Arciděkan Miroslav Šimáček: Občané volili politiky, nikoliv bankéře

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - S otázkami na předvánoční dobu jsme se obrátili na osobu nejpovolanější: ústeckého arciděkana Miroslava Šimáčka.

8.12.2016
SDÍLEJ:

Ústecký arciděkan Miroslav Šimáček.Foto: archiv Deníku

Co je advent pro každého člověka a především pro křesťana?

Je to doba, ve které by se měl křesťan připravovat na dobu vánoční, která má být připomínkou a znovuprožitím Kristova narození v Betlémě.

Máme po druhé adventní neděli a je po mikulášské nadílce na faře. Nadílka pro děti vyvolala mimořádný zájem. Jaké další akce připravujete?

V neděli 11.12. v kostele Nanebevzetí Panny Marie se koná v 18.00 hodin adventní koncert In concerto a od 15.12. jako každoročně vystavíme v kostele betlémy. Na zahájení výstavy v 16 hod. zazpívá Ústecký dětský sbor pod vedením dr. Zemanové. V neděli 18.12. se v kostele v 18 hodin koná Advent se souborem Musica Bohemica. V pondělí 19.12. v 18 hodin zazní v kostele sv. Floriána v Krásném Březně Rybova Česká mše vánoční. Na Štědrý den v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Církvicích zazpívají vánoční koledy manželé Moozovi. A na silvestra v 16 hodin v ústeckém kostele bude mše svatá.

Co bude na Štědrý den?

V kostele je Půlnoční mše už v 16 hod. pro rodiny s dětmi a ve 23 hodin půlnoční, kam zpravidla přicházejí v hojném počtu především mladí lidé, aby oslavili Vánoce. Dá se říci, že přicházejí, aby nalezli jádro vánočních svátků. Komerční sféra začala s Vánocemi a jejich materiální stránkou už v listopadu. Vidím to na Kostelním náměstí. Zdá se mi, že na vlastní Vánoce jsou pak už lidé unaveni. Hlavní vánoční radost bývala vždy na Štědrý večer, kdy se rodina sešla kolem rozsvíceného vánočního stromku, lidé poseděli u štědrovečerního stolu, obdarovali se a pak šli na půlnoční. Takové chvíle obohacují duši člověka.

Jaké je vánoční poselství?

Je úžasné a jeho zvěst až neuvěřitelná, protože právě Vánoce nám zvěstují, že Bůh tak miluje člověka, že přišel kvůli němu na tuto zem. Žádný člověk není sám, je Bohem milován.

Hodně je teď frekventován pojem národa, například v Maďarsku i v Polsku. Máme slyšet na pojem „národní stát"?

Papež František vícekrát zdůraznil potřebu posílit suverenitu národních států, aby globální síly, zejména ekonomické, jako jsou banky a nadnárodní globální hráči oligarchové, byly pod politickou kontrolou. Občané volili přece politiky, nikoliv bankéře. Domnívám se, že politici suverénních národních států by měli společnost chránit před zneužitím mocných globálních sil.

Arnošt Herman

Autor: Redakce

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi. Administrativa - Administrativní pracovnice 16 000 Kč Administrativa Přijmeme administrativní pracovnici do řeznictví v ČB. Pracovní náplň je vedení interního účetnictví (pokladna, sklad - program winshop, související administrativa). Pracovní doba: 11h – do 18:30. Praxe výhodou, nástup možný ihned. Zaměstnancům dáváme stravenky, plat je jim zasílán do 5. dne v měsíci, jsme schopni zajistit i bydlení. Obchod - Prodavačka na čerpací stanici 27 000 Kč Přijmu pokladní na čerpací stanici KM Prona na Průmyslové ulici v Praze 10 u stanice autobusu. Práce na denní a noční směny, krátký/dlouhý týden. Příplatky za noční směny a za víkendy. Stavebnictví - Hledáme mistry 39 200 Kč Hledáme mistry Hledáme vedoucí prací - mistry pro práce na železničním svršku pro provozovny P10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Pha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13. plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY