O víkendu 26. a 27. listopadu nebudou chybět ani doprovodné akce v rámci rozsvěcení stromků. Většina měst spojí rozsvěcení s venkovním programem. V Benešově ale naplánovali adventní akci jinak.

„V neděli v sedmnáct hodin začne rozsvěcení vánočního stromku na Masarykově náměstí. Posléze se mohou zájemci přemístit do Kulturního domu Karlov, kde vystoupí žáci a studenti místních škol, od osmnácti hodin se představí známá revivalová skupina Abba World," uvedla pracovnice benešovského informačního centra Michaela Vošvrdová.

Naopak v Neveklově se bude doprovodný program odehrávat v okolí vánočního stromku. V sobotu v půl třetí odpoledne zahájí místní vánoční jarmark na náměstí J. Heřmana, kde si příchozí budou moci koupit tématické dekorace, občerstvení a věnce. Během akce bude možné zúčastnit se i soutěže o nejhezčí adventní věnec. V sedmnáct hodin se zájemci přesunou ke stromku.

Stejně tomu bude i v Týnci nad Sázavou, kde rozsvítí stromek o hodinu dříve společně s dětmi ze zdejší školy. V Bystřici pořádají adventní program taktéž v sobotu, dokonce po jedenácté.

„Kromě kulturního programu, který mimo jiné zajišťují dětí základní a mateřské školy se můžete těšit na tvořivou dílničku, kde si děti mohou vyrobit svícen a vánoční ozdoby. Máme zde také trh, kde se prodávají výrobky dětí a zapomenout nemohu ani na betlém, který se nám letos rozroste o další postavičky," dodal bystřický starosta Daniel Štěpánek.

Na první adventní neděli si rozsvícení připravila města Sázava a Vlašim. „Návštěvníci se mohou těšit i na krátký doprovodný program, který se odehraje dvacet minut před samotným rozsvěcením stromku. Ten se poprvé rozsvítí v osmnáct hodin večer," řekl sázavský zastupitel Milan Štědra.

Ve Vlašimi se adventní program odehraje taktéž v neděli, již od čtrnácti hodin odpoledne na Husově náměstí. První předvánoční akce se mohou zájemci zúčastnit i v pátek. Ve Voticích již od čtrnácti hodin mohou přicházet milovníci adventu na tématický jarmark, výstavu výrobků, živý betlém i vystoupení dětí a kapely Dotyky. Vše se odehraje na Komenského náměstí.

Lucie Sedláková