Dědinami na Hornolidečsku pobíhali čerti. Lidé si tradici nemůžou vynachválit

Horní Lideč, Študlov – Řinčení zvonců a prchající děti. Jasné indicie, které mi potvrzují, že se pomalu blížím k čertovské družině v Horní Lidči.

4.12.2016
SDÍLEJ:

Tradiční obchůzky čertovských družin v Horní Lidči a ŠtudlověFoto: DENÍK/Eva Lukášová

Děcka jsou týden před Mikulášem o poznání hodnější

Za pár okamžiků už stojím uprostřed hloučku děsivých masek a schytávám pár přesně mířených ran čertovskou metlou. Tímto nevyhnutelným přivítáním odstartovalo moje letošní putování s hornolidečskou družinou.

Za hurónského řevu, který se ozývá ze všech stran, se snažím s jejími členy držet tempo. I přes tíhu masek a kostýmů překypují energií.

„Je to ale hrozně únavné," přiznává jeden z čertů Petr Juřička.

„Je proto důležité, abychom dodržovali pitný režim," směje se pod maskou a mně je jasné, že za pitným režimem se neskrývá nic jiného než tradiční slivovice.

„Člověk se v tom hrozně rychle zpotí, protože taková čertovská maska má i se zvonci dobrých třicet kilo," objasňuje mi nadále útrapy všech, kteří se v těchto dnech do podobných masek oblékají.

„Ale zvonců si každý dává tolik, na kolik se cítí. Většina si bere dva pásy, na každém z nich je asi šest zvonců," dodává v rychlosti Juřička a už se rozbíhá za ostatními, aby svým hrůzným zjevem přispěl ke strašení dalších obyvatel Lidče.

S družinou postupně obcházím rodinné domky a sleduji výraz ustrašených dětí, které se s křikem schovávají za dospělé.

„Čerti na děcka pořád zabírají," usmívá se obyvatelka Horní Lidče Zdenka Chrástecká.

„Musím ale říct, že naši čerti jsou super, děti zase tak moc nestraší, umějí se usměrnit," chválí místní čerty.

Na otázku, zda tuto tradici podporuje, odpovídá bez zaváhání.

„My jsme strašně rádi za to, že tato tradice tady pořád přetrvává. Dříve jsme bydleli v Hovězí a tam nic takového nebylo. Nebylo to ono," přiznala Chrástecká.

Lidečské čerty si pochvaluje i další místní Hana Michalcová. „Je to prostě tradice a my se na to každoročně těšíme," prozrazuje.

Dodává, že takové pobíhání strašidelných masek má i své výhody.

„Děcka jsou týden před Mikulášem vždy o poznání hodnější," usmívá se Hana Michalcová, zatímco se Mikuláš se svou družinou blíží k jejímu příbytku.

Ve chvíli, kdy se hornolidečská družina odebírá k odpočinku, mířím do Študlova. I tady mě nejprve čeká nemilosrdný výprask. Po něm už se se mnou ale dává do řeči Antonín Polách v masce košuta.

„Dnes jsme začínali v osm ráno a budeme obcházet zhruba do sedmi do večera. Mezitím si jen dáme přestávku na oběd. Ale hlad nemáme ani tak, skoro všude dostáváme nějaké občerstvení," přibližuje Polách.

Jeho převlek mě na první pohled zaujal.

„Tahle maska má padesát roků a je z kozlí hlavy. Je to naše nejstarší maska, zbytek masek má maximálně deset let," objasňuje, zatímco mi ji detailně ukazuje.

„Myslím si, že maska je to dost originální. Letos byla i na výstavě mikulášských masek v Horní Lidči," chlubí se Polách.

Z jeho oroseného čela usuzuji, že běhat v převleku bude i pro něho náročné. „No jasně, že je to dřina, ale hned ráno jsem si dal štamprlu slivovice a pak už to jde samo," směje se.

Naše povídání končí příchodem k dalšímu domu, kde Mikuláše i s jeho kumpány netrpělivě vyhlížejí. Zatímco Mikuláš předává nejmenšímu členovi domácnosti připravený balíček, dávám se do řeči s hostitelkou družiny Hanou Novákovou.

„To, že tato tradice u nás ve Študlově pořád existuje, je paráda. Samozřejmě mě ale baví mnohem víc od té doby, co máme syna," přiznává Nováková.

Podobně mluví i další obyvatelka Študlova Kateřina Ducháčková. „Tradice obchůzek se mi líbí. Svátek svatého Mikuláše si bez tlupy čertů, košuta, kobylice a smrtky vůbec neumím představit," netají.

Nezbývá než doufat, že nadšení mladých lidí pro mikulášské obchůzky vytrvá co nejdéle a i další roky se budeme moci pobavit s bandou řvoucích čertů.

Autor: Eva Lukášová

4.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidič sk. B - přeprava z letiště 65 535 Kč

Přepravní společnost hledá řidiče a řidičky s vlastním vozem pro přepravu osob z Letiště Praha Ruzyně do hotelů v rámci Prahy. Nejsme Uber ale smluvní přepravce. Rozpis zakázek znáte předem, atraktivní výdělek zaručen.

Výroba - Výroba Seřizovači 21 500 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Obráběči kovů - soustružník | Olomouc (1803002). Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obráběč kovů - soustružník | Olomouc (1803002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ nebo SOU vzdělání (obráběč kovů - soustružník), - ovládáte znalost čtení výrobního příkazu a technické dokumentace, - máte praxi ve výrobní společnosti, , Budete se věnovat:, - obrábění dle technologického postupu, - kontrola a měření podle předepsaných měřidel, - identifikace neshodných kusů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme práci na HPP, - máte možnost přestupu do kmene firmy, - máte nárok na 25 dní dovolené , - přispíváme na stravování, , Pracoviště: Olomouc, Mzda: mzda od 21.500 Kč + čtvrtletní bonusy, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Gastronomie - ČÍŠNÍKA 15 000 Kč

přijmeme do restaurace Na Hrádku, Šlikova 15, Praha 6 - Břevnov, k okamžitému nástupu, krátký/dlouhý týden. Samostatnost podmínkou, mzda 15.000 Kč. Veškeré bližší info na uvedené adrese nebo na tel.

Gastronomie - Výdejce jídel 22 000 Kč

Hledáme zaměstnance na HPP do moderní samoobslužnou restaurace (pracoviště na Praze 2 v areálu nemocnice na Karlově náměstí). Náplň práce: nakládání a přeprava jídel, výdej jídel přes pult. Pracovní doba: Po-Pá 6.00-14.30 h.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál