Takovým městem je Hodonín. „Světelnými řetězy ověnčená douglaska tisolistá se rozsvítí ve čtvrt na sedm večer," sdělila mluvčí hodonínské radnice Hana Rakusová. Už tradiční Adventní zvonění začíná zpíváním koled u kulturního domu v podání pěveckého sboru Základní školy U Červených domků a pokračuje zvonečkovým průvodem na náměstí.

Podobným směrem jde i Bzenec, kde na náměstí stojí borovice černá. „Strom se pěkně rozrůstá, proto každý rok dokupujeme vánoční osvětlení, aby bylo pořádně vidět," řekl bzenecký místostarosta Ivan Černý.

Tamní základní umělecká škola připravuje program slavnostního rozsvěcení. „Letos se předvede i náš pěvecký sbor. V podání flétnistů a se zapojením rodičů zazní vánoční koledy," uvedl ředitel základní umělecké školy Lubomír Ligas. Pořad začne ve čtyři hodiny odpoledne, hned po skončení koncertu Janáčkova kvarteta v kostele.

V Kyjově dlouho nevěděli, jaký strom letos bude hrát prim. Kdo chtěl ten svůj pokácet nebo ho přímo věnovat městu, mohl se přihlásit na radnici. Nápad byl úspěšný. „Strom je krásně rovnoměrně rostlý a vysoký zhruba dvanáct a půl metru. Dva a půl metru ale půjde kvůli zajištění potřebné stability pod zem, vánoční strom proto bude desetimetrová jedle," pochlubil se kyjovský starosta František Lukl. Loni stála na náměstí také jedle, o tři metry vyšší.

V neděli je i v Kyjově v plánu slavnostní rozsvěcení. Radnice letos program rozšířila také o trh, kde si zájemci nakoupí řemeslné a dárkové zboží. Součástí slavností bude živý betlém, který pro město vyrobí kyjovští skauti.

Předvánoční čas je plný těšení a radosti, proto jej ve Veselí nad Moravou zpestří hned dvěma stromy. Ten první, na Panském dvoře, si děti s rodiči nazdobí v sobotu odpoledne. Následující den na stejném místě začne výstava betlémů a vánočních dekorací s rozmanitým programem. „K rozsvícení jehličnanu tak dojde v šest hodin večer," upozornila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Druhým stromem bude smrk, který ozdobí Bartolomějské náměstí. „Nazdobený bude stejně jako loni řetězy a baňkami. Začne svítit přesně ve čtyři hodiny odpoledne na tradičních Mikulášských trzích," přiblížila Ludmila Mikesková ze Služeb města Veselí.