Oba dva betlémy mnohé spojuje, jednak jeho ústřední postavy, ale také Jaroslav Stejný. Ten stál před lety u zrodu živého betlému na Červeném hrádku a teď už několik let pořádá živý betlém na náměstí 1. máje v Chomutově.

Tradiční živý betlém na zámku Červený hrádek začne v sobotu v 11:00 hodin. Mnoho rodin tuhle příjemnou tradici využívá k ukrácení doby čekání na příchod Ježíška. Na výlet se na zámek vydávají každoročně stovky rodin. Vychutnat si pohodu vánočního dne, popovídat si se známými a také se poklonit Ježíškovi v jesličkách.

DVACET DVA LET

Za těch dvacet dva let co se zde živý betlém koná se mnohé změnilo. „Zajímavé třeba je, že dřív Štědrý den lidé uznávali více jako postní den a po občerstvení nebyla při živém betlému žádná poptávka," vzpomíná Bedřich Fryč z pořádajícího KVIZu. „Pak jsme začali připravovat alespoň bezmasé bramboráčky a vloni už jsme museli v jednu přikupovat klobásy."

Co zůstává stejné, je pochopitelně biblický základ hraného příběhu. Josef a Marie, narození Ježíška ve chlévě a následný průvod pastýřů i králů, kteří mu přinášejí dary. Letos budou kromě koní v průvodu také velbloudi a scéna bude mírně pozměněná. Zajímavostí je, že doprovodná hudba, která doprovází celý program, je vytvořená přímo a jen pro zámecký živý betlém. Autorem je jirkovský hudebník Filip Stejskal.

BIBLICKÝ VÝJEV

U betléma mohou rodiče dětem názorně vysvětlit, co vlastně biblický výjev znamená, ukázat jim v průvodu Kašpara, Melichara či Baltazara nebo je poslat se přesvědčit, že v jesličkách opravdu leží živé miminko. „Letos máme hned tři malé Ježíšky, kteří se budou v kolébce střídat," prozradil Fryč s tím, že jde hlavně o děti známých. Nabídek prý ale měli organizátoři ještě víc, a to i od cizích lidí.

První představení začíná na louce před zámkem v 11 hodin, poslední poklonění Ježíškovi je v 15 hodin. Vstupné se neplatí. Vedle živého betlému se mohou lidé zajít podívat také na výstavu Pohádkový svět nebo na krušnohorský dřevěný betlém, kteří na nádvoří rozestaví němečtí partneři z Brand-Erbisdorfu.

BETLÉM CHOMUTOV

Také v Chomutově budou oživlé betlémské obrazy k vidění od 11:00 hodin. Ježíškovi, Josefovi a Marii se přijde poklonit početný průvod řemeslníků, pasáčků a prostých lidí. „Lidé v průvodu uvidí například mlynáře, selku, čeledíny či pážata," doplňuje organizátorka akce Věra Stejná. Přijedou také tři králové na koních. Program bude provázet živá produkce vánočních písní hudebního souboru Zámecký sextet. „Ona sice kapela nemá šest členů, ale vznikla na zámku a tak jí zůstal tenhle název," směje se Stejná. I na náměstí 1. máje se poslední klanění uskuteční v 15:00 hodin.

„Letos vystřídáme v jesličkách několik Jezulátek. Budou to miminka našich účinkujících a známých," prozradila organizátorka akce. Některé roky bývá problém sehnat do jesliček chlapečky. To ale není letošní případ.

„Kluků máme dost, ale budeme tam mít také holčičku. Budou se střídat, aby je bylo možné nakrmit," řekla Stejná. Živý betlém v podání umělců agentury Jaroslava Stejného se koná na chomutovském náměstí letos již po osmé. Poslední poklonění malému Ježíškovi se i zde uskuteční v 15:00 hodin.

Živý betlém na náměstí 1. máje v Chomutově.Zdroj: Deník/Archiv Živý betlém na náměstí 1. máje v Chomutově.Autor: Deník/Archiv