Společné setkání v centru města a zahájení adventního času čeká spoustu lidí v regionu již v neděli. Znojemský advent začne tradičně slavnostním rozsvícením vánočního stromu na Horním náměstí čtvrt hodiny před pátou hodinou odpolední. „Dvanáct metrů vysoký jehličnan rozzáří přes třicet tisíc žárovek. Adventní věnec se dočká posvěcení a po rozsvícení první svíce se na pódiu na představí zpěvák Martin Chodúr se skupinou Mach a znojemským sborem Libohlásek," sdělil pracovník pořádající Znojemské Besedy Jaroslav Chaloupecký.

Dětský pěvecký sbor Libohlásek, který působí při znojemské základní škole na náměstí Republiky, se zapojí do slavnostního zahájení adventu již potřetí. „Letos nás znovu oslovili lidé z Besedy a jsme za to opravdu rádi. Libohlásek při naší škole působí přes dvacet let a má sedmdesát členů, zpívají v něm děti od první do deváté třídy. Jejich výkony se setkávají s kladnými ohlasy a účast na rozsvícení stromu je pro nás prestižní záležitost," prozradil ředitel školy Zdeněk Mikulič.

Ve Znojmě začnou v pondělí trhy, které potrvají po celý adventní čas. Program a akce na náměstí, v kostelích či divadle pak vyvrcholí oslavou Silvestra.

Slavnostní akce, která odstartuje advent v Moravském Krumlově, začíná v neděli ve tři hodiny odpoledne. „Děkan posvětí adventní věnec a následně zazpívá místní Smíšený pěvecký sbor Karla Němečka. Na samotné rozsvícení stromu se mohou lidé těšit v sobotu 3. prosince a bude součástí akce Pohádkové vánoce," sdělil ředitel krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

V Hrušovanech nad Jevišovkou rozsvítí svůj strom v sobotu. „Součástí bude vánoční jarmark, který nabídne tradiční výrobky," sdělil hrušovanský starosta Miroslav Miloš.

Jarmark začne již ve tři hodiny odpoledne, o dvě hodiny později se rozzáří vánoční strom v centru města. Svůj program si připravily také děti z místní školky a základní i základní umělecké školy.

Společně zahájí lidé adventní čas i v dalších obcích regionu. V Blížkovicích začne v neděli o půl čtvrté Vánoční jarmark, který zaplní průjezd tamní radnice. Ve čtyři hodiny odpoledne se pak rozzáří slavnostně nazdobený strom.

Ve stejný čas rozsvítí symbol Vánoc v Mikulovicích. O program se postarají děti z místní mateřské a základní školy.

Společně si zazpívají lidé v Běhařovicích, a to v sobotu večer na prostranství u kostela. Živo bude také v Hodonicích, kde na první adventní neděli naplánovali akci nazvanou Vánoční vesnička.