„Kolik jich tak může být?" uvažují v duchu dospělí, zatímco malé děti se snaží figurky pohladit, což jim maminky zakazují.

Cedule potvrzuje, že návštěvníci stojí před největším českým betlémem z papírových figurek. Organizátorům, kteří vyhlásili pokus o překonání rekordu u příležitosti 22. ročníku Polabských vánočních trhů, se jich sešlo neuvěřitelných 613, čímž byl dalece překonán dosavadní rekord čítající 269 postav, jak uvádí pelhřimovská agentura Dobrý den.

Nápad zaujal

„Betlém patří k Vánocům, a tak nás napadlo, že by mohli také lidé v našem regionu vyrábět papírové figurky k betlému, který bychom pak vystavili při Polabských vánočních trzích. Obeslali jsme školy a školky, domovy důchodců a další instituce a ukázalo se, že nápad zaujal, sešlo se 613 figur! Vytvořit z nich betlém nebylo snadné, ještě že pomohla Střední škola oděvního a grafického designu z Lysé," líčí iniciátorka projektu Jitka Soldátová.

Rekord je zařazen agenturou Dobrý den mezi neregistrované projekty. Registrace je spojená s vysokými finančními náklady. Doprovodný program na výstavišti betlémem nekončí. V sobotu 17. prosince se tam uskuteční finále soutěže „Vypečené cukrování". Zájemci mají ještě do úterý 13. prosince čas zaslat do soutěže deset vzorků jednoho druhu cukroví.