Doba adventu se nezadržitelně blíží a ve městě jsou už přípravy na něj v plném proudu. Nedomyslitelnou součástí doby předvánoční budou trhy, které si, stejně jako v minulém roce, organizuje samotné město.

Prodejci své stánky otevřou poprvé v sobotu 26. listopadu, kdy bude v 17.30 hodin slavnostně rozsvícen také vánoční strom. Ten však bude na Dolní náměstí přivezen už o několik dní dříve.

„Jeho instalace proběhne od 16. do 18. listopadu. V letošním roce bude v Opavě stát asi osmnáctimetrový smrk ztepilý, který přivezeme z Městských lesů ve Skřipově. Ozdoben bude zejména světelnými řetězci s efektem padajícího sněhu a na jeho vrchol se umístí světelná hvězda," přiblížil vzhled vánočního stromu provozně technický náměstek Technických služeb Opava Martin Girášek.

TÉMĚŘ DVĚ STĚ OZDOB

Přicházející Vánoce Opavanům evokují také svítící ozdoby, umístěné na sloupech veřejného osvětlení. Ani letos tomu nebude jinak. „Práce na jejich montáži byly zahájeny už minulý týden a dokončeny budou nejpozději 25. listopadu tak, aby od tohoto dne už mohly být ulice našeho města výzdobou osvětleny. Ta by v nich měla zůstat až do Tří králů.

Celkem se jedná o 183 prvků, například sněhové vločky, gejzíry nebo kytice hvězd," doplnil Martin Girášek a dodal, že všechny ozdoby jsou provedeny z LED diodových žárovek. Město chystá také novinku v podobě osvětlení koule na Horním náměstí a budovy Hlásky.

Program vánočních trhů bude jako obvykle pestrý. Co se hudebních vystoupení týká, mohou se návštěvníci těšit na Adama Mišíka, Rock & Roll Band Marcela Woodmana, Monkey Business nebo Fleret s Jarmilou Šulákovou, kteří se představí hned 26. listopadu v 18 hodin. Letos poprvé byl zařazen koncert také na poslední den konání trhů, tedy 23. prosince.

„V tento den dříve většinou dění na trzích pomalu utichalo. Podle zkušeností však víme, že právě tento den vyrážejí lidé před svátky ještě rádi do města. Proto jsem se rozhodli, pro doladění vánoční atmosféry, zařadit na samotný závěr trhů vystoupení Yellow Sisters," vysvětlila Magdaléna Hájková z odboru Kancelář primátora.

Po dobu konání trhů bude zpřístupněna také radniční věž Hláska. Na tu mohou vystoupit každý den od 16 do 20 hodin.

Co bude dále součástí trhů?
>> Tradiční zabijačka z Větřkovic
>> Dřevěný betlém studentů Střední školy průmyslové a umělecké a Středního odborného učiliště stavebního
>> Řemeslné městečko
>> Tvořivé dílny v Myší díře
>> Folklorní program Střediska volného času
>> Podvečer se Slezským divadlem

Česko bude zpívat koledy také letos

Ani v letošním roce nebudou návštěvníci opavských vánočních trhů ochuzeni o oblíbenou akci Deníku s názvem Česko zpívá koledy. Ty budou už poněkolikáté znít ve stejný čas na mnoha místech republiky. Letos se na tuto událost můžete na Dolní náměstí vypravit ve středu 14. prosince od 18 hodin.