Kouzlo Vánoc podle Bronislava Kuby, Valacha z Kerska

Nymburk /FOTOGALERIE/ - Ve Vlastivědném muzeu v Nymburce byla zahájena výstava Kouzlo Vánoc, na níž představuje svoji keramiku Bronislav Kuba, výtvarník z vyhlášeného Lesního ateliéru Kuba v Kersku.

5.12.2016
SDÍLEJ:

Kouzlo Vánoc podle keramika Bronislava KubyFoto: Deník/ Ivana Šmejdová

Čertíci, andělé, ovečky, betlémy a hrabalovské kočenky. To jsou ústřední postavy výstavy v pravdě vánoční, kterou připravil Bronislav Kuba, resp. Lesní ateliér z Kerska ve spolupráci s Polabským muzeem Poděbrady a jeho nymburským pracovištěm. Kdo zpomalí své kroky na úprku k Vánocům a nahlédne do výstavní síně, bude okamžitě polapen do kouzelných tenat Vánoc, která umí vyčarovat tenhle činorodý keramik svými artefakty vypálenými z hlíny.

Útlé prostory Vlastivědného muzea se zaplňovaly ve čtvrtek navečer stále novými příchozími, což svědčí o tom, že značka Lesní ateliér Kuba je velmi ceněná. Po úvodních slovech ředitele Polabského muzea Jana Vindušky, starosty města Pavla Fojtíka, samotného autora a po následném minikoncertu pro dvoje housle vystoupila na připravený schůdek (aby byla lépe vidět) Jana Kubová a s lehkostí a vtipem jí vlastním přiblížila ve zkratce 25 let života v Kersku s mužem, který v sobě nese po celý život nezdolnou energii a radostnost svých valašských předků, pro něž našel uplatnění v mírném Polabí.

Můj muž je velmi pracovitý. Nevím, jestli to mám říkat s nadšením, anebo si trošku postesknout, ale když máte vedle sebe tak pracovitého člověka, musíte běžet taky. Díky tomu je náš život tak barevný," říká Jana Kubová o svém manželovi a dodává, že jeho nezdolná zvídavost a zájem o vše kolem něj stojí za vznikem nejen stovek či spíše tisíců keramických výtvorů, ale také dvou knížek, o jednom vystřihovacím betlému nemluvě.

Hosté si pak prohlíželi výstavu, která zvedne náladu každému už při pohledu na prvního rozverného čerta nebo usměvavého anděla. Jedno má Bronislav Kuba se svými figurami společné: veselý výraz ve tváři. Je to důsledek šťastně optimistického pohledu na svět. „Já dělám jen usměvavé figury včetně čertů. Zamračeného na zakázku také vytvořím, ale nerad," přiznává keramik.

Nymburský deník se zajímal, co si Bronislav Kuba přinesl do Polabí z valašských Vánoc. „Vím, co jsem si nepřinesl, a to je velké množství sněhu, na které jsem tam byl od mala zvyklý, ten mi tu opravdu chybí. Ale zase jsem tady objevil úžasné věci jako jízda na kole. Tu na Valašsku moc nejde provozovat. Právě díky ní jsem si zdejší kraj tolik oblíbil," svěřil se keramik. Také se vyznal ze své lásky ke zvířatům jmenovitě psům a kočkám, kteří bydlí s jeho rodinou v Kersku od prvopočátku. O kočkách v Kersku hovoří jako o fenoménu tohoto magického koutu Polabí, za nímž stojí Mistr Bohumil Hrabal. Poněvadž ho má Bronislav Kuba nesmírně rád, je řada dnes už kultovních akcí Lesního ateliéru Kuba se slavným spisovatelem spojená. Kočky nechybí ani na jedné z nich.

Novinkou vánočního keramického programu Lesního ateliéru Kuba jsou keramické betlémy. Keramik se jejich tvorbou moc baví a chce je dále rozšiřovat o nové postavičky. Betlém, který si můžou prohlédnout návštěvníci výstavy v Nymburce, byl vloni dokonce vystavený na největší výstavě betlémů v pražské Betlémské kapli. Letos mají to štěstí Nymburáci.

Tak už na nic nečekejte a pospěšte do Vlastivědného muzea. Výstava je otevřená denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin a potrvá až do 8. ledna.

Autor: Ivana Šmejdová

5.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 14 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo pracoviště:, - K Borovému 99, Jažlovice, Říčany, , Prvotní kontakt:, - tel.: 774 151 015. Pracoviště: Agentura bravex , organizační složka - jažlovice, K Borovému, č.p. 99, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Nataliya Chulan, +420 774 151 015.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství MISTR -OVÁ STROJÍRENSKÉ VÝROBY - SVAŘOVNA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Krybusová Daniela Ing., tel.: 553 872 176, e-mail: krybusova@ostroj.cz., SOU/SŠ vzdělání strojního zaměření, praktická zkušenost s vedením zaměstnanců ve strojírenské výrobě min. 3 roky podmínkou (nejlépe svářečů a zámečníků), znalost technologie výroby svarků, znalost čtení výkresové dokumentace, výborné komunikační, argumentační a organizační schopnosti, samostatnost., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce: zadávání a kontrola plnění výrobních úkolů dle stanoveného plánu; vedení evidence pracovní směny, plánování směn; kontrola účelného využívání nástrojů a spotřeby režijních nákladů; - kontrola stavu výrobního zařízení; kontrola pracovní a technologické kázně; zajištění přeškolování zaměstnanců; odepisování operací, realizace inventarizace nedokončené výroby; evidence výkresů a materiálů; archivace postupů; zajištění odpoledního dozoru; - provádění svářečského dozoru; kontrola dodržování ZP, pracovního řádu a ostatních vnitřních směrnic; komunikace s ostatními útvary divize a společnosti.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Daniela Krybusová, +420 553 872 176.

Gastronomie - Kuchař, kuchařka 28 000 Kč

Restaurace DiCarlo, K Hrnčířům 96, Praha 4 - Šeberov přijme kuchaře/kuchařku na krátký/dlouhý týden, možno i po vyučení - rádi zaučíme. Nástupní plat 28.000 Kč + prémie. Tel.: 244 402 954,

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 20 000 Kč

Řezači plamenem zámečník - stehař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Tůmová Lenka Ing., tel.: 553 872 173 - volejte PO - PÁ 8:00 - 14:00 hod., e-mail: tumova@ostroj.cz., Požadujeme: vyučen ve strojírenském oboru, znalost čtení technických výkresů podmínkou, platné svářečské oprávnění (CO2) podmínkou, platné paličské oprávnění výhodou, praxe s drážkováním svárů pro UT drážkovací elektrodou výhodou., Pracovní doba: ranní 6,00 -14,00 hod., odpolední 14,00 - 22,00 hod., noční 22,00 - 6,00 hod., pracoviště: Opava. , Náplň práce: provádí samostatné stehování a svařování dílců, provádí samostatné rýsování dílců pro opracování, provádí samostatné čtení a činnosti dle technické dokumentace, provádí pálení ručně a strojkem, provádí rovnání dílců plamenem a pod lisem.. Pracoviště: Ostroj a.s., Těšínská, č.p. 1586, 746 01 Opava 1. Informace: Lenka Tůmová, +420 553 872 173.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál