Historii betlémů i saní představí na zámku v Třebešicích

Třebešice - Na zámku v Třebešicích u Divišova na Benešovsku se o víkendu 10. a 11. prosince od 10 do 17 hodin otevře tradiční, v pořadí už třetí výstava betlémů. V rámci expozice se mohou příchozí těšit i na historické sáně staré přes sto let. Ty se na zámku letos objeví poprvé.

10.12.2016
SDÍLEJ:

BetlémFoto: Deník/Květa Korbářová

„Zajímavostí naší expozice je určitě sbírka vyřezávaných kralických betlémů, které jsou přes sto let staré. Dále se můžeme pochlubit starožitnými saněmi ze začátku dvacátého století," prozradila spolumajitelka třebešického zámku Eliška Valdová.

Jedním z největších lákadel výstavy je právě kralický betlém, který má netradiční historii. V době jeho největší slávy, tedy asi před sto lety, se v Podkrkonoší jednotlivé figurky z betléma prodávaly na jarmarcích samostatně a lidé se jimi následně obdarovávali. Díky tomu v domácnostech vznikaly celistvé betlémy až podle toho, jaké postavičky lidé dostali nebo si koupili.

K této tradici připomíná milovník historie Jiří Dobeš z Předbořic taktéž jednu zajímavost. „V době vzniku betlémů bylo na některých místech českých zemí zvykem, že jednotlivé figurky se do betléma vkládaly v době, kdy i ve skutečnosti, podle Bible, přicházely postavy k Ježíškovi do chléva. Tři krále tak lidé vložili do betléma až šestého ledna," řekl Jiří Dobeš.

Pokochat se betlémy nebo saněmi mohou zájemci i další víkend ve stejný čas, a poté 26. a 27. prosince.

Autor: Lucie Sedláková

10.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál