Vánoční stromek: Umělý nebo živý?

Půl napůl. Právě takové je skóre v otázce vánočního stromku. Jedna skupina preferuje živé, druhá umělé. A partneři jsou kvůli tomu často rozhádaní na ostří nože! Přinášíme vám zajímavé informace o historii zdobení stromečků.

16.12.2017
SDÍLEJ:

Živý, nebo umělý? Foto: Redakce

„Já chci jedině živý strom, partner naopak umělý. Nemůžeme se v tom absolutně shodnout a jen se kvůli tomu hádáme. Ani jeden z nás totiž nechce ustoupit," stěžuje si na typický předvánoční problém Liliana (32).

Vánoční stromek: Tradice z Německa

Tradiční zdobené vánoční stromky, jak je známe dnes, nemají tak dlouhou tradici, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ani nepocházejí z Ameriky, jak by si řada lidí mohla myslet. Stačí totiž zamířit hned k našim sousedům do Německa. První stromek se podle dochovaných zpráv objevil v 16. století, konkrétně v roce 1570 v Brémách.

První stromek u nás? Téměř před 200 lety

S putováním vánočního stromečku do rodin a domácností to šlo pomalu. Až v polovině 17. století začal pomalu pronikat do běžných rodin a za hranice Německa se dostal až v 19. století. Podle dochovaných zpráv se na našem území objevil téměř před 200 lety – v roce 1812. Na libeňském zámečku jej jako překvapení pro přátele připravil ředitel Stavovského divadla Karel Liebich.

Legenda o vánočním stromku

Podle známé legendy stojí za prvním vánočním stromečkem irský opat Kolumbián. Byl poslán do Burgundska, aby tam opatům kázal o narození Krista. A protože chtěl přilákat co nejvíce lidí, umístil hořící pochodeň ve tvaru kříže na jehličnan. Nejenže na kázání lidi přivábil, ale ještě se díky tomu stal rozsvícený strom atributem narození Ježíše Krista.

Vánoční stromek? Luxus!

Vraťme se ale do historie. Stromeček byl dlouho luxusem, a tak se ve 40. letech 19. století začal objevovat nejdříve v bohatších rodinách a ještě minimálně dvacet let trvalo, než se rozšířil i na venkov. Říká se, že ve spoustě rodin vánoční stromky neměli do prvnísvětové války. Do té doby se zdobily pouze větve.

Vánoční tradice – od pohanů ke křesťanství

Ozdobený stromeček máme všichni spojený s jedněmi z nejvýznamnějších církevních svátků – s Vánocemi. A proto málokdo ví, že zdobení stromku bylo původně považováno za pohanský zvyk. Uvádí se, že souviselo s kultem Slunce, protože při oslavách zasvěcených slunečnímu božstvu nechyběl tanec pod ozdobenými stromy. Germánské kmeny prý uctívaly boha Wotana a Boha slunce uctívali ozdobenými stromy i Keltové. Koncem 16. století si však církev k vánočnímu stromku začala nacházet cestu a pomalu se stal symbolem křesťanských svátků. Do Ameriky se vánoční strom dostal až koncem 18. století.

Neshodnete se? Mějte stromky dva!

Není pochyb o tom, že tradičním vánočním stromem je ten živý. Ale ne každý má náladu, sílu a chuť uklízet padající jehličí, nemá na stromeček místo nebo finance. Levnějším řešením je v tomto případě umělý stromek, který vám vydrží řadu let. A jak dostanete domů onu specifickou vůni jehličí? Dáte si větve do vázy. Pro jaký stromek se rozhodnete, je jen na vás. Nikdo vám ale nezakazuje mít dva – jeden malý umělý (či živý) a jeden větší živý (nebo umělý). Tak budete spokojeni oba a zbytečné hádky odpadnou.

Věděli jste, že:

  • 46 % lidí si letos koupí živý vánoční stromek.
  • 37 % lidí si ozdobí umělý stromeček.
  • 17 % lidí stromek buď nemá, nebo jim stačí jejich vlastní, například na zahradě.
  • Živému stromku dávají přednost lidé s vysokoškolským vzděláním a vyššími příjmy, stejně jako rodiny s dětmi.
  • Umělý stromek byl hitem hlavně před deseti až patnácti lety a dodnes mu dává přednost hlavně starší generace.

Autor: Redakce

16.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Kuchař - pomocný kuchař/ka 30 000 Kč

Kuchař - pomocný kuchař/ka. Získáte zajímavou práci v příjemném pracovním prostředí v restauraci Best Burger Kitchen. V restauraci, ve které se snažíme dělat ty nejlepší burgery. V případě zájmu nás kontaktujte na tel. viz kontakt níže. Těšíme se na Vás. Best Burger Kitchen

Gastronomie - Číšníky 16 000 Kč

Číšníky Pro Švejk restaurant se zahrádkou v centru Prahy hledáme samostatně účtující servírky a číšníky. Možnost nadstandardního výdělku (nástup 16.000 Kč čistého + denní tipy z tržby), vlastní rajon, vlastní denní tipy, celoroční zaměstnání, mladý kolektiv. Možnost nástupu ihned. Tel.: 737 145 368, 732 364 064,

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 12 200 Kč

Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti Pracovník / pracovnice obslužné péče ve zdravotnictví. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: , U Nemocnice č.p. 1, Děčín II-Nové Město, 405 02 Děčín 2, , Požadujeme znalost základů ošetřovatelské péče, praxe v oblasti zdravotnického zařízení výhodou, znalost ruského jazyka výhodou. , Náplň práce: provádění pomocných a obslužných činností v rámci zdravotnického zařízení., , Kontaktní osoba: Jitka Čtvrtníková, tel. 412 705 204, e-mail: jitka.ctvrtnikova@kzcr.eu, osobní jednání možné na uvedené adrese.. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s. - 03: nemocnice děčín, o.z., U Nemocnice, č.p. 1, 405 02 Děčín 2. Informace: Jitka Čtvrtníková, +420 412 705 204.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 25 700 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) LÉKAŘ na gynekologicko porodnické oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zaslat strukturovaný životopis na email: alena.bezaniukova@kzcr.eu nebo volat na tel.č.: 474 447 566 a domluvit pohovor, , Místo výkonu práce - Krajská zdravotní, a.s. - Nemocnice Chomutov, o.z., Kochova č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1, , Požadujeme - lékař, VŠ, možno i absolvent. Pracoviště: Krajská zdravotní, a.s. - nemocnice chomutov, o.z., Kochova, č.p. 1185, 430 01 Chomutov 1. Informace: Alena Bezaniuková, +420 474 447 566.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál