Tomáš Halík, český katolický kněz, prezident České křesťanské akademie, vysokoškolský pedagog, religionista a sociolog

Jste zastáncem, nebo odpůrcem klasické vánoční pověry, že dětem nosí dárky Ježíšek? Kdy a jak dítěti vysvětlit, že šlo o „malou lež” a tradici?

Jak jste dospěl k přesvědčení o vánoční pověře? Vám snad dárky nenosí Ježíšek? To jste asi nebyl hodný! Mně nosí dárky Ježíšek stále. V jisté chvíli mi sice došlo, že to všechno nemůže stihnout osobně a tak to deleguje na mé rodiče, kouzlo Vánoc a Ježíškovu štědrost to ale v mých očích nijak neoslabilo.

Měli bychom dětem vysvětlovat vše a neschovávat se za lží?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že dítě je malý hlupáček. Naopak, má svůj mýtopoetický svět, který je v mnohém hlubší a bohatší než ten náš, my jsme z toho ráje byli vyhnáni. Představa, že dospělí jsou „chytřejší” a mohou potomkovi z nadřazené pozice vysvětlovat, „jak to ve skutečnosti je”, je naivní a arogantní. Má totiž ve hře přístup k hlubší a pestřejší dimenzi světa, my se k této sféře skutečnosti dostáváme pak už jen ve snech a v umělecké fantazii. Dítě si podobně jako tomu bylo u archaických kultur umí podržet dvojí vidění světa. Jistým způsobem ví, že Mikuláš je tatínek, ale bere ho zároveň i jako Mikuláše. Má kmotřenka Niké dovedla být psem Jonathanem pod stolem a vzápětí zas způsobnou holčičkou. Někdy kolem počátku školní docházky dítě ztrácí schopnost vnímat dvě stránky skutečnosti zároveň, podobně jako ztrácí schopnost učit se rychle a spontánně odposlechem cizím jazykům.

Expertka na balení dárků Radka Křivánková
Zabalte to! Krásně zabalený vánoční dárek potěší dvojnásob

Milosrdná lež je někdy lepší než krutá pravda. V jakých situacích se vyplatí dětem lhát, pokud takové případy existují?

Lhát se nesmí, i kdyby se to „vyplatilo”. Lež je vědomé poskytnutí nepravdivé informace člověku, který má na pravdivou informaci právo. V určitých situacích pravdivé informace musíme zatajit, například když jsme vázáni slibem mlčení, nebo kdybychom sdělením určitých fakt druhého poškodili. V takovém případě se nejedná o lež. V komunikaci s dětmi musíme respektovat stádia vývoje – nakolik dítě může informaci pochopit a zpracovat, aniž by vyvolala trauma.

Alena Prouzová, klinická psycholožka zabývající se individuální psychoterapií a krizovou intervencí

Jste zastáncem, nebo odpůrcem klasické vánoční pověry, že dětem nosí dárky Ježíšek? Kdy a jak dítěti vysvětlit, že šlo o „malou lež” a tradici?

Jsem velkým zastáncem Ježíška! Malým dětem by dárky neměl nosit nikdo jiný. Tady ale nejde o žádnou, dokonce ani milosrdnou lež, je to podle mého přirozená snaha rodičů dopřát dětem výsadu šťastného dětství plného fantazie a tajemství. Uteče to velmi rychle a po pár letech se vždycky najde nějaký dobrák ve školce, nebo ve škole, který celé to vánoční tajemství „propálí“. Některé děti to odmítají ještě nějaký čas přijmout a snaží se jakoby dosnít svůj dětský sen. Přijetí skutečnosti pak probíhá přirozeně. Podobně to proběhlo v naší rodině, dospívající děti stále psaly Ježíškovi dopis a dávaly ho za okno, ostatně tato praxe u nás trvá dodnes a dopis píší každoročně i jako dospělí.

Měli bychom dětem vysvětlovat vše a neschovávat se za lží?

Milosrdnou lží je možné si pomoci v případech, kdy by bylo obtížné dětem vysvětlit závažné skutečnosti, na které ještě nejsou mentálně zralé a které by proto nepochopily, nebo pochopily špatně. Na otázku tříletého dítěte: A kde jsem byl, když jsem nebyl? nelze odpovědět reálně se všemi podrobnostmi. Čáp je rozhodně v tomto věku přijatelnější variantou.

Jsou vůbec děti připraveny na všechny životní a rodinné situace? Nebo je lepší dětem říci na rovinu, jak se věci mají?

Nelze jednoznačně říct, v jakém věku se mají dětem říkat pravdivé informace. Lhaní z dobrého srdce, abychom neublížili, ale naopak pochválili, by mělo být v repertoáru každého rodiče. Ono je to s pravdou vůbec složité – kdy si ji dospělí říkají tzv. natvrdo? Pokud máme v sobě alespoň špetku empatie, zraňující tvrdou pravdu se vždycky snažíme nějak změkčit, ať se jedná o dítě, nebo dospělého. Na druhou stranu, pokud potomek přijde na to, že mu rodič lhal, naruší to vzájemnou důvěru, která se zpátky vždycky získává obtížně.