na poslední předvánoční dny zbývalo koupit jen to, co podléhá rychlé zkáze nebo okamžitému ztvrdnutí.

Uklízím, kudy chodím – Zní to dramaticky, ve skutečnosti vám tahle věta pomůže udržet v domácnosti relativní pořádek. Nedovolte věcem, aby se kupily a volně povalovaly, průběžně žehlete a vysávejte. Převlékněte postele. Dva dny před Štědrým dnem vygruntujte koupelnu a záchod.

Posledních pár dní před svátky

Inventura nezbytností – Projděte si všechny „drobnůstky", které vaše svátky tradičně provázejí. Zjistěte, jak jste na tom se zásobami mašlí, vánočních papírů, františků, purpury, svíček, ubrousků a prskavek a mezery doplňte. Přimějte partnera ke kontrole funkčnosti světýlek. Ta mívají tendenci po vyndání z krabice zrazovat v tu nejnevhodnější chvíli.

Pořiďte poslední dárky – Nejlépe v úplně netradiční čas, třeba v pokročilou noční hodinu. Zjistěte si, jakou mají obchody, do kterých míříte pro dary, otevírací dobu. Je lepší se odpoledne natáhnout a v noci nakupovat, než se boxovat v davu.

Rozešlete vánoční přání – Ctíte-li zvyk posílat přání poštou, je týden předstihu tak akorát, vyplývá z informací České pošty, která každoročně těsně před Vánocemi dopravuje až šestkrát větší objem listovních i balíkových zásilek. Pokud ale chcete posílat přáníčka přes Ježíškovu poštu na Božím Daru, posílejte o čtrnáct dnů dříve.

Co se nepeče – Vyrobte nepečené druhy cukroví a příslušné pečené kousky naplňte krémy a ozdobte. V chladu se do Štědrého dne už nic nezkazí.

Šup do balíčků – Nejpozději tři dny před svátky zabalte alespoň většinu dárků.

Den před svátky

Ještě zbývá… – Neznáme přesně vaše rodinné tradice, takže tady už se podle kalendáře těžko radí. Každopádně se vám hodně uleví, pokud si všechno zařídíte tak, aby na poslední chvíli z povinností zbývalo jen obalování řízků!

Štědrovečerní tabule, u nichž naše babičky a možná ještě maminky klimbaly únavou, jsou naštěstí minulostí.