Leoš Janoušek, učitel Základní umělecké školy Rakovník, při které kapela působí, popsal: „Na tomto vánočním cédéčku je devět písniček. Jsou původem z různých zemí a snažili jsme se s dětmi také o různé žánry. Některé jsou tedy veselejší, jiné smutnější. I takové emoce totiž k Vánocům patří."

Autorem obrázku na obale je již zmíněný Milan Zimmermann. Cédéčko nahrál a zmixoval David Mařík, který rovněž zvučil čtvrteční koncert. „Na nahrávce se podílelo zhruba pětapadesát dětí," upřesnil Janoušek.

V rámci večera zaznělo v kulturním centru přes dvacet písní včetně všech devíti ze zbrusu nového cédéčka. Jako host vystřídala na pódiu kapelu The Smallpeople zhruba ve třetině programu další ZUŠková kapela Grippeds. V té už hrají starší děti. Většina z nich tam přechází právě z The Smallpeople.

Velká nostalgie

Na pódiu bylo ale vidět i několik již bývalých žáků rakovnické základní umělecké školy. Dětí, které kdysi také prošly oběma kapelami. Patří k nim i Anna Monhartová, která nyní už studuje na pražské konzervatoři.

„Spolupodílet se na cédéčku a mít možnost si tu dnes zazpívat pro mě představuje velkou nostalgii. Prožívám zde milé, takové čisté chvíle. Nevím, jak to výstižněji popsat, když to porovnám s konzervatoří, kde je to vše tvrdší. Je to proto hezké, občas si odběhnout někam, kde jsou příjemní lidé," řekla.

A Leoš Janoušek doplnil: „Dnes tu jsou skoro všichni, kteří cédéčko s námi nahrávali. Z těch, kdo už s námi oficiálně nehraje, je to asi šest dětí a právě k nim patří i Anička."

Kapela The Smallpeople přivítala také dva hosty. Děvčata, bývalé členky, které už s nimi nehrály delší dobu, Tereza Šváchová a Natálka Vajcová. „Ty si s námi zahrají vzpomínkově. Je to kapela, která jde napříč generacemi," dodal Leoš Janoušek.

Na pódiu se také rozdávaly dorty. Kapela měla jeden pro své pedagogy a ti si také přichystali dort pro malé a mladé muzikanty.