Co se konkrétně chystá v městech na Kolínsku v předvánoční době, co mají případně města již za sebou? Na to jsme se ptali jejich starostů.

V samotném Kolíně se před časem odehrála potravinová sbírka, kterou organizovala Farní charita Kolín, dobrovolníci vybrali přes dvě tuny jídla, což je o 300 kilogramů více než vloni. Jak řekla její ředitelka Lucie Růžková Rybárová, potravinová pomoc půjde za potřebnými po dohodě s odborem sociálních věcí.

Bedna přání

I letos na Kolíňáky čeká bedna vánočních přání. To je schránka pod keramickým betlémem, která stojí každý rok na Karlově náměstí před vánočním stromem. Do ní mohou Kolíňáci vhodit lístečky se svými přáními, lidé dávají často tipy na investice ve městě.

Vedle toho vedení města myslí na seniory a děti. „Jako obvykle půjdeme za seniory do domova důchodců v době vánočních svátků, také bychom chtěli připravit informaci, jakým způsobem mohou lidé zakoupit dárek třeba dětem v dětském domově," řekl kolínský starosta Vít Rakušan.

Jak to je v dalších městech? V Týnci nad Labem organizují tříkrálovou sbírku. „Dále sbíráme šatstvo a hračky ve spolupráci s Diakonií Broumov," řekl starosta Týnce Dušan Žmolil.

Tichá aukce

V Českém Brodě řeší tyto věci plán sociálních služeb. Ten stanoví, kde je třeba služby zintenzivnit, vylepšit. „Teď tu bude například tichá aukce. Lidé si mohou koupit vánoční dárek a peníze budou sloužit na rozvoj sociálních služeb ve městě," řekl starosta Jakub Nekolný.

Sociální služby poskytuje nezisková společnost, město s ní spolupracuje třeba tak, že jí výhodně pronajímá prostory, dává peníze na provoz. „Neziskovka se stará o mládež, vede rodinné centrum a podobně," vysvětluje.

Pečecký starosta Milan Urban řekl, že město již pořádalo sbírku oblečení a obuvi pro neziskové organizace. „Co se týká potravinové banky, tu jsme zatím v Pečkách neměli. Uvažuji ale o tom, že bychom ji nějakým způsobem mohli zavést, chci, aby tato tradice vznikla," řekl.

Ocenění dobrovolníků

Starostka Kouřimi Zuzana Čiháková hovořila o setkáních s lidmi. „V prosinci jich máme celou řadu, nejpodstatnější je 15. prosince, kdy oceníme dobrovolnickou práci obyvatel za celý rok, máme tam třeba i kategorii Prostá sousedská výpomoc," řekla.

Kouřimští také pořádají akci pro děti z širokého okolí Hrátky s čertem, kde nadělí malým účastníkům sladkosti. Pořádají i akci pro seniory, všichni dostanou dárek. „Aby každý věděl, že není sám," dodala starostka.

V Zásmukách se odehraje setkání se seniory. „Je to předvánoční posezení, dostanou dárek, vystoupí i děti ze školky," řekl starosta Josef Krombholz.