Slavnost zahájí už v 10 hodin rozsvícení vánočního stromu, po něm pokračuje program s netradičními komentovanými prohlídkami rozsáhlých prostor, ve kterých se návštěvníci vedle stálých expozic seznámí s adventem a obdobím před Vánocemi.

Na nádvoří zazní koledy a vánoční písničky, povídat se bude o zvycích a tradicích období konce roku. „Hlavně děti se například dozvědí, jak vznikla tradice vánočních stromků, zda byl kapr vždy součástí štědrovečerní večeře. Malí návštěvníci si budou moci napsat přání Ježíškovi husím brkem a poslat ho lodní poštou lodi La Grace. K vidění bude i čertovský rej v podání příslušníků jednotky sapérů, chybět nebude živý betlém se zvířátky. V 15 hodin mezi nás přijde Marie s Josefem, a kdo vše jim složí poklonu, je naším malým tajemstvím," říká Jana Formánková, pracovnice terezínského informačního centra.

Děti se můžou zabavit ve vánočních dílničkách, které budou mít na starost žáci a učitelé z místní základní školy. Chybět nebude prodej dekoračních předmětů s vánoční tematikou a občerstvení včetně produktů z klasické zabíjačky. Vstup na nádvoří Kavalíru 2 je zdarma. Už zítra od 14 hodin proběhne vánoční jarmark v Domově seniorů na Krétě a v neděli 4. prosince od 14 hodin se uskuteční v kulturním domě mikulášská nadílka, kterou připravila kulturní komise města a místní spolky.