Hlavní akce, kde bude přítomna redakce Teplického deníku, se letos odehraje v obchodním centru Galerie na náměstí Svobody.

Sejdeme se tu už v 17.45 hodin. Nejprve nás potěší svým připraveným pásmem ti nejmenší, děti z mateřských škol z Pramínku. Potom si v 18 hodin zazpíváme koledy s Poupaty ze Základní školy Maršovská, které nám advent zpříjemní svým vystoupením. Zpívat se bude jako každý rok pět vánočních koled. Chybět nebude Nesem vám noviny či Narodil se Kristus Pán. Zpěvník s koledami vyjde v Teplickém deníku v den konání akce. Zpívat se ale bude i na dalších místech Teplicka, která najdete na www.ceskozpivakoledy.cz.

----------------

Jana Ptáčková: Hudba a vzpomínky na Poupata děti provází životem a dělá z nich lepší lidi

Teplice Do celostátní vánoční akce Deníku Česko zpívá koledy, se zapojí, stejně jako v loňském roce, dětský pěvecký sbor Poupata, se kterým si ve středu 14. prosince v Galerii zazpíváme vánoční koledy.

Něco málo o Poupatech nám prozradila Jana Ptáčková, jedna z trojice učitelek, které se sborem tráví většinu svého volného času.

Jak dlouho už sbor existuje a kolik má členů?
Dětský pěvecký sbor Poupata byl vytvořen v roce 1991 ze žáků ze 3. 5. hudebních tříd na Základní škole Čs. Dobrovolců v Teplicích.

V současnosti sbor pracuje na ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy v Maršovské ul. v Teplicích pod vedením Jany Ptáčkové, Heleny Mazzolini a Marcely Novákové. Na klavír ho doprovází Markéta Loskotová, učitelka ze ZUŠ v Teplicích. Ve sboru je nyní kolem 74 žáků ze 3.- 5. ročníků.

Kolik vystoupení ročně s dětmi absolvujete a kde?
Každoročně sbor vystupuje na koncertech a školních akademiích, účastní se úspěšně soutěžních přehlídek v Chlumci, Praze a na různých společenských akcích v Teplicích i okolí. Spolupracuje se Židovskou obcí v Teplicích a díky této spolupráci má ve svém repertoáru i hebrejské písně. Také spolupracoval na několika projektech se Severočeskou filharmonií v Teplicích.

Děti vystupují pravidelně v Německu i ve Vídni, navštěvují se svým programem pacienty v teplické nemocnici nebo klienty domovů pro seniory.

Jaký máte repertoár?
V repertoáru mají Poupata kromě zmiňovaných hebrejských písní i české a moravské lidové písně a autorské písně Petra Ebena, Ilji Hurníka, Přemysla Kočího, Emila Hradeckého a dalších. Nebojí se ani latinských, německých, italských nebo anglických textů, které pravidelně zařazují do svých vystoupení.

V loňském roce sbor absolvoval 23 veřejných vystoupení.

Jak vybíráte repertoár?
Repertoár pro sbor vybíráme podle prostředí a typu akce. Děti se proto během celého roku učí stále nové písně a to nejen v českém jazyce. Zkoušky mají dvakrát týdně v rámci vyučování a navíc ještě v hodinách hudební výchovy hrají na hudební nástroje.

V době adventu máte určitě nejvíc akcí, na kterých vystupujete, často i venku v mrazu. Jak to zvládáte?
V adventní době máme mnoho vystoupení a to nejen v Čechách, takže do repertoáru jsou zařazeny i vánoční písně jiných národů v originálním provedení.

Zpívání v mrazu není pro nikoho příjemné a často se stává, že děti a někdy i dospělí po vystoupení onemocní. Ale nikdy se nestalo, že bychom slíbenou účast na akcích museli zrušit. Nejvíce ale „trpí" naše klavíristka, která se musí dotýkat po celou dobu ledových kláves. Ten samý problém je ale i při zpívání v kostele a to nejen v zimě.

Odchodem na druhý stupeň děti Poupata opouštějí. Pokračují ve zpívání dál?'
Protože v Poupatech jsou děti jen do 5.třídy, postupují někteří do staršího sboru na naší škole, do Fontány. Jsme rádi, že někteří naši žáci pokračují ve zpěvu i na gymnáziu v Teplicích, v Canzonettě a nebo pokračují v „muzicírování" na konzervatoři.

Pro nás je ale nejlepší odměnou, když zjistíme, že je hudba a vzpomínky na naší práci provází během dalšího života a obrušuje a uhlazuje jejich dušičky a dělá z nich lepší lidi. A toto je vlastně naším hlavním cílem. (ot)