Vánoční slovníček

ČR - Svárka, peřinky a nebo ryba s knedlíkem. Přinášíme vám výběr pozoruhodností nejenom z oblasti vánoční gastronomie, ale také další regionální zajímavosti.

6.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

Chrudimsko

Štědrovka: vánočka
Rozvárka/muzika: omáčka ze sušeného ovoce
Peřinky: pařené malé buchtičky, o Štědrém večeru se rovněž podávaly s horkým mlékem
Hubník/Kuba: krupky s houbami

Liberecko

Svárka: svařené sušené ovoce, mezi nímž nesměly chybět švestky, jablka a rozinky, jedlo se na Štědrý den ráno, aby se rodina nesvářela
Černá polévka: švestková polévka s černou klobásou (Frýdlantsko)
Jahelník: prosná kaše či jahelná kaše s kousky uzeného
Makové mléko: na Štědrý den hospodyně svařila mléko se třeným mákem, někde je vylepšili i hrozinkami. Zlí jazykové tvrdí, že je na Štědrý den hospodyně používaly jako „anestetikum“ pro zlobící a nedočkavé děti
Ryba: Na Liberecku se toto postní jídlo podávalo netradičně s knedlíkem a se zelím, oblíbená byla i ryba pečená a podáváná s kompotem. To ovšem jen v měšťanských rodinách. Po třicetileté válce byla většina rybníků na severovýchodě Čech zničena a ryba byla až do 20. let minulého století na Štědrý den pro většinu lidé nedostupná.

Žďársko

Hrách: jedl se obřadně, kdo si nedal alespoň lžíci tohoto pokrmu, toho čekala nemoc (hrách byl naklíčený a nabobtnalý, čímž zvětšil svůj objem a to znamenalo sílu – s tímto obyčejem se začalo zřejmě v osmnáctém století, ve dvacátém z domácností Vysočiny vymizel)

Jihlavsko

Třešťská betlémská cesta: chození po betlémech v domácnostech, celorepublikový unikát, udržel se z minulosti až dodnes. Od Vánoc do 2.února.
Zbořeniště: třešťští betlemáři jím označují místo narození Ježíše Krista, podle biblického výkladu, kdy se Kristus narodil v polorozbořeném hradě, který sloužil jako chlév.
Calta: výraz pro vánočku
Lončoft: malovaná krajina na třešťských betlémech, malovalo se na plátno, popřípadě na papír. Jde o větší plasticitu betléma. Slovo pochází z němčiny.
Slaměnka: výraz pro ošatku na chleba, vyrobená ze slámy, na Vánoce se do ní dávaly ořechy, ovoce apod.
Froňk: závěs, který se připevňuje na přední stranu pódia betlému, aby zakryl případné nedostatky a svým motivem dokreslil krásu betlému. Jeho vrchní část je bohatě zdobena.

6.12.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 45 000 Kč Vývojáři softwaru Software developer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 29. Poznámka: Místo výkonu práce: Římská 526/20, Praha 2, Prvotní kontakt: email - valerie.dvorackova@altersis.com, Min. 3 roky zkušeností - Net, C#, Silverlight, WCF, Entity framework, Multi threading, Windows OS, Java, Anglický jazyk (C1). Pracoviště: Altersis s.r.o. praha, Římská, č.p. 526, 120 00 Praha 2. Informace: Valerie Dvořáčková, +420 721 245 177. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Lukavice č.p. 237, 561 51 Letohrad, NÁPLŇ PRÁCE: kusová výroba - řezání, vrtání, broušení, sváření TIG (nerez, hliník), CO2 (ocel), ohýbání plechů, atd.. , PRACOVNÍ DOBA: klouzavá s jádrem 8 - 13 hodin, NABÍZÍME: odměny 0 - 100 % základu, Dle domluvy možnost uzavřít i dohodu o provedení práce. , KONTAKT: pan Šebek telefonicky (9 - 15 h) nebo e-mailem. Pracoviště: Lase s.r.o., provozovna lukavice, 561 51 Letohrad. Informace: Ladislav Šebek, +420 603 221 608. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 16 200 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce. Varnsdorf, oddělení LDN., Kontakt: Vrchní sestra Helena Švorcová - osobně, telefonicky na tel.: 412372445 klapka 223, e-mailem kancelar@nemvdf.cz. Pracoviště: Nemocnice varnsdorf, Karlova, č.p. 2280, 407 47 Varnsdorf 1. Informace: Helena Švorcová, +420 412 372 445klapka223. Doprava a logistika - Řidič skupina B+C 30 000 Kč Sháníme do našeho mladého kolektivu řidiče, jedná se o rozvoz masa pravidelným zákazníkům v bedýnkách, nakládka Kladno, rozvoz Středočeský kraj, stálá ranní, všední dny.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY