Originální dárek? Vlastní strom! Mladobučtí ho mají

Mladé Buky - Pětačtyřicet stromů, které si nakoupili od obce i s osobním věnováním, vysadili lidé v Mladých Bukách. Vytvoří tak novou třešňovou alej, která vyzdobí cestu na Sejfy.

20.11.2016
SDÍLEJ:

STROM RODINNÝ I FIREMNÍ. Rovněž rodina Hákových z Mladých Buků využila možnost pořídit si vlastní třešeň. Zakoupila si strom rodinný i firemní. Foto: DENÍK/Jan Braun

Kdo nezaváhal, mohl si za osm stovek pořídit vlastní strom.

Televizi, auto, bydlení, to všechno už lidé v obci mají. Ale vlastní strom? Navíc s možností darovat ho vybrané osobě? To byla skutečně jedinečná příležitost k báječnému dárku. Poptávka byla velká. A tak se při společné výsadbě stromů, které budou lemovat cestu na Sejfy, začaly objevovat štítky s věnováním: babičce, rodičům, vnoučatům, ale také milované obci, či z lásky Mladým Bukům.

Inspirace při běhání

Jít si zaběhat, to znamená nejen odreagovat se, uvolnit a přijít na jiné myšlenky. Ale rovněž na ty nové. Starostce Mladých Buků Lucii Potůčkové se to podařilo při návštěvě Velichovek.

„Šla jsem si zaběhat po jedné konferenci a viděla v parku, že tam mají krásné kameny a stromy s cedulkami lidí, kteří si je koupili a věnovali městu. Tam mě napadlo, že bychom něco podobného mohli udělat v Mladých Bukách. Velmi se mi ta myšlenka zalíbila, že by lidé mohli mít něco svého v obci. Radní nadšeně souhlasili, takže zbývalo jediné. Najít místo, kde stromy vysadíme," přiblížila starostka příběh vzniku akce, z níž se zrodí stromořadí kolem silnice na Sejfy.

„Je to nejpřirozenější místo, nejčastější směr výletů, do nejkrásnější lokality, Antonínova údolí a Sklenářovic, vysídlené německé obce Glasendorf. Dlouhá cesta přímo vybízí k vytvoření aleje. Je to symbol spojení cesty k vysídlené vesnici. Má to ducha, lidé si to budou hlídat a budou si užívat toho, jak stromy na jaře kvetou," řekla Lucie Potůčková.

Strom ze Star Wars

„Nechtěli jsme částku úplně velkou, ani úplně symbolickou. Nechali jsme si spočítat materiální náklady a náklady na práci, vydělili 45 kusy a byla z toho částka 800 korun," vysvětlila, jak městys došel k ceně za jeden zakoupený strom. „Z poptávky jsem byla příjemně překvapená a myslím, že bude ještě větší, až bude vidět, že stromy jsou zasazené," doplnila. „Kdo v dnešní době, kdy lidé mají hodně věcí, může říct, že má svůj vlastní strom? Takový, který patří jen jemu, bude si ho chodit zalévat a sbírat z něj třešně? Málokdo," pousmála se.

Každý, kdo si zaplatil uvedenou částku, obdržel certifikát a cedulku, kam umístil věnování, které se objevuje na stromech. Vedle rodinných příslušníků tam tak třeba figurují postavy ze Star Wars. „Líbilo se mi, že se zapojily celé skupiny. Takže máme strom hasičů Mladých Buků, Klubu důchodců. To je pěkné. Ani naši úředníci nechybí. Povinně to ale neměli," rozesmála se starostka. „Na tomhle krátkém úseku se tak sešli lidé, kteří by se za jiných okolností třeba ani nikdy nepotkali," dodala už s vážnou tváří.

Pokud byste měli v úmyslu pořídit jako vánoční dárek strom v Mladých Bukách, už máte smůlu. Všechny byly vyprodány.

Jan Braun

Autor: Redakce

20.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Vrátnice - domovník 12 000 Kč

Vrátní Do našeho týmu hledáme spolehlivou, zodpovědnou, pracovitou, dochvilnou a samostatnou osobu. Práce je vhodná pro osoby se zdravotním postižením OZP/TZP . Zkrácený úvazek 4 - 6 hod.

Stavebnictví - Betonář - Mzda 2 x měsíčně, 25-40t. 33 000 Kč

Betonář - mzda 2 x měsíčně, 25-40.000 Kč. Zhotovujeme zavlhlé betonové podlahy. Do našich paret hledáme chlapy, kteří se nebojí práce a chtějí si vydělat dobré peníze. Jedná se o týmovou práci. Ideálně se zednickou praxí.

Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.

Potravinářství - Pekař slaného-sladkého pečiva 28 000 Kč

Antonínovo pekařství - malé řemeslné pekařství v Praze, hledá pro své nové provozovny, pekaře/ky slaného i sladkého pečiva. Jsme malá rodinná pekárna, velmi pěkné prostředí, směny 12h. krátký/dlouhý týden, denní i noční. Požadujeme chuť do práce a ochotu učit se. Nabízíme možnost ubytování, velmi zajímavý plat 24-30.000 Kč, veškeré příplatky, týden dovolené navíc, stravenky, zam. výhody, pečivo zdarma. Místo prac.: Antonínovo pekařství.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál