Koledy si společně zazpíváme už zítra

Teplice - Lidé v Česku budou po roce opět společně zpívat vánoční koledy. Vánoční akce Deníku Česko zpívá koledy, se tentokrát koná ve středu 14. prosince od 18 hodin. Připojí se k ní stovky míst po celé zemi, zpívat se bude samozřejmě také na Teplicku.

13.12.2016
SDÍLEJ:

POUPATA nechyběla ani v neděli na Vánočních trzích na Zámeckém náměstí v Teplicích.Foto: Deník/ Z. Traxler

Hlavní akce, kde bude přítomna redakce Teplického deníku, se letos odehraje v obchodním centru Galerie na náměstí Svobody.

Sejdeme se tu už v 17.45 hodin. Nejprve nás potěší svým připraveným pásmem ti nejmenší, děti z mateřských škol z Pramínku. Potom si v 18 hodin zazpíváme koledy s Poupaty ze Základní školy Maršovská, které nám advent zpříjemní svým vystoupením. Zpívat se bude jako každý rok pět vánočních koled. Chybět nebude Nesem vám noviny či Narodil se Kristus Pán. Zpěvník s koledami vyjde v Teplickém deníku v den konání akce. Zpívat se ale bude i na dalších místech Teplicka, která najdete na www.ceskozpivakoledy.cz.

----------------

Jana Ptáčková: Hudba a vzpomínky na Poupata děti provází životem a dělá z nich lepší lidi

Teplice Do celostátní vánoční akce Deníku Česko zpívá koledy, se zapojí, stejně jako v loňském roce, dětský pěvecký sbor Poupata, se kterým si ve středu 14. prosince v Galerii zazpíváme vánoční koledy.

Něco málo o Poupatech nám prozradila Jana Ptáčková, jedna z trojice učitelek, které se sborem tráví většinu svého volného času.

Jak dlouho už sbor existuje a kolik má členů?
Dětský pěvecký sbor Poupata byl vytvořen v roce 1991 ze žáků ze 3. 5. hudebních tříd na Základní škole Čs. Dobrovolců v Teplicích.

V současnosti sbor pracuje na ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy v Maršovské ul. v Teplicích pod vedením Jany Ptáčkové, Heleny Mazzolini a Marcely Novákové. Na klavír ho doprovází Markéta Loskotová, učitelka ze ZUŠ v Teplicích. Ve sboru je nyní kolem 74 žáků ze 3.- 5. ročníků.

Kolik vystoupení ročně s dětmi absolvujete a kde?
Každoročně sbor vystupuje na koncertech a školních akademiích, účastní se úspěšně soutěžních přehlídek v Chlumci, Praze a na různých společenských akcích v Teplicích i okolí. Spolupracuje se Židovskou obcí v Teplicích a díky této spolupráci má ve svém repertoáru i hebrejské písně. Také spolupracoval na několika projektech se Severočeskou filharmonií v Teplicích.

Děti vystupují pravidelně v Německu i ve Vídni, navštěvují se svým programem pacienty v teplické nemocnici nebo klienty domovů pro seniory.

Jaký máte repertoár?
V repertoáru mají Poupata kromě zmiňovaných hebrejských písní i české a moravské lidové písně a autorské písně Petra Ebena, Ilji Hurníka, Přemysla Kočího, Emila Hradeckého a dalších. Nebojí se ani latinských, německých, italských nebo anglických textů, které pravidelně zařazují do svých vystoupení.

V loňském roce sbor absolvoval 23 veřejných vystoupení.

Jak vybíráte repertoár?
Repertoár pro sbor vybíráme podle prostředí a typu akce. Děti se proto během celého roku učí stále nové písně a to nejen v českém jazyce. Zkoušky mají dvakrát týdně v rámci vyučování a navíc ještě v hodinách hudební výchovy hrají na hudební nástroje.

V době adventu máte určitě nejvíc akcí, na kterých vystupujete, často i venku v mrazu. Jak to zvládáte?
V adventní době máme mnoho vystoupení a to nejen v Čechách, takže do repertoáru jsou zařazeny i vánoční písně jiných národů v originálním provedení.

Zpívání v mrazu není pro nikoho příjemné a často se stává, že děti a někdy i dospělí po vystoupení onemocní. Ale nikdy se nestalo, že bychom slíbenou účast na akcích museli zrušit. Nejvíce ale „trpí" naše klavíristka, která se musí dotýkat po celou dobu ledových kláves. Ten samý problém je ale i při zpívání v kostele a to nejen v zimě.

Odchodem na druhý stupeň děti Poupata opouštějí. Pokračují ve zpívání dál?'
Protože v Poupatech jsou děti jen do 5.třídy, postupují někteří do staršího sboru na naší škole, do Fontány. Jsme rádi, že někteří naši žáci pokračují ve zpěvu i na gymnáziu v Teplicích, v Canzonettě a nebo pokračují v „muzicírování" na konzervatoři.

Pro nás je ale nejlepší odměnou, když zjistíme, že je hudba a vzpomínky na naší práci provází během dalšího života a obrušuje a uhlazuje jejich dušičky a dělá z nich lepší lidi. A toto je vlastně naším hlavním cílem. (ot)

Autor: Redakce

13.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Dělnické profese - Manipulant - závozník 23 000 Kč

Závozník Zavedená a solidní firma s dlouhou historií přijme zdatného manipulanta - závozníka na výběr kontejnerů s textilem, vykládku a nakládku kamionů. Nabízíme práci s běžnou pracovní dobou, v dobrém kolektivu a s odpovídající odměnou. Pracoviště - Praha a blízké okolí. HPP i DPP.

Výroba - CNC operátor ohraňovací/děrovací Li 175 Kč

Hledáme brigádníky na pozici ohraňovacího nebo děrovacího lisu s místem výkonu práce v Pelhřinove, nástup možný ihned. Náplň práce: zpracovávat plech a plechové díly dle zakázek. Obsluhovat plně automatizované lisy značky TRUMPF . Obsazovat stroje ohraňovacími a děrovacími nástroji . Pracovat s měřidly a výkresovou dokumentací . Kontrolovat vyrobené díly . Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru . Orientaci v technické dokumentaci a práce s měřidly . Základní znalost práce s počítačem. Samostatnost a smysl pro detail flexibilita (práce ve směnném provozu) . Prědchozí praxe je výhodou . Nabízíme: možnost práce na HPP. Práci v moderním prostředí (směnný provoz). Pečlivé zaškolení a přijemný kolektiv . Odborné vzdělávaní v oboru a možnost učit se novým věcem . 175 Kč/hod. CNC operátor ohraňovacích lisů 170 Kč/hod. CNC operátor děrovacích lisů.

Služby - Vedoucí úklidu 29 000 Kč

Pro hotel Juno na Praze 10 přijmeme na HPP druhou vedoucí úklidu - kontrola úklidu na pokojích. Zkušenosti v oboru vítány, obědy zdarma, pracovní doba po-pá 7.45-16.15 hodin, každých 14 dní so a ne 7.45-14.00 hodin. Nástup ihned. Nástupní plat 29.000 Kč hrubého. CV zasílejte prostřednictvím žlutého tlačítka "Odpovědět na inzerát".

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník - manipulační dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Zájemci se mohou hlásit:, - osobně: ARES Lipník n. B., s.r.o., Svat. Čecha 1602, Lipník nad Bečvou u pana Vasila Mádra, mezi 15,30 - 16,00 hod.. Pracoviště: Ares lipník n. b., s.r.o., Svat. Čecha, č.p. 1602, 751 31 Lipník nad Bečvou. Informace: Vasil Mádr, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál