Perníkový betlém? Snad nám ho děti na mši nesní, doufá žena

Vranovice – Zvedne vyzvánějící mobil a říká: „Pečení betlému? Jo, není problém." A pustí se do vyprávění. Pětadvacetiletá Magdalena Vybíralová ve Vranovicích mezi Břeclavskem a Brněnskem organizuje vznik betlému, jenž bude celý z perníku.  

9.12.2016
SDÍLEJ:

Magdalena Vybíralová dala ve Vranovicích impuls k pečení perníkového betlému. Foto: osobní archiv

Lidi ve více než dvoutisícové obci vyzvala k voňavé tvorbě jednotlivých postav či zvířat. „Inspiraci jsem si přinesla z brněnských Židenic, kde jsem bydlela předtím, než jsem se přivdala do Vranovic. V Židenicích se akce konala každý rok, a tak mě napadlo uspořádat ji i tady," líčí mladá žena o původu nápadu.

Tvrdí, že kostel je pak díky perníkům celý provoněný. A také, že se pro ni tvorba stala vítanou předvánoční zábavou. Kolik Vranovických se do pečení zapojí, Vybíralová zatím netuší. Pomyslný prapor mezitím zvedla sama: pod jejíma rukama vznikla svatá rodina v čele s Ježíškem. „Už mám hotovo, svatá rodina by tam rozhodně neměla chybět," ujišťuje s úsměvem.

Perník patří mezi tradiční sladkosti objevující se na jejím rodinném stole. „V Židenicích betlém peklo hodně lidí, v kostele byly stovky postaviček. V jednom roce se to dokonce dostalo do České knihy rekordů," vzpomíná organizátorka, jež s pobavením poznamenává, že tehdy pekla jen pár lidí.

Stejně jako pro mnoho obyvatel Břeclavska je pro ni betlém pevnou součástí Vánoc, doma jej má každoročně. „Svátky si bez něj nedokážu moc představit. Pod stromkem máme ale dřevěný betlém," pokračuje Vybíralová.

Nápad s pečením podle ní vzbudil nadšení také u tamního kněze. Betlém by měl být hotový ještě před Štědrým dnem, aby si jej prohlédli už lidé přicházející na půlnoční mši. „Doufám, že to nikdo nesní," směje se žena. A doplňuje: „Dětem jsme slíbili, že až skončí vánoční období, budou se do toho moct pustit. Doufám, že to do té doby vydrží."

Nejvíce práce má Magdalena Vybíralová s rozšířením informace mezi co nejširší okruh lidí. Nevadí ani, když se některé postavy objeví v betlému vícekrát. „Když se nás do pečení pustí alespoň deset, bude to fajn. A příští rok se třeba přidají další," dodává. 

Co je potřeba?
· neomezená fantazie
· velikost postav deset až dvacet centimetrů
· výsledek přinést jedenáctého nebo osmnáctého prosince před mší nebo po mši, která začíná o půl desáté, do sakristie vranovického kostela

Magdalena Vybíralová dala ve Vranovicích impuls k pečení perníkového betlému.

Autor: Lukáš Ivánek

9.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi. Administrativa - Administrativní pracovnice 16 000 Kč Administrativa Přijmeme administrativní pracovnici do řeznictví v ČB. Pracovní náplň je vedení interního účetnictví (pokladna, sklad - program winshop, související administrativa). Pracovní doba: 11h – do 18:30. Praxe výhodou, nástup možný ihned. Zaměstnancům dáváme stravenky, plat je jim zasílán do 5. dne v měsíci, jsme schopni zajistit i bydlení. Obchod - Prodavačka na čerpací stanici 27 000 Kč Přijmu pokladní na čerpací stanici KM Prona na Průmyslové ulici v Praze 10 u stanice autobusu. Práce na denní a noční směny, krátký/dlouhý týden. Příplatky za noční směny a za víkendy. Stavebnictví - Hledáme mistry 39 200 Kč Hledáme mistry Hledáme vedoucí prací - mistry pro práce na železničním svršku pro provozovny P10 Vršovice a Benešov u Prahy. Místem práce je Pha a blízké okolí. Nástup možný ihned. Jednosměnný provoz, pracovní doba 6,30-15,00 hodin. Bonusy - 13. plat, příspěvek na životní pojištění 2.500 Kč měs., předdovolenkový příspěvek, cestovní náhrady, 25 dní dovolené, proplacení přesčasových hodin.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY