Čtěte: Dědinami na Hornolidečsku pobíhali čerti. Lidé si tradici nemůžou vynachválit

„Konkrétně jde o dvě masky čerta," prozradil člen hornolidečské mikulášské družiny Ondřej Žídek. Objasnil, že aby takovou dobu vydržely, bylo nutné je často přešívat. „Nejopotřebovanější jsou vždy záda," vysvětlil Žídek.

Občasné úpravy znamenají také problémy.

„Největším je sehnat tmavé ovčí kůže. Tady v okolí jsou totiž už jen samé světlé ovce." Potřebné kůže musejí proto členové čertovské družiny shánět na jarmarcích nebo na trzích. S úpravou začínají měsíc před svátkem svatého Mikuláše.

Samotné nošení čertovské masky je podle Ondřeje Žídka také velmi náročné. „Jenom samotná kukla váží asi pět kilo. Nosit ji není nic jednoduchého," netajil.

K náročnosti čertovského poslání určitě přispívá i fakt, že kukla se během dne nesundává. „Dá se říct, že půl dne je člověk v masce čerta úplně svázaný. Se vším všudy. Včetně patnácti zvonců má tahle maska asi pětatřicet až čtyřicet kilo," spočítal Žídek.

Družina v Horní Lidči má ještě jednu specialitu. Disponuje totiž třemi maskami takzvaných kvašáků. „Masky kvašáků máme jen my v Horní Lidči," ujišťuje Josef Tkadlec mladší, který se do této masky sám obléká. Kvašák má napodobovat Židy. „Proto nosíme takový dlouhý nos," objasnil Tkadlec.

Úkolem kvašáků je „prohánět děcka a sbírat gořalku." Originalitu zdejších masek potvrdil i místní Pavel Petrůj.

„My to říkáme pořád, že Lidčani mají nejpěknější masky," usmívá se. „Navíc tato tradice má v Lidči sílu. Je skvělé, že mladí do toho mají pořád takovou chuť a tradici každoročně dodržují."