Arciděkan Miroslav Šimáček: Občané volili politiky, nikoliv bankéře

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - S otázkami na předvánoční dobu jsme se obrátili na osobu nejpovolanější: ústeckého arciděkana Miroslava Šimáčka.

8.12.2016
SDÍLEJ:

Ústecký arciděkan Miroslav Šimáček.Foto: archiv Deníku

Co je advent pro každého člověka a především pro křesťana?

Je to doba, ve které by se měl křesťan připravovat na dobu vánoční, která má být připomínkou a znovuprožitím Kristova narození v Betlémě.

Máme po druhé adventní neděli a je po mikulášské nadílce na faře. Nadílka pro děti vyvolala mimořádný zájem. Jaké další akce připravujete?

V neděli 11.12. v kostele Nanebevzetí Panny Marie se koná v 18.00 hodin adventní koncert In concerto a od 15.12. jako každoročně vystavíme v kostele betlémy. Na zahájení výstavy v 16 hod. zazpívá Ústecký dětský sbor pod vedením dr. Zemanové. V neděli 18.12. se v kostele v 18 hodin koná Advent se souborem Musica Bohemica. V pondělí 19.12. v 18 hodin zazní v kostele sv. Floriána v Krásném Březně Rybova Česká mše vánoční. Na Štědrý den v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Církvicích zazpívají vánoční koledy manželé Moozovi. A na silvestra v 16 hodin v ústeckém kostele bude mše svatá.

Co bude na Štědrý den?

V kostele je Půlnoční mše už v 16 hod. pro rodiny s dětmi a ve 23 hodin půlnoční, kam zpravidla přicházejí v hojném počtu především mladí lidé, aby oslavili Vánoce. Dá se říci, že přicházejí, aby nalezli jádro vánočních svátků. Komerční sféra začala s Vánocemi a jejich materiální stránkou už v listopadu. Vidím to na Kostelním náměstí. Zdá se mi, že na vlastní Vánoce jsou pak už lidé unaveni. Hlavní vánoční radost bývala vždy na Štědrý večer, kdy se rodina sešla kolem rozsvíceného vánočního stromku, lidé poseděli u štědrovečerního stolu, obdarovali se a pak šli na půlnoční. Takové chvíle obohacují duši člověka.

Jaké je vánoční poselství?

Je úžasné a jeho zvěst až neuvěřitelná, protože právě Vánoce nám zvěstují, že Bůh tak miluje člověka, že přišel kvůli němu na tuto zem. Žádný člověk není sám, je Bohem milován.

Hodně je teď frekventován pojem národa, například v Maďarsku i v Polsku. Máme slyšet na pojem „národní stát"?

Papež František vícekrát zdůraznil potřebu posílit suverenitu národních států, aby globální síly, zejména ekonomické, jako jsou banky a nadnárodní globální hráči oligarchové, byly pod politickou kontrolou. Občané volili přece politiky, nikoliv bankéře. Domnívám se, že politici suverénních národních států by měli společnost chránit před zneužitím mocných globálních sil.

Arnošt Herman

Autor: Redakce

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Mechanik, opravář 30 000 Kč

Pro náš autoservis přijmeme mechaniky, opraváře nákladních automobilů.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií PROGRAMOVÁNÍ PLC - stavba jednoúčelových strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Incentrum s.r.o.-001, Bánskobystrická, č.p. 555, 460 08 Liberec 8. Informace: Petra Doubková, +420 482 710 193.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme stálou práci ve stabilní společnosti. Jednosměnný provoz. Nejedná se o kamionovou dopravu rozvoz pouze po moravských regionech.Požadované znalosti a zkušenosti řidičský průkaz sk. C, platné psychotesty,potravinářský průkaz,práce s hydraulickou plošinou a paletovým vozíkem, zákládní znalosti o údržbě nákladních vozidel,samostatnost, spolehlivost. Pracoviště: Dlc napajedla, a. s. - sídlo, Kvítkovická, č.p. 1533, 763 61 Napajedla. Informace: Lenka Štruplová, +420 776 666 481.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 22 500 Kč

Stavební údržbáři budov Údržba budov a zeleně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: drobné zednické, zámečnické a instalatérské opravy, svoz odpadů, sekání trávy, úklid sněhu, nátěry apod..... Pracoviště: Řetězy vamberk spol. s r.o., Dvořákova, č.p. 426, 517 54 Vamberk. Informace: Petr Ullrych, +420 494 512 237.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál