Herečka Vendula Burger našla Vánoce až ve Svídnici na Nymbursku

Svídnice /FOTOGALERIE/ - Divadelnice Vendula Burger je živel v sukních, který víří a zčerstvuje vzduch v malebném koutě Polabí. Přiřítila se odkudsi, usadila se tu a začala navíjet na špulku intenzivních prožitků pestrobarevné nitky, které vedou z celého světa. Spolu s místními jimi tady teď vyšívá krásné obrazy ze společného života.

28.12.2016
SDÍLEJ:

Vánoce Venduly Burger.Foto: Jean-Paul Amez-Droz

Vendula Burger je v posledních letech výraznou osobností okolí Dymokur na Nymbursku. Příslušnice slavného hereckého rodu Budilů, Steimarů a Kodetů se po letech pobytu v zahraničí, kdy nejprve studovala v Paříži na proslulé Mezinárodní škole Jacquese Lecoqa, a pak šířila jeho metodu jako pedagožka a herečka takřka po celém světě, ocitla hrou osudu v nepatrné vísce Žitovlice u Dymokur.

Posléze se usídlila na dobro v sousední Svídnici, kam přesunula své divadelní semináře a performance. A také svoji živelnou energii a nakažlivé nadšení.

Budilova divadelní škola

Za krátkou dobu zdejšího působení je Budilova divadelní škola, kterou Vendula založila a řídí, podepsaná pod řadou originálních akcí a projektů, počínaje Živou kronikou Svídnice (mimochodem chystá se unikátní vydání v tištěné podobě)a konče netradičně vedenými dramatickými kroužky a semináři pro děti i dospělé. Místní obyvatelé se díky ní učí nejen pasivně přijímat, ale také aktivně tvořit a rozdávat. Takhle líčí Vendula jednu z řady posledních akcí.

„V Žitovlicích - Pojedech pomáhám už třetím rokem s divadelním vystoupením v rámci tradičních oslav adventu. Třeba vloni jsme sestavili s dětmi muzikál s koledami a já jsem hodila rukavici jejich matkám: „To by bylo hezký, kdybyste příští rok zahrály za odměnu vašim dětem zase vy. Děti si to samozřejmě pamatovaly, takže jedno letošní číslo bylo opravdu v podání maminek. Nejdřív se trošku styděly, ale pak se osmělily. Opásaly se zástěrami, uvázaly si šátky a za hnětení těsta na perníčky vyprávěly o starých tradicích, o jmelí, o házení pantoflem… Do svých rolí se vžívaly tak intenzívně, že vznikla spousta humorných scén k pobavení všech," líčí Vendula jednu část oslav adventu.

Pak pokračuje ve vyprávění o tom, že ve Svídnici pojali advent zase jinak, s andělským zvoněním u rozsvícení vánočního stromu a loutkovým divadlem, s nímž přijela její kolegyně, nadaná divadelnice a pedagožka Hanka Strejčková, a posluchač nabývá dojmu, že tu nádhernou vánoční atmosféru v zaplněné staré škole prožívá…

Ten pravý domov a Vánoce

Se svými dvěma malými synky a přítelem obývá Vendula Burger bývalou hospodu ve Svídnici, k níž patří stodola, značně neuchopitelný pozemek a příroda všude kolem. Vendula v tom cítí nejen ohromný potenciál pro rozvíjení Budilovy divadelní školy, ale hlavně místo, kde je konečně opravdu doma. „Poprvé mám pocit, že jsem někde zakotvila, že mě přijali a že tu svou prací něco buduju," říká s tím, že si velmi cení podpory vedení Dymokur i Žitovlic a také místních sponzorů, bez nichž by se jí to nedařilo.

Vendula Burger, přestože se narodila s puncem nespoutané umělecké osobnosti, přiznává, že vždycky toužila prožívat klidné Vánoce, což v rodině mimořádně silných hereckých osobností dost dobře nešlo. Chtěla vždycky dělat umění, ale zároveň žít v přírodě, vychovávat tu své děti. Teď se zdá, že se jí tahle životní představa včetně klidných Vánoc konečně plní.

„Občas jsme neměli ani pořádný vánoční strom. Tak jsem letos těm mým klukům slíbila největší, jaký kdy měli. A vzhledem k tomu, že náš obývák má výšku čtyři metry, stojí za to. Získali jsme špici z poraženého stromu, těším se, jak ji budeme rvát do obýváku. Věřím, že letos konečně zažiju klidné rodinné Vánoce, takové, jaké mají být. To bych přála všem lidem: dělat práci, která je baví, i když zrovna nevynáší, a mít rodinu a domov, kde vládne klid," zakončila Vendula Burger své povídání před Štědrým dnem.

Autor: Ivana Šmejdová

28.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 24 000 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný dohodou, Práce zdravotní sestry v gynekologické ambulanci a těhotenské poradně, jednoduchá administrativa a komunikace s pacientkami, znalost práce na PC, NJ výhodou - není podmínkou, V případě zájmu se hlásit telefonicky 9 - 15 hod nebo zaslat životopis na e-mail. Pracoviště: Stellart s.r.o., Krupská, č.p. 12, 415 01 Teplice 1. Informace: Stanislava Hartová, +420 727 915 643. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK (ZamK). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: A02 z:17/5/2018 (ZamK) a:15/10/2018, Předpokládaná pracovní doba 07.00-15.30 hod. Požadujeme samostatnost, flexibilitu, spolehlivost., Životopisy zasílejte na e-mail viz výše.. Pracoviště: Baobab stavby s.r.o., Fibichova, č.p. 669, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Tung Trinh Quang, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci referent/ka v cestovní kanceláři. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: prodej zájezdů, komunikace s klientem osobně, telefonicky, emailem, administrativní činnost, Požadujeme bezúhonnost, výbornou znalost zeměpisu, znalost práce na PC , dobrou paměť, samostatnost., Praxe v cestovním ruchu výhodou.. Pracoviště: Ing. dana kozáková - provozovna 007, kpt. Bartoše, č.p. 499, 530 09 Pardubice 9. Informace: Milena Samková, +420 466 612 191. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha, Prvotní kontakt: 776 207 924 mezi 9-18.00, Hospodářská komora. Pracoviště: Ternogroup s.r.o. - hl.m.praha, . Informace: Anna Krasnova, +420 776 207 924.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY