Koledy si společně zazpíváme už zítra

Teplice - Lidé v Česku budou po roce opět společně zpívat vánoční koledy. Vánoční akce Deníku Česko zpívá koledy, se tentokrát koná ve středu 14. prosince od 18 hodin. Připojí se k ní stovky míst po celé zemi, zpívat se bude samozřejmě také na Teplicku.

13.12.2016
SDÍLEJ:

POUPATA nechyběla ani v neděli na Vánočních trzích na Zámeckém náměstí v Teplicích.Foto: Deník/ Z. Traxler

Hlavní akce, kde bude přítomna redakce Teplického deníku, se letos odehraje v obchodním centru Galerie na náměstí Svobody.

Sejdeme se tu už v 17.45 hodin. Nejprve nás potěší svým připraveným pásmem ti nejmenší, děti z mateřských škol z Pramínku. Potom si v 18 hodin zazpíváme koledy s Poupaty ze Základní školy Maršovská, které nám advent zpříjemní svým vystoupením. Zpívat se bude jako každý rok pět vánočních koled. Chybět nebude Nesem vám noviny či Narodil se Kristus Pán. Zpěvník s koledami vyjde v Teplickém deníku v den konání akce. Zpívat se ale bude i na dalších místech Teplicka, která najdete na www.ceskozpivakoledy.cz.

----------------

Jana Ptáčková: Hudba a vzpomínky na Poupata děti provází životem a dělá z nich lepší lidi

Teplice Do celostátní vánoční akce Deníku Česko zpívá koledy, se zapojí, stejně jako v loňském roce, dětský pěvecký sbor Poupata, se kterým si ve středu 14. prosince v Galerii zazpíváme vánoční koledy.

Něco málo o Poupatech nám prozradila Jana Ptáčková, jedna z trojice učitelek, které se sborem tráví většinu svého volného času.

Jak dlouho už sbor existuje a kolik má členů?
Dětský pěvecký sbor Poupata byl vytvořen v roce 1991 ze žáků ze 3. 5. hudebních tříd na Základní škole Čs. Dobrovolců v Teplicích.

V současnosti sbor pracuje na ZŠ s rozšířenou výukou hudební výchovy v Maršovské ul. v Teplicích pod vedením Jany Ptáčkové, Heleny Mazzolini a Marcely Novákové. Na klavír ho doprovází Markéta Loskotová, učitelka ze ZUŠ v Teplicích. Ve sboru je nyní kolem 74 žáků ze 3.- 5. ročníků.

Kolik vystoupení ročně s dětmi absolvujete a kde?
Každoročně sbor vystupuje na koncertech a školních akademiích, účastní se úspěšně soutěžních přehlídek v Chlumci, Praze a na různých společenských akcích v Teplicích i okolí. Spolupracuje se Židovskou obcí v Teplicích a díky této spolupráci má ve svém repertoáru i hebrejské písně. Také spolupracoval na několika projektech se Severočeskou filharmonií v Teplicích.

Děti vystupují pravidelně v Německu i ve Vídni, navštěvují se svým programem pacienty v teplické nemocnici nebo klienty domovů pro seniory.

Jaký máte repertoár?
V repertoáru mají Poupata kromě zmiňovaných hebrejských písní i české a moravské lidové písně a autorské písně Petra Ebena, Ilji Hurníka, Přemysla Kočího, Emila Hradeckého a dalších. Nebojí se ani latinských, německých, italských nebo anglických textů, které pravidelně zařazují do svých vystoupení.

V loňském roce sbor absolvoval 23 veřejných vystoupení.

Jak vybíráte repertoár?
Repertoár pro sbor vybíráme podle prostředí a typu akce. Děti se proto během celého roku učí stále nové písně a to nejen v českém jazyce. Zkoušky mají dvakrát týdně v rámci vyučování a navíc ještě v hodinách hudební výchovy hrají na hudební nástroje.

V době adventu máte určitě nejvíc akcí, na kterých vystupujete, často i venku v mrazu. Jak to zvládáte?
V adventní době máme mnoho vystoupení a to nejen v Čechách, takže do repertoáru jsou zařazeny i vánoční písně jiných národů v originálním provedení.

Zpívání v mrazu není pro nikoho příjemné a často se stává, že děti a někdy i dospělí po vystoupení onemocní. Ale nikdy se nestalo, že bychom slíbenou účast na akcích museli zrušit. Nejvíce ale „trpí" naše klavíristka, která se musí dotýkat po celou dobu ledových kláves. Ten samý problém je ale i při zpívání v kostele a to nejen v zimě.

Odchodem na druhý stupeň děti Poupata opouštějí. Pokračují ve zpívání dál?'
Protože v Poupatech jsou děti jen do 5.třídy, postupují někteří do staršího sboru na naší škole, do Fontány. Jsme rádi, že někteří naši žáci pokračují ve zpěvu i na gymnáziu v Teplicích, v Canzonettě a nebo pokračují v „muzicírování" na konzervatoři.

Pro nás je ale nejlepší odměnou, když zjistíme, že je hudba a vzpomínky na naší práci provází během dalšího života a obrušuje a uhlazuje jejich dušičky a dělá z nich lepší lidi. A toto je vlastně naším hlavním cílem. (ot)

Autor: Redakce

13.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 26 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt; Vhodné i pro OZP. Pracovník do výroby. Náplní práce bude skládání, zabrušování, stehování dílů ocelových konstrukcí (zábradlí, žebříky, plošiny). Požadujeme: znalost čtení výkresové dokumentace, svářecí průkaz. Zkušenosti a praxe výhodou-možnost zaučení. Provoz jednosměnný: 6:00-14:30 hod. Pracovní doba lze po domluvě uzpůsobit autobusové dopravě. Kontakt: osobní kontakt, na adrese pracoviště PO-PÁ 7-14.30 hod., telefonicky 7-14.30 hod., e-mailem.. Pracoviště: Getura plus, spol. s.r.o., 788 05 Libina. Informace: Pavel Talanda, +420 583 233 009.

Služby - Pracovnice úklidových služeb 100 Kč

Úklid 100Kč Hledáme pracovnice úklidových služeb na objekty po Brně a jeho okolí. Pracovní doba je dle domluvy. Dopolední od 6-14hod., odpolední od 14-20hod. Mzda 100 Kč/hodinu. Vhodné pro ID/OZP. Možnost vyplácení záloh. Možno pracovat na HPP zkrácený/plný úvazek, DPP.

Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 16 000 Kč

Výrobci a zpracovatelé potravin a příbuzní pracovníci Výrobci a zpracovatelé potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 33. Poznámka: Požadujeme výpis z rejstříku trestů., Pracovní doba - pondělí až pátek, denní/noční - 12ti hodinové směny., Přísné hygienické normy - práce v potravinářství., , Osobní kontakt možný každé pondělí mezi 10:00 - 11:00 hod po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Vdf global s.r.o., pracoviště, U Kožovy hory, č.p. 2748, 272 01 Kladno 1. Informace: Michal Kischuk, +420 774 238 555.

Doprava a logistika - Přijmeme řidiče sk. CE 25 000 Kč

Řidič sk. CE Přijmeme řidiče nákladních aut. sk CE pro převoz stavebních strojů po celé ČR, denní příjezd na provozovnu v Bohumíně. Plat 25.000 Kč dle odpr. hodin. Proplacení přesčasových hodin, příplatky za svátky a víkendy.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál