Brány opavské „zemědělky" se v pátek a v sobotu už podeváté otevřely návštěvníkům, kteří si mohli vychutnat atmosféru přicházejícího adventu. Bezesporu se každoročně jedná o největší akci svého druhu v okrese.

„Jednorázově určitě ano. Kde jinde se za dva dny sejde kolem deseti tisíc lidí?" zeptal se ředitel Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Opava Arnošt Klein, ačkoli odpovědi nebylo třeba.

V tomto roce si na zemědělku našlo cestu přibližně deset tisíc pět set lidí, což je stabilní návštěvnost. Jednou z těch, která na advent přišla, byla také Pavla Kurková. Chválou vůbec nešetřila.

„Jezdíme tady už několik let po sobě a je to tady výborné. Zabaví se úplně každý ale především se mi líbí program pro děti. Že si mohou třeba namalovat vlastní baňku nebo ozdobit perníček. Duch přicházejících Vánoc je tady cítit skoro na každém rohu," popisovala.

Prodejní místa jsou plná od září

Kdo by chtěl na zemědělce třeba v příštím roce také prodávat, měl by si místo rezervovat s dostatečných předstihem. „Začátkem září začínáme tvořit úplný program a začínáme také jakýsi nábor prvních prodejců. Letos bylo vyprodáno dva měsíce dopředu. Sami se nám pak lidé ozývají, někteří volají ještě i den předem ale bohužel je musíme odmítat, protože kapacita je prostě naplněna," vysvětlil Arnošt Klein.

Prodávající vůbec nejsou jen z Opavska. Svůj stánek tady letos měli třeba prodávající až z Brna či Mladé Boleslavi. Na zemědělce se každým rokem snaží přijít s něčím novým a program oživit. „Stále ale chceme zůstat u spojitosti s adventem a Vánoci. Aby to nebyl jen klasický trh. Velký důraz klademe i na tvůrčí dílny," pokračoval. Do akce se tradičně zapojuje celá škola, například studenti oboru Zahradník už dekoraci a výzdobu chystali tři týdny předem.

„Dopravu, ve spolupráci s opavskou městskou policií řídí pětačtyřicet našich žáků s pedagogy. I přesto, že škola není bezbariérová, patnáct chlapců pomáhá lidem na vozíčku, aby se na akci také mohli podívat," doplnil Arnošt Klein.

Vánoční stromy už svítí

Začátek adventu oslavila i další města a obce v okrese, většinou se akce nesly ve znamení rozsvěcování vánočních stromů. Například ten v Opavě se rozsvítil v sobotu a Dolní náměstí bylo opět plné návštěvníků.

„Na oficiální zahájení trhů jezdíme pravidelně, program je vždycky moc pěkný. Dneska navíc hraje i můj oblíbený Fleret. Akorát myslím, že dostat se ke stánkům s punčem bude trochu problém," uvedla se smíchem Anna Plachká, která do Opavy přijela z Dolního Benešova.

Program měli pro návštěvníky připraven třeba také ve Vítkově, kde bylo rozsvícení stromu spojeno s minijarmarkem nebo v Hlavnici, kde si u něj lidé mohli zazpívat koledy či se posilnit vánočním vínem.