V obchodech seženete dnes velké množství svíček v různých velikostech, barvách, vůních, tvarech za pár desítek korun i ty drahé za několik tisíc. Pokud chcete kvalitní a zdravotně nezávadnou svíčku, zajímejte se o její složení. V poslední době firmy upouštějí od používání parafínu, větší oblibě se těší kvalitní přírodní vosky, například sójový, kokosový nebo olivový.

Často jde o různé směsi vosků, například u svíček Esteban Paris Parfums. Důležitý je i knot. Nejkvalitnější knoty jsou vyrobené z egyptské bavlny, které drží rovný plamen, co nepraská a nedýmá černým kouřem. Důležité je i parfémování. Je-li svíčka parfémovaná v celém svém objemu, voní po celou dobu hoření a nemůže se stát, že vyprchá.

Pokud je svíčka parfémovaná pouze z vršku, bude vonět jen prvních pár hodin hoření, než v ní zůstane pouze neparfémovaná část vosku.

Vůně nás léčí i povzbuzují

Vůně ovlivňují naše pocity, nálady, vnímání. Čich je velice úzce spjatý s pamětí, vanilka spolehlivě připomíná pečení cukroví. Vonné esence nás léčí, například citrusy povzbuzují, levandule uklidňuje a máta či eukalyptus uvolňují dýchací cesty. Skořice naopak zahřívá a působí jako antioxidant.

Na podzim a v zimě jsou oblíbené hřejivé vůně, které domov pocitově „zateplí“. Nejčastěji jsou to dřevité vůně s kořenitými nebo sladkými tóny, oblíbené je santalové nebo cedrové dřevo. Ve vánočním období zůstává hitem skořice, vanilka, borovice, jablíčko nebo pomeranč. Zkušenější uživatelé bytových vůní rádi sáhnou po ambře.

Svíčku dokážete vyrobit snadno, jen musíte hledět na bezpečí výrobku a správné suroviny. Pokud rádi překvapujete osobním dárkem, svíčka bude to správné řešení. Všechno, co potřebujete k její výrobě, seženete v hobbymarketech. Udělejte si příjemné odpoledne s rodinou a vyrobte si každý svůj originál podle svého vkusu a nálady.

Tip: Vyrobit lze svíčku i pro masážní účely

Například na bolavá záda. Vyrábí se ze sójového vosku a díky nízkému bodu tání se roztavený vosk používá k masáži. Jedná se o svíčku na bázi organických esenciálních olejů, která je obohacená o vitamin E. Po zapálení ji lze použít jako běžně, na 15 minut k dotvoření příjemné atmosféry, a poté, co vznikne příjemný olejový roztok, můžete ji využít k antistresové masáži celého těla.

Bývá v kovovém obalu s malou výlevkou, přes kterou se snadno nalévá do dlaní. Tekutým olejem masírujte až do úplného vstřebání do kůže. Po masáži je pokožka vyživená a provoněná. Svíčku pak uzavřete a uchovejte na další masáže.

Co budete potřebovat:

Svíčkový vosk, buď sójový, palmový, avokádový – ve formě vloček, kandeliový, karnaubský, mandlový, květový jasmínový, nebo růžový či řepkovo-kokosový (ten je vhodný i pro vegany, je bez syntetických přísad, bez GMO, palmového oleje a neobsahuje sóju). Sójový vosk se používá na masáže, včelí vosk příjemně voní, palmový vosk vytvoří ozdobné motivy na svíčce.

K výrobě svíčky s různým zdobením a barvami lze také využít gel.

Formu – plechovou, skleněnou, plastovou nebo například i malý hrníček.

Dřevěný knot s plíškem, který příjemně praská, nebo klasické knoty.

Hotový knot (profesionální).

Barvu do vosků.

Voskové fólie pro dekor, pokud se vám líbí svíčky s obrázky.

Formy na svíčky pro různé tvary – válce, hranoly. 

Jak na to:

Připravte si nádobku a knot.

Základem je rozpuštění svíčkového vosku podle vašeho výběru. Jaký knot si zvolíte, záleží na vás.

Knot zastřihněte, ukotvěte ke dnu nádobky, nejméně starostí budete mít s dřevěným knotem, ale každý má svoje výhody.

Plíškové knoty se musejí připevnit na průměr sklenky nebo jiné nádobky.

Výbornou pomůckou na výrobu domácích svíček je šídlo na svíčky (na otvor pro knot).

Šídlo vložte do vybrané formy a zalijte rozpuštěným voskem. Po ztuhnutí vosku svíčku vyklopte, šídlo vytáhněte a vložte vhodný knot.

Vosk rozehřejte, můžete vmíchat podle fantazie i různé barvy nebo vůně (esenciální oleje), důkladně míchejte. Pozor na teplotu, při vyšším stupni můžete spálit vonné esence.

Zvolenou formou vytvoříte konečnou podobu. Svíčka s více barvami není složitá, ale je důležité vyhodnotit, kdy nalijete další vrstvu vosku.

Formy na svíčky musejí mít hladký a čistý povrch. V silikonové formě při tuhnutí vosku sem tam svíčku uvolněte, nebudete pak mít potíže s vyklopením.

Svíčku nechte vychladnout, nejlépe 2 až 3 dny. Zdroj: www.radkacvoligova.com, Atelier of Senses