Plánované jsou také speciální farmářské trhy. V týdnu by se v české metropoli měla rozsvítit i většina vánočních stromů.

Šaldova ulice v Karlíně přišla o alejBěhem uplynulých pěti dní nechali radní Prahy 8 vykácet alej o 17 stromech v Šaldově ulici. Podle webu osmičky je to kvůli „špatnému zdravotnímu stavu předmětných dřevin, které by mohly v budoucnu ohrozit zdraví i majetek občanů". To se však nelíbí obyvatelům čtvrtě, kteří to dali najevo ve facebookové skupině Karlín sobě. „Co? Tak to mě opravdu mrzí, stromy ulici přeci jen dodávaly své kouzlo," napsala Andrea. „Zbláznili se? Máme málo místa k parkování?" rozčílila se Jana. Za 17 kusů pokácených stromů bude nově vysazeno 24 kusů dřevin druhového zastoupení jerlín japonský, slibuje web osmé městské části.

Dům sociálních služeb v pondělí otevřeNový Dům sociálních služeb se dnes v 17 hodin slavnostně otevře v ulici S. K. Neumanna v Praze-Libni. Dům má dvě patra. Jeho součástí je i kuchyňský úsek s kapacitou 200 jídel a prádelna. V prvním patře, které je určené pro krátkodobé pobytové odlehčovací služby. K dispozici je 21 lůžek se samostatným sociálním zařízením. Provoz služby byl zahájený už 1. listopadu. Druhé patro má sloužit jako domov se zvláštním režimem. Nachází se v něm 31 lůžek. Prostory jsou určené pro klienty se sníženou soběstačností. Tato část domu bude otevřena až během příštího roku.

Šťastnější Žižkov udolal Pardubice„Nebyli jsme lepší, ale šťastnější," přiznal bez okolků kouč žižkovské Viktorie Zdeněk Hašek po utkání s Pardubicemi. Výhra 2:1 udržela před zimní přestávkou nováčka druhé fotbalové ligy na sedmé příčce tabulky. „Takové body se počítají," usmíval se kormidelník. „V první půli jsme hře dominovali," vzpomenul tlak, který vedl po třiceti minutách k oběma brankám. „Po změně stran nám to moc neběhalo a zvítězili jsme jen díky vůli," dodal.

Marešova ruka vedla USK k výhřeNa sinusoidě se pohybují letošní výsledky basketbalistů USK. V létě vyhlásili útok na skupinu A1, do které postupuje šestka nejlepších. V polovině základní části ztrácejí na svůj cíl dvě příčky. Důvody? Každou výhru střídá porážka. V lepším světle se vysokoškoláci představili v Brně, kde zvítězili 84:78. „Sebevědomý výkon," pochvaloval si kouč Mirsad Alilovič: „Když nám bylo nejhůře, pomohla nám přesná ruka Michala Mareše (na snímku)."

Koncovka rozhodla o prohře ČZUZkoprnělí diváci v Příbrami nevěřícně hleděli na palubovku. Jejich miláčci prohrávali 18:23 a míč měli volejbalisté ČZU. Jenže: osm zkažených servisů, nezkušenost, slabší nervy. To vše připravilo Pražany o zisk sady. Poté už příbramští favorité ovládli zápas a po vítězství 3:0 opět rozezpívali fandy. „O výsledku rozhodl první set," uznal kouč ČZU Miroslav Malán. „Kdybychom ho vyhráli, utkání dopadlo jinak," uvedl za desátý celek extraligy.

Kam za kulturou

StarDance vozíčkářůmMimořádný večer nabídla v sobotu večer taneční soutěž České televize StarDance. Na parketu se totiž během benefice objevili vozíčkáři. Stejně jako v loňském roce mohli diváci přispět na provoz Centra paraple, které pomáhá právě lidem upoutaným na invalidní vozík. Celkem se divákům a sponzorům během večera, kterého se jako porotce zúčastnil také ředitel „Paraplete" Zdeněk Svěrák, podařilo vybrat přes 11 milionů korun.

Arabské karikaturyCentrum současného umění DOX přichystalo další velezajímavou výstavu. Jmenuje se Linie Svobody a představuje tři významné arabské karikaturisty a jejich aktivistickou a uměleckou reflexi každodennosti i zásadního dění v neklidném regionu severní Afriky a Blízkého východu. Svá díla v DOXu vystavují Abdul Raheem Yassir, Khalid Albaih a Nadia Khiari. V rámci doprovodného programu proběhne master class pro začínající české karikaturisty a promítání dokumentu Karikaturisté: pěšáci demokracie.

Kristelová a její AféryNa TV Barrandov se v pondělí objeví zbrusu nový pořad. Jmenovat se bude Aféry a moderovat ho bude Kateřina Kristelová. „Tenhle pořad v žádném případě nebude o mně. Hlavními aktéry jsou lidé, kteří přijdou povídat o svých traumatech," prozradila Kristelová. Talkshow zaměřená na milostné vztahy bude v televizi k vidění každé pondělí a neděli od 21.30 hodin.

Čtěte také: Dobu adventu v Česku zpestří obří andělé či kluziště na náměstích