Jak nahlíží Hnutí Hare Krišna na vánoční svátky?

Jelikož žijeme v křesťanských zemích a řada z nás máme kořeny zde, tak i když oficiálně Hnutí Hare Krišna Vánoce neslaví, tak jednotlivci mají samozřejmě možnost si uzpůsobit vánoční svátky podle svého.

Jaké svátky tedy Hnutí Hare Krišna dodržuje?

Oslavujeme například zrození Krišny v tomto světě a tento svátek je pro nás určitě hodně významný. Dále slavíme zjevení různých inkarnací a avatárů Krišny, nebo oslavujeme vaišnavské učitele a jejich příchody a odchody z tohoto světa.

Takže vaši oddaní Vánoce neslaví?

Když přijdete do našich center během vánočních dnů, tak tam neuvidíte vánoční stromeček, neuslyšíte koledy. Ale tím, jak žijeme i jako rodiny v rámci Hnutí, tak záleží na osobním přístupu každého z nás. Nikdo nám nezakazuje, co můžeme slavit.

Jak tedy vypadají vánoční svátky přímo u vás doma?

Jelikož máme malého syna, kterému je devět let, od malička Štědrý den slavíme. Sejdeme se jako rodina, rozdáme si dárky a uvaříme jídlo v našem pojetí. Pečeme i cukroví. V rodinném kruhu si vyměníme dárky, navštívíme se s přáteli.

Co připravujete k jídlu?

Děláme bramborový salát podle našich zvyklostí. Takže je bez vajíček, bez majonézy. V naší rodině jsme zvyklí dělat na Štědrý den smažený sýr, nebo se také dělají špízy neboli pakory. Ty jsou hodně oblíbené. Je to vlastně zelenina, která se dá na špejli a obalí se v těstíčku a nakonec se osmaží.

Máte vánoční stromeček?

Stromeček máme malý, umělý. Nekoupíme samozřejmě strom uříznutý. Když chceme jít ke stromečku, tak jdeme do lesa a tam stromeček ozdobíme. Nepodporujeme zbytečné ničení živých stromů.

Jak vypadá Štědrý den na postupické farmě?

Na farmě během Štědrého dne někteří oddaní zůstávají, protože ne všichni odjíždějí za svými rodinami. Když by chtěl někdo farmu navštívit i v tomto čase, máme pro něj otevřeno. Vánoční čas trávíme společným zpíváním Hare Krišna mahámantry, nasloucháním Písmům, a činnostmi, které se přes zimu dají dělat. To znamená třeba externí úpravy a opravy farmy. Připravují se i stroje na další sezónu.

Co dělají oddaní během adventu?

Na farmě v tomto období žádný svátek neslavíme. V prosinci máme v rámci našeho hnutí takovou tradici, že se snažíme lidem předat dárky. Takže tento čas trávíme venku. Můžete nás potkat ve městech, kdy vám budeme nabízet naše knihy a dobrůtky. Budeme na ulicích i zpívat. Lidem chceme ukázat hlavně duchovní rozměr Vánoc. Vánoce jsou duchovní svátek a ten přeci není o komerci.