O adventu lidem ukazujeme duchovní smysl Vánoc, řekl oddaný Prija kírti dás

Postupice /ROZHOVOR/ - Hnutí Hare Krišna, které má jednu ze svých domovin na farmě u Postupic na Benešovsku, Vánoce neslaví v našem slova smyslu. Jeden z oddaných Krišny, Prija kírti dás, Deníku svěřil, jak stoupenci tohoto hnutí na vánoční svátky nahlížejí.

28.11.2016
SDÍLEJ:

Oddaný Prija kírti dás Vánoce slavit bude.Foto: Lucie Sedláková

Jak nahlíží Hnutí Hare Krišna na vánoční svátky?

Jelikož žijeme v křesťanských zemích a řada z nás máme kořeny zde, tak i když oficiálně Hnutí Hare Krišna Vánoce neslaví, tak jednotlivci mají samozřejmě možnost si uzpůsobit vánoční svátky podle svého.

Jaké svátky tedy Hnutí Hare Krišna dodržuje?

Oslavujeme například zrození Krišny v tomto světě a tento svátek je pro nás určitě hodně významný. Dále slavíme zjevení různých inkarnací a avatárů Krišny, nebo oslavujeme vaišnavské učitele a jejich příchody a odchody z tohoto světa.

Takže vaši oddaní Vánoce neslaví?

Když přijdete do našich center během vánočních dnů, tak tam neuvidíte vánoční stromeček, neuslyšíte koledy. Ale tím, jak žijeme i jako rodiny v rámci Hnutí, tak záleží na osobním přístupu každého z nás. Nikdo nám nezakazuje, co můžeme slavit.

Jak tedy vypadají vánoční svátky přímo u vás doma?

Jelikož máme malého syna, kterému je devět let, od malička Štědrý den slavíme. Sejdeme se jako rodina, rozdáme si dárky a uvaříme jídlo v našem pojetí. Pečeme i cukroví. V rodinném kruhu si vyměníme dárky, navštívíme se s přáteli.

Co připravujete k jídlu?

Děláme bramborový salát podle našich zvyklostí. Takže je bez vajíček, bez majonézy. V naší rodině jsme zvyklí dělat na Štědrý den smažený sýr, nebo se také dělají špízy neboli pakory. Ty jsou hodně oblíbené. Je to vlastně zelenina, která se dá na špejli a obalí se v těstíčku a nakonec se osmaží.

Máte vánoční stromeček?

Stromeček máme malý, umělý. Nekoupíme samozřejmě strom uříznutý. Když chceme jít ke stromečku, tak jdeme do lesa a tam stromeček ozdobíme. Nepodporujeme zbytečné ničení živých stromů.

Jak vypadá Štědrý den na postupické farmě?

Na farmě během Štědrého dne někteří oddaní zůstávají, protože ne všichni odjíždějí za svými rodinami. Když by chtěl někdo farmu navštívit i v tomto čase, máme pro něj otevřeno. Vánoční čas trávíme společným zpíváním Hare Krišna mahámantry, nasloucháním Písmům, a činnostmi, které se přes zimu dají dělat. To znamená třeba externí úpravy a opravy farmy. Připravují se i stroje na další sezónu.

Co dělají oddaní během adventu?

Na farmě v tomto období žádný svátek neslavíme. V prosinci máme v rámci našeho hnutí takovou tradici, že se snažíme lidem předat dárky. Takže tento čas trávíme venku. Můžete nás potkat ve městech, kdy vám budeme nabízet naše knihy a dobrůtky. Budeme na ulicích i zpívat. Lidem chceme ukázat hlavně duchovní rozměr Vánoc. Vánoce jsou duchovní svátek a ten přeci není o komerci.

Autor: Lucie Sedláková

28.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - HOSPODYNĚ 7 000 Kč

Hospodyně - 3členná rodina hledá spolehlivou a milou hospodyni se zkušenostmi k péči o domácnost a žehlení. Úklid RD 2x týdně a žehlení. Pondělky a pátky dopoledne (4-6h).

Zdravotnictví - Zdravotní sestra 24 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zdravotní sestru - ideálně se zkušenostmi s geriatrickými či psychiatrickými pacienty (možno i na zkrácený úvazek). Směny: 12hodinnové pouze denní (+ víkendy, svátky).

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 080 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Výrobní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20080 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: Místo pracoviště:, - Průmyslová 1851, Brandýs nad Labem 250 01, , Prvotní kontakt:, - e-mail: petra.randakova@continental-corporation.com, , Upřesňující údaje:, - zkušenost s prací ve výrobním podniku je výhodou, - samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, - manuální zručnost, , Zaměstnanecké výhody:, o 5 týdnů dovolené, o Náborový příspěvek, o Balíček Benefit Plus (možnost využít na zdraví, relaxaci, vzdělávání apod.), o Příspěvek na závodní stravování formou stravenek, o Příspěvek na penzijní připojištění, o Dotovaná firemní doprava ze směrů Štětí, Mělník, Neratovice, Benátky n. Jizerou, Lysá n. Labem, Čelákovice, Předměřice n. Jizerou, Konětopy, Všetaty a Praha-Letňany, o Příspěvky zaměstnancům na dětskou rekreaci, o Slevové programy u všech tří mobilních operátorů. Pracoviště: Continental automotiv czech republic, s.r.o. - brandýs n.l., Průmyslová, č.p. 1851, 250 01 Brandýs n.Labem-St.Bol.1. Informace: Markéta Mikátová, +420 326 932 448.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 12 200 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) POMOCNÝ MANIPULAČNÍ PRACOVNÍK/PRACOVNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: 20.7.2018 - pomocný manipulační dělník, manipulace s paletami s vínem. I základní vzdělání, i bez praxe. Pružná prac. doba. KONTAKT: sjednat telefonicky schůzku předem na tel. 773 699 733, Místo výkonu práce: Zaječí. Pracoviště: Kbb internationale s.r.o. - pracoviště zaječí, Vinařská, č.p. 484, 691 05 Zaječí. Informace: Radek Čápek, +420 773 699 733.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál