Betlémy tří století v poličském muzeu

Polička – V sobotu dvě hodiny po poledni se prostory poličského Centra Bohuslava Martinů otevřely všem milovníkům betlémů. A sešlo se jich hodně.

21.11.2016
SDÍLEJ:

Betlémy tří století v poličském muzeuFoto: Deník/ Jiří Šmeral

Výstavní sál byl obsazený do posledního místa. Návštěvníky vernisáže přivítal předseda spolku Betlémářů Poličska Bohumír Anderle. Vernisáž pokračovala kulturním programem, ve kterém vystoupili žáci poličské Základní umělecké školy Bohuslava Martinů.

Na výstavě si mohou lidé prohlédnout betlémy ze tří století, které jsou pozoruhodné množstvím postav a rozlehlostí scén. „Výstava je tradiční, betlémy však nevystavujeme každý rok, ale jen jednou za dva roky, vždy v sudých letech. V lichých letech se střídáme se svitavským muzeem," vysvětluje koncepci výstavy její kurátorka Stanislava Cafourková.

V muzeu letos představují tři betlémy. Mohlo by se zdát, že to není mnoho, ale vzhledem k jejich rozměrům, by se jich víc do velkého výstavního sálu muzea ani nevešlo. „Jejich rozsah je asi šest až sedm metrů čtverečních. Betlémy se stavěly každý rok v interiéru. Umísťovaly se na nábytek nebo lešení a třeba se pod nimi i spalo," přiblížila Stanislava Cafourková.

Betlémy pocházejí z tvorby místních autorů, často samouků z Poličky a okolí. Nejstarším a největším z nich je Andrlíko – Friedlův betlém, který je vzorovým pro většinu ostatních poličských betlémů. „Andrlík prostudoval knihy, jak vypadají stavby v Jeruzalémě a podle toho se snažil město i polorozbořený Davidův chrám vytvořit. Pracovat na něm v roce 1885," upřesnila kurátorka. Poté pokračovali v budování betlému jeho potomci a příbuzní. O něco mladší je betlém Jeřábko – Andrlův. Vznikl postupně ve třech generacích a obsahuje některé stejné prvky, jako Andrlíko – Friedlův betlém, například Davidův chrám. Třetí je Škrancův betlém, který vznikal koncem dvacátého a počátkem jedenadvacátého století. Je z nebarveného lipového dřeva a každá figurka nese rok svého vzniku. Zajímavostí Andrlíko – Friedlova betlému je kostelíček, jehož interiér je údajně vytvořený podle kostela svatého Jakuba v Poličce. „Určité prvky přítomé jsou, ale jsou tam i prvky z kostela v Nazaretu," uzavírá Cafourková.

Autor: Jiří Šmeral

21.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Vrátnice - domovník 12 000 Kč

Vrátní Do našeho týmu hledáme spolehlivou, zodpovědnou, pracovitou, dochvilnou a samostatnou osobu. Práce je vhodná pro osoby se zdravotním postižením OZP/TZP . Zkrácený úvazek 4 - 6 hod.

Stavebnictví - Betonář - Mzda 2 x měsíčně, 25-40t. 33 000 Kč

Betonář - mzda 2 x měsíčně, 25-40.000 Kč. Zhotovujeme zavlhlé betonové podlahy. Do našich paret hledáme chlapy, kteří se nebojí práce a chtějí si vydělat dobré peníze. Jedná se o týmovou práci. Ideálně se zednickou praxí.

Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.

Potravinářství - Pekař slaného-sladkého pečiva 28 000 Kč

Antonínovo pekařství - malé řemeslné pekařství v Praze, hledá pro své nové provozovny, pekaře/ky slaného i sladkého pečiva. Jsme malá rodinná pekárna, velmi pěkné prostředí, směny 12h. krátký/dlouhý týden, denní i noční. Požadujeme chuť do práce a ochotu učit se. Nabízíme možnost ubytování, velmi zajímavý plat 24-30.000 Kč, veškeré příplatky, týden dovolené navíc, stravenky, zam. výhody, pečivo zdarma. Místo prac.: Antonínovo pekařství.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál