Ozve se rána a o zlomek vteřiny později zvuk sypaného skla. Auto zaparkované v temné uličce si právě vyhlédl zloděj. Uvnitř totiž zůstala taška. Vypadá to, že by v ní mohlo být něco cenného. Celá akce trvá pár vteřin, nikdo si ani ničeho nevšimne.

Majitel auta se právě stal obětí zloděje. Udělal chybu a v autě si přes noc nechal sportovní tašku, která nenechavce zaujala tak, že ji musel mít.

Podobnou chybu, že v autě nechal cennosti, udělal i majitel Škody Superb na sídlišti Špičák v České Lípě. Přes noc v něm nechal tiskárnu a tři notebooky. Tím ovšem zloději téměř dal své pozvání. „Majiteli způsobil škodu za téměř sedmdesát tisíc a navíc mu poškrábal karosérii,” podotkla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

I podle policie je hlavní být opatrný. Každý by tak měl myslet na to, kde parkuje a také, co v autě nechává. „Základem je auto řádně zamknout. Když v autě řidič něco nechá, zloděje tím může přilákat,” vysvětluje mluvčí liberecké krajské policie Vlasta Suchánková.

„Já jednou auto nechal u České chalupy. Když jsem se za hodinu vrátil, zadní okénko bylo rozbité, rádio vytržené, zmizely i další drobnosti,” popsal svou zkušenost Jiří Nejedlý z Liberce. Zlodějům v jeho případě ani nevadilo, že auto zamkl. Naopak sám prý někdy zjistí, že nechal auto odemčené. „A nic se neztratí. Přitom auto nechám u nákupního centra. Je to zvláštní, říkám si jestli to není značkou auta, která zloděje nezajímá,” dodal Nejedlý s tím, že má Renault Thalii.

Zcela opačnou zkušenost má Jan Šmída z Liberce. Ten v autě nenechal vůbec nic, zamkl ho, a přesto se do něj zloděj podíval. „Prohodil mi okénko kamenem, auto prohledal a odešel s nepořízenou,” řekl Deníku.

Vykradených aut sice ubývá, ale přesto jde o jeden z nejrozšířenějších kriminálních činů. Zatímco loni za celý rok zloději v Libereckém kraji vykradli 902 aut, za prvních deset měsíců roku je to 564. Statistiky ale ještě nejspíš pokazí právě advent, kdy krádeží přibývá. I proto policisté chystají preventivní akce.

Policisté hlídali u Globusu, řidiče varovali

Liberec - Preventivní akce policistů zaměřená na vykradače aut proběhla v pátek odpoledne na parkovišti obchodního centra Globus. Policisté kontrolovali řidiče, zda nedávají zlodějům sami příležitost a také jim radili, jak takové nepříjemnosti předejít.

Načasování akce není náhodné. „Větší riziko lze očekávat právě v tomto adventním období, kdy jsou mezi námi i ti, kteří využívají předvánočního shonu k jiným aktivitám, než které souvisí s přípravami na Vánoce,” okomentovala mluvčí liberecké krajské policie Vlasta Suchánková.

Právě před Vánoci do obchodních center přijíždí obrovský počet lidí, což pro zloděje znamená žně. Policisté se proto zaměří hlavně na auta zákazníků. „Zajímá nás jejich řádné zajištění, ale i to, zda nenechávají ve vozidle věci, které by mohly přilákat potencionální pachatele,” vysvětlila mluvčí.

„Řidiči rovněž obdrží letáky se základními informacemi o možnostech zabezpečení vozidla a preventivními radami, jak snížit riziko vloupání do nich,” dodala policistka. Další akce pak budou následovat.

Luboš Vrabec