Brzký termín vysvětlila místostarostka Marie Šípková: „Jakmile začne advent, všichni prodejci už prodávají někde jinde, například na Křivoklátě a podobně, takže k nám nemůžeme nikoho sehnat. Tenhle termín se nám osvědčil. Máme plnou sokolovnu a lidé si tu vyberou, co potřebují, nebo se jen přijdou podívat."

Nabídka byla opravdu pestrá: vánoční ozdoby ze šustí a skořápek ořechů, svícny, adventní věnce, svíčky, pletené ponožky, keramika z místního kroužku a podobně.

Domácí tu zastupovali mladí hasiči. Vánoční drobnosti a dekorace vyráběly na jedné ze schůzek děti od tří až do osmnácti let. Pomáhali i dospělí. Každý podle své fantazie. O kousek dál měla svůj stánek s výrobky mateřská škola. Drobnosti děti vytvořily při pracovních činnostech ve školce.

Správná motivace

„Bavilo je to moc a pustily se s chutí do všeho. Stačilo je k tomu správně motivovat," popisovala paní učitelka Eva Bumbová. Výtěžek z prodeje výrobků dětí poslouží na nákup materiálu pro společné tvoření dětí s rodiči. To má ve školce velkou tradici a je oblíbené. „Nakoupíme materiál. Rodiče pozveme jedno odpoledne k nám a společně vyrábíme. Rodiče k nám rádi chodí a je to moc pěkné," řekla Eva Bumbová.

Jako občerstvení členky kulturní komise napekly domácí moučníky a vánočky a udělaly chlebíčky. Podával se čaj, káva nebo svařené víno. Děti si kreslily nebo něco vyráběly v adventních dílnách. K dobré náladě vyhrával na klávesy známé melodie pan Šita.

První ročník soutěže

Novinkou v pěkné tradici byl letos první ročník soutěže o nejlepší štrúdl. „Chtěli jsme vyzkoušet něco nového, tak jsme vyhlásili soutěž o nejlepší vánoční štrúdl. Sedmičlenná nezávislá porota nakonec hodnotila devatenáct kousků. Mezi nimi i slané," popisovala Marie Šípková.

Hodnotil se nejprve vzhled a pak chuť. Zúčastnily se samé ženy. Ta, které se 
štrúdl nejvíce povedl, dostala originální podlouhlý tác právě na štrúdl z keramické dílny Moniky Drábkové. Druhá a třetí nejlepší pekařka také, jen o něco menší. Ostatní účastnice ozdobný keramický věneček.

O další kulturní program se postaraly děti z kroužku místní mateřské školky, které zatančily zumbu.

Soutěž o nejlepší vánoční štrúdl1. místo: Irena Barochová
2. místo: Jitka Jungmanová
3. místo: Lenka Drápková