Betlém ze sena je zase možné obdivovat v Čenkově na Příbramsku

Čenkov - Přijďte si do Čenkova na Příbramsku zase po roce prohlédnout betlém ze sena v životní velikosti, ve kterém jsou k vidění figury lidí i zvířat. Najdete ho návsi u kapličky. Je vyrobený ze sena a je postaven tak, že si můžete projít cestu k jesličkám, kde leží Ježíšek ve stáji a klanějí se mu Tři králové.

6.12.2016
SDÍLEJ:

Betlém ze sena v Čenkově.Foto: Jiří Firýt

Po cestě potkáte různé lidi, kteří nesou dary. Dále si prohlédnete velblouda, slona či stádo ovcí. Autorem figur je rodák z Čenkova, Jiří Firýt. „Nápad na zhotovení betlému jsem získal na internetu, ale bez návodu. Tak jsem se do toho pustil," vzpomíná Jiří na začátky tvoření.

Betlém byl k vidění poprvé v Čenkově o Vánocích roku 2010. Před kapličkou stála jen Svatá rodina, Tři králové a vedle jesliček vůl s oslíkem. V následujících letech přibylo několik postav. V roce 2012 vyhrál Čenkov soutěž o nejhezčí výzdobu města, vesnice.

Postavy tam každým rokem přibývají. Vždyť před pěti roky začínal Jiří Firýt se šesti „kousky" a nyní je tu náves plná lidiček a zvířat vyjadřujících vánoční symboliku. Betlém se dokonce podařilo zapsat do České knihy rekordů a kuriozit.

Na jaře o Velikonocích pak betlém vystřídá rodinka zajíců, která si to mašíruje pro velikonoční pomlázku nebo stádo ovcí, či pejska a kočičku. To všechno opět ze sena v nadživotní velikosti.

Autor: Redakce

6.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál