Co nadělí města svým občanům? Obdarují seniory, ocení dobrovolníky

Kolínsko - Vánoce jsou spojené s dobročinností a štědrostí. Jiné to ani není v městech na Kolínsku. Řada z nich se chystá nějakým způsobem obdarovat lidi v nesnadné životní situaci, osamocené seniory, případně vyznamená své dobrovolníky nebo obdaruje děti.

21.11.2016
SDÍLEJ:

Kolínská radnice.Foto: Deník/ Jakub Šťástka

Co se konkrétně chystá v městech na Kolínsku v předvánoční době, co mají případně města již za sebou? Na to jsme se ptali jejich starostů.

V samotném Kolíně se před časem odehrála potravinová sbírka, kterou organizovala Farní charita Kolín, dobrovolníci vybrali přes dvě tuny jídla, což je o 300 kilogramů více než vloni. Jak řekla její ředitelka Lucie Růžková Rybárová, potravinová pomoc půjde za potřebnými po dohodě s odborem sociálních věcí.

Bedna přání

I letos na Kolíňáky čeká bedna vánočních přání. To je schránka pod keramickým betlémem, která stojí každý rok na Karlově náměstí před vánočním stromem. Do ní mohou Kolíňáci vhodit lístečky se svými přáními, lidé dávají často tipy na investice ve městě.

Vedle toho vedení města myslí na seniory a děti. „Jako obvykle půjdeme za seniory do domova důchodců v době vánočních svátků, také bychom chtěli připravit informaci, jakým způsobem mohou lidé zakoupit dárek třeba dětem v dětském domově," řekl kolínský starosta Vít Rakušan.

Jak to je v dalších městech? V Týnci nad Labem organizují tříkrálovou sbírku. „Dále sbíráme šatstvo a hračky ve spolupráci s Diakonií Broumov," řekl starosta Týnce Dušan Žmolil.

Tichá aukce

V Českém Brodě řeší tyto věci plán sociálních služeb. Ten stanoví, kde je třeba služby zintenzivnit, vylepšit. „Teď tu bude například tichá aukce. Lidé si mohou koupit vánoční dárek a peníze budou sloužit na rozvoj sociálních služeb ve městě," řekl starosta Jakub Nekolný.

Sociální služby poskytuje nezisková společnost, město s ní spolupracuje třeba tak, že jí výhodně pronajímá prostory, dává peníze na provoz. „Neziskovka se stará o mládež, vede rodinné centrum a podobně," vysvětluje.

Pečecký starosta Milan Urban řekl, že město již pořádalo sbírku oblečení a obuvi pro neziskové organizace. „Co se týká potravinové banky, tu jsme zatím v Pečkách neměli. Uvažuji ale o tom, že bychom ji nějakým způsobem mohli zavést, chci, aby tato tradice vznikla," řekl.

Ocenění dobrovolníků

Starostka Kouřimi Zuzana Čiháková hovořila o setkáních s lidmi. „V prosinci jich máme celou řadu, nejpodstatnější je 15. prosince, kdy oceníme dobrovolnickou práci obyvatel za celý rok, máme tam třeba i kategorii Prostá sousedská výpomoc," řekla.

Kouřimští také pořádají akci pro děti z širokého okolí Hrátky s čertem, kde nadělí malým účastníkům sladkosti. Pořádají i akci pro seniory, všichni dostanou dárek. „Aby každý věděl, že není sám," dodala starostka.

V Zásmukách se odehraje setkání se seniory. „Je to předvánoční posezení, dostanou dárek, vystoupí i děti ze školky," řekl starosta Josef Krombholz.

Autor: Jakub Šťástka

21.11.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Úklidový pracovník bytových domů 28 000 Kč

Hledáme pracovníka do mužského kolektivu na pravidelný úklid bytových domů a další úklidové specializované práce. Praxe v úklidové firmě a práce s úklidovými stroji výhodou. Nabízíme zvyšování kvalifikace a kariérní postup, individuální přístup k zaměstnancům. Nabízíme plat 19.000 Kč - 28.000 Kč, zaměstnanecké benefity a výhody.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 700 Kč

Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Svářeči CO2 (1707004) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SOŠ strojírenského zaměření, - umíte svařovat – máte EN135, - vyznáte se ve čtení technických výkresů, - jste spolehlivý, zodpovědný a samostatný , Budete se věnovat:, - svařování drátěných polotovarů, plechů, profilů a trubek, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - jde o dlouhodobou práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnanci a možný přestup do kmene firmy po zaučení, - nabízíme dotované stravování, Pracoviště: Olomouc, Nástupní mzda: od 23.700,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci POMOCNÝ UKLÍZEČ/UKLÍZEČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: 20.7.2018 - úklidové práce. I základní vzdělání, i bez praxe. Dvousměnný provoz s pružnou pracovní dobou. KONTAKT: Honcharov Pavlo, tel.: 775 341 111, e-mail: saltinostav1@gmail.com, Místo výkonu práce: Mikulov. Pracoviště: Družstvo žovtneva - pracoviště /frigonova/, Nádražní, č.p. č.e. 607, 692 01 Mikulov na Moravě. Informace: Pavlo Honcharov, +420 775 341 111.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech švadleny a šičky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu Husova 380, Přeštice. Praxe.. Pracoviště: Richfame solution s.r.o., přeštice, Husova, č.p. 1411, 334 01 Přeštice. Informace: Svitlana Romaniv, +420 608 840 449.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál