Čertíci, andělé, ovečky, betlémy a hrabalovské kočenky. To jsou ústřední postavy výstavy v pravdě vánoční, kterou připravil Bronislav Kuba, resp. Lesní ateliér z Kerska ve spolupráci s Polabským muzeem Poděbrady a jeho nymburským pracovištěm. Kdo zpomalí své kroky na úprku k Vánocům a nahlédne do výstavní síně, bude okamžitě polapen do kouzelných tenat Vánoc, která umí vyčarovat tenhle činorodý keramik svými artefakty vypálenými z hlíny.

Útlé prostory Vlastivědného muzea se zaplňovaly ve čtvrtek navečer stále novými příchozími, což svědčí o tom, že značka Lesní ateliér Kuba je velmi ceněná. Po úvodních slovech ředitele Polabského muzea Jana Vindušky, starosty města Pavla Fojtíka, samotného autora a po následném minikoncertu pro dvoje housle vystoupila na připravený schůdek (aby byla lépe vidět) Jana Kubová a s lehkostí a vtipem jí vlastním přiblížila ve zkratce 25 let života v Kersku s mužem, který v sobě nese po celý život nezdolnou energii a radostnost svých valašských předků, pro něž našel uplatnění v mírném Polabí.

Můj muž je velmi pracovitý. Nevím, jestli to mám říkat s nadšením, anebo si trošku postesknout, ale když máte vedle sebe tak pracovitého člověka, musíte běžet taky. Díky tomu je náš život tak barevný," říká Jana Kubová o svém manželovi a dodává, že jeho nezdolná zvídavost a zájem o vše kolem něj stojí za vznikem nejen stovek či spíše tisíců keramických výtvorů, ale také dvou knížek, o jednom vystřihovacím betlému nemluvě.

Hosté si pak prohlíželi výstavu, která zvedne náladu každému už při pohledu na prvního rozverného čerta nebo usměvavého anděla. Jedno má Bronislav Kuba se svými figurami společné: veselý výraz ve tváři. Je to důsledek šťastně optimistického pohledu na svět. „Já dělám jen usměvavé figury včetně čertů. Zamračeného na zakázku také vytvořím, ale nerad," přiznává keramik.

Nymburský deník se zajímal, co si Bronislav Kuba přinesl do Polabí z valašských Vánoc. „Vím, co jsem si nepřinesl, a to je velké množství sněhu, na které jsem tam byl od mala zvyklý, ten mi tu opravdu chybí. Ale zase jsem tady objevil úžasné věci jako jízda na kole. Tu na Valašsku moc nejde provozovat. Právě díky ní jsem si zdejší kraj tolik oblíbil," svěřil se keramik. Také se vyznal ze své lásky ke zvířatům jmenovitě psům a kočkám, kteří bydlí s jeho rodinou v Kersku od prvopočátku. O kočkách v Kersku hovoří jako o fenoménu tohoto magického koutu Polabí, za nímž stojí Mistr Bohumil Hrabal. Poněvadž ho má Bronislav Kuba nesmírně rád, je řada dnes už kultovních akcí Lesního ateliéru Kuba se slavným spisovatelem spojená. Kočky nechybí ani na jedné z nich.

Novinkou vánočního keramického programu Lesního ateliéru Kuba jsou keramické betlémy. Keramik se jejich tvorbou moc baví a chce je dále rozšiřovat o nové postavičky. Betlém, který si můžou prohlédnout návštěvníci výstavy v Nymburce, byl vloni dokonce vystavený na největší výstavě betlémů v pražské Betlémské kapli. Letos mají to štěstí Nymburáci.

Tak už na nic nečekejte a pospěšte do Vlastivědného muzea. Výstava je otevřená denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin a potrvá až do 8. ledna.