TÉMA BRNĚNSKÉ VÁNOČNÍ TRHY NAJDETE VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.

Každý kousek nabízený na stánku mu osobně prošel rukama. Výrobky z rodinného knihařství jinde než na různých trzích zákazníci nenajdou. U knihařského a tiskařského stánku v dolní části náměstí lidé koupí knihy, kalendáře, diáře, ale i pera nebo krasohledy „Já a bratr máme na starosti knihařskou práci, moje žena se stará o výtvarnou podobu. Originální vazbu pak obstarává moje švagrová. Je to prostě rodinný podnik," popisuje Oujeský.

Vánoční trhy na Zelném trhu se stejně jako v loňském roce zaměřují z velké části právě na řemeslné výrobky. Organizátoři kladli důraz na jednotný vzhled stánků. Letos jich tam lidé najdou celkem 113. „Každému prodejci jsme dali křídovou tabuli, kde můžou prezentovat svoji nabídku. Papírové cedulky v igelitu už tam lidé nenajdou," zdůrazňuje Eva Skácelová z agentury Promo planet, která trhy na Zelném trhu organizuje.

Řemeslné zaměření trhů oceňují i prodejci, včetně Oujeského. „Většina z nás je i stylově oblečená. Působí to líp, než když prodáváme v péřové bundě a kulichu. Atmosféra je tady prostě lepší než jinde. Lidé třeba často zdůrazňují, že na Svoboďák se chodí najíst, na Zelňák chodí kvůli atmosféře a nákupům," zdůraznil knihař. I on často u okolních stánků na poslední chvíli shání vánoční dárky.

Jeho výrobky podle něj na Zelném trhu nemají konkurenci. Podobně jako on totiž knihy a další zboží vyrábějí jen v zahraničí.

Zelný trh letos předčil náměstí Svobody i ve výšce stromu. Smrk, který mu letos dominuje, vyrostl před třiadvaceti lety na předzahrádce rodinného domu v Hybešově ulici v Modřicích. „Městské části ho věnovali manželé Sládkovi. Na výšku měří sedmnáct metrů," upřesnila mluvčí Brna-středu Denisa Kapitančiková. Vánoční jedle na náměstí Svobody je o metr a půl kratší.