Postupným nedělním zapalováním svíček odpočítávají lidé čas do Štědrého dne už hodně dlouho. Začal s tím v 19. století hamburský protestantský teolog v tamější škole pro chudé děti.

Ty se ho totiž neustále dotazovaly, kdy už konečně budou Vánoce. Na dřevěné kolo umístil 19 malých svíček pro všední dny a 4 velké pro neděle. A každý prosincový den jednu zapálil. První adventní věnec byl na světě. 

Původně se zavěšoval na stuhách od stropu, nyní se dává přednost jeho umístění na stůl, často zdobí i vchodové dveře. Nemusí být nutně ze zelených větví a v tradičních vánočních barvách.

Styl věnce i použité materiály jsou ovlivňovány módou. Letošní trendy barvou je tmavě modrá. V kombinaci se zlatou a tmavě zeleným jehličím působí elegantně a honosně. Aktuální jsou ale i věnce v tlumených pudrových tónech nebo čistě přírodní. 

Co budete potřebovat? 

Práci si usnadníte, když koupíte hotový základ, který se prodává u stánků nebo v hobbymarketech. Vybraný korpus – proutěný, slaměný nebo ze zeleného jehličí – často určí styl celého věnce.

Pokud pořizujete materiál na konkrétní jeden věnec, jako první vyberte svíčky a stuhy. K nim pak přizpůsobte ostatní ozdoby.

Materiál na zdobení věnce koupíte ve specializovaných obchodech. Přírodní ozdoby si můžete přinést z procházky a pak je přikrášlit třeba nástřikem metalickým sprejem v měděném nebo zlatém odstínu.

Dále se vám budou hodit drobné kovové či dřevěné ozdoby, hvězdičky z kůry, menší šišky, sušené květy, bodláky, chomáčky bavlny, sušené plátky pomerančů a jablíček, šípky, větvičky ptačího zobu či snítky drátovce. V poslední době je oblíbený také eukalyptus. Kousky skořice a hvězdičky badyánu zase přiblíží vůni Vánoc.

Nezapomeňte také na bodce na svíčky, vázací drátek, štípací kleště, obyčejné i zahradnické nůžky a tavnou pistoli.

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto
Koledy s Deníkem bude letos celá republika zase zpívat pouze on-line

Postup práce 

Nejdříve si rozmyslete, do jakých barev budete svůj originální věnec ladit a jak rozmístíte svíčky. Výzdobu si nejprve naaranžujte na pracovním stole. Zjistíte, jak spolu jednotlivé materiály ladí, a možná vás napadnou nové překvapivé kombinace.

K základu věnce přichyťte vázacím drátkem větvičky, ostatní ozdoby přilepíte pomocí tavné pistole. Pracujte opatrně, některé nástroje jsou ostré a tavná pistole snadno spálí prsty. Dbejte na to, aby se dekorace nedotýkaly svíček. Nakonec umístěte bodce a svíčky.

Věděli jste, že tvar věnce znázorňuje koloběh života a s ním spojenou věčnost, a také pospolitost a bezpečí rodinného kruhu? Uskupení svíček do čtverce zase symbolizuje čtyři světové strany nebo také postupně se střídající čtyři roční období. Zapalují se postupně proti směru hodinových ručiček. První svíčka symbolizuje naději, druhá mír, třetí přátelství a čtvrtá lásku.