Advent ve Vyškově: prohlídku zoo zpestří vánoční a zimní poezie

Vyškov /INFOGRAFIKA/ – Na víkend má Vyškovanka Eva Staňková jasné plány. Kromě pečení prvního vánočního cukroví a perníčků s rodinou zavítá i na rozsvěcení vánočního stromu na Masarykově náměstí. Jak říká, předvánoční atmosféru si užívají. Proto nevynechá ani další akce, které vyškovské organizace na období adventu připravily. „Máme rádi troubení koled z věže. Loni jsme to kvůli přípravám nestihli, tak doufám, že letos to vyjde," přeje si Staňková s tím, že s dcerami vyrazí i za čerty a Mikulášem.

26.11.2016
SDÍLEJ:

Vánoční strom na Masarykově náměstí ve Vyškově. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Grycová

Mimo to si můžou užít i v zooparku. Ten letos jako první oživí Kulíškárny. „Atraktivní je i Vánoční krmelec, kde spolu s ošetřovateli lidé dávají zvířatům pamlsky. Tuto akci jsme organizovali loni poprvé. Koná se ve stejný den, kdy u nás Marie Pachtová s Klebetníčkem představuje vánoční zvyky. K tomu vždy bývaly dílničky, ale ty už se dnes konají u mnoha jiných akcí, proto jsme se je rozhodli nahradit," vysvětlil za zoopark Pavel Klvač.

Pro zvětšení klikněte.

Po vystoupení Klebetníčku zůstane Hanácký statek ozdobený betlémem Jaromíra Kotisy a vánočními stromky. Pokochat se jimi lidé můžou i při speciálních prohlídkách, které startují před Štědrým dnem. „Chystáme několik novinek. U zvířat doplníme cedule s jejich popisy o vánoční básně pro děti i dospělé. V Hanáckém statku pak bude velký arch papíru, kde budou lidé psát vlastní vánoční verše," přiblížil Klvač s tím, že prohlídku zoo zpestří i další betlémy, třeba slaměný nebo animovaný. K tomu budou znít i koledy.

Ty se ostatně Vyškovem ponesou i při pravidelné akci Deníku Rovnost. Na Masarykově náměstí si spolu s vyškovskou redakcí a Dětským pěveckým sborem Motýlek lidé zazpívají pětici koled – Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Veselé vánoční hody a Pásli ovce valaši. Oslavy adventu však odstartují o dost dřív. Už v neděli rozsvěcením vánočního stromu. To doplní i benefiční promítání pohádky v kině Sokolský dům. Výtěžek poputuje vyškovské asociaci Paprsek.

UŽ JEN DVĚ MÍSTA

Vánočně laděný bude i koncert Hradišťanu a Jiřího Pavlici. „Půjde o jejich první adventní vystoupení ve městě. Nejspíš i proto se většina vstupenek rychle rozprodala," odtušil ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec. Zbývají jen dvě volná místa. Hudebních akcí se ale ve Vyškově v době adventu odehraje několik. „Už tradičně vystoupí vyškovský Big Band nebo místní pěvecké sbory," dodal Kadlec.

Kulturní středisko se pak podílí i na programu na Masarykově náměstí v období vánočních trhů. „Od pondělí do středy bude v naší režii. Čtvrtek a pátek si bere na starost agentura," dodal Kadlec. Jak upřesnila mluvčí Vyškova Dana Ryšánková, ta ještě čeká na potvrzení dvou účinkujících. „Ve čtvrtek před Štědrým dnem ale plánuje uspořádat tvoření v Ježíškově dílně ve spolupráci s Ateliérem Létající šnek," naznačila.

Autor: Alena Grycová

26.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY