Advent v Lubné: lidé se sešli před kostelem

Lubná /FOTOGALERIE/ - Koncert dětí v kostele sv. Jiřího z Hudební školičky Lenky Tovarové byl jen jedním bodem programu sobotního adventu v Lubné na Rakovnicku. Za těmi nejmenšími přijel Mikuláš a přivezl jim dárky. Vyvrcholením odpoledne a podvečeru byla ohňová show skupiny ze Žlutic.

4.12.2016
SDÍLEJ:

Advent v LubnéFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Adventní atmosféru krásně doplňovaly stánky s řemeslnými výrobky, takže příchozí si mohli vybrat například zdobené perníčky, šité polštářky a zvířátka od klientů Domova Krajánek v Jesenici, vánoční vazbu, ozdoby a další drobné dárky. 

Celé prostranství tentokrát provoněly nejen opečené klobásy, ale i pečená jablka plněná máslem a cukrem se skořicí, originální nápad místních hasičů. Ti celou akci ve spolupráci s obecním úřadem pořádali. Pomáhali jim také sousedé, dobrovolní hasiči ze Sence.

„Spolupracujeme i s Veverákem. Program domlouváme dlouho dopředu, hlavně termín se Zdeňkem Jílkem, aby se nám advent nepřekrýval s tím v Senci. O tom rozhodujeme už na konci léta. Se Seneckými máme nyní výbornou spolupráci," řekl za organizátory místostarosta Lubné Václav Sedlák.

Dobré nápady vítány

Lubenští se pokaždé snaží zařadit do programu něco nového. Vítají každého, kdo přijde s nápadem. „Stačí přijít na hasičskou schůzi a tam se domluvíme a nemusí to být hasič," podotkl Sedlák.

Komu byla zima, mohl se jít na chvilku ohřát do budovy obecního úřadu. V čekárně rozbalila svoji adventní dílničku paní Jílková ze Sence. Děti si tam vyrobily skládaná srdíčka z papíru,vánoční přání, pískový zvoneček, nebo si pomalovaly sádrové odlitky.

Advent v Lubné navštívily paní Zlatka a paní Hanka z domova Krajánek Jesenice. Zároveň tam představily své výrobky. Paní Zlatka ráda tvoří v keramické dílně, paní Hanka zase plete, například veselé čepice, nebo ponožky na dvou jehlicích.

Šikovní klienti Krajánku

Klienti domova Krajánek jsou vůbec moc šikovní a zvládají vyrábět opravdu vše možné. Pracují s keramikou, mají šicí dílnu, ve floristické dílně vyrábějí věnce a další dekorace, pletou šály a čepice nebo se věnují výtvarné činnosti.

„S některými postupy jim pomáháme. Naše klienty už dobře známe, takže víme, co by mohli zvládnout a co je bude bavit. Například na keramických výrobcích se podílí více lidí. Například někdo něco vykrojí, další tam něco přidá, zkrátka, kdo co zvládne. Při tom si procvičí jemnou motoriku. Činností se zúčastňují různě velké skupinky pokaždé podle nálady," popisovaly Simona Švidroňová a Hana Oktábcová, pracovnice pro volnočasové aktivity.

Autor: Šárka Hoblíková

4.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál