Úplným nováčkem letošního roku, který se přihlásil doslova na poslední chvíli, je obec Dolní Bučice. Pár nadšenců ze zdejší Jasmínové ulice se domluvilo, že si chtějí zazpívat, a tak se do celonárodní akce Česko zpívá koledy přihlásili.

„Zpívat budeme my, co bydlíme v Jasmínové. Přijít ale mohou i ostatní," uvedl Miroslav Havránek. Podle něj se v ulici začne zpívat už v 17.30, protože si místní chtějí zpívání opravdu užít. „Náš zpěv doprovodí zvuk heligonky," doplnil Havránek.

Zpívat se bude také v Kutné Hoře přímo pod vánočním stromem na Palackého náměstí. Zpěvákům z řad veřejnosti by se zpěvem měli přijít pomoci někteří členové Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl.

Nejdřív sbor a pak všichni

V Čáslavi u sochy Jana Žižky před vánočním stromem se lidé do zvuku koled zaposlouchají již v 17 hodin, kdy nejprve na Žižkově náměstí zazpívá pěvecký sbor zdejší střední pedagogické školy pod vedením Jany Vrňákové. V 18 hodin si pak v rámci akce zazpívají všichni.

„Budeme rádi, když s námi členové sboru zůstanou, ale bude to záležet na nich, jak moc budou prokřehlí," poznamenala Irena Holíková z městského úřadu v Čáslavi.

Přítomní se ale budou moci zahřát nějakým horkým nápojem. „Do Štědrého dne máme na náměstí trhy, takže bude zajištěn stánkový prodej i s občerstvením," doplnila Holíková.

V Dobrovítově se bude zpívat před místním obecním úřadem. V Kácově se zpěváci koled sejdou přímo na zdejším náměstí. Koledy zazní i v Holšicích u zvoničky a v Hlízově v parku před domem s chráněnými byty.