Příbramské betlémy patří ke kulturním památkám

Příbram - Tři desítky hornických betlémů s několika tisíci figurek si mohou prohlédnout návštěvníci příbramské galerie. Na výstavě si lidé připomenou také příběhy, které se pojí s betlémy a historií města, jenž si letos připomíná 800. výročí první písemné zmínky.

8.12.2016
SDÍLEJ:

V Příbrami si opět prohlédnete betlémy.Foto: Kateřina Chourová

Ve sbírce nebude chybět ani nejstarší betlém, který vytvořil horník Jan Třešňák v letech 1843 až 1849, dále velký Vyskeřský betlém z druhé poloviny 19. století, z doby největšího rozmachu místních stříbrných dolů, i o několik desítek let mladší betlém paní Melkesové, který naopak vznikal v dusné atmosféře druhé světové války.

Jesličky, jejichž autorem byl horník Antonín Mácha, obsahují zhruba 140 figurek včetně postaviček havířů a více než 50 monumentálních staveb umístěných na podestě široké čtyři metry.

Spolu s řadou historických betlémů muzeum ukáže také jeden z nejnovějších ve sbírce, a to betlém Vladimíra Malého z roku 1963, který muzeum získalo letos v listopadu. „Máme ve sbírce i betlémy, které ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku," uvedl ředitel hornického muzea Josef Velfl.

Představí se práce výtečných místních řezbářů, ale i betlémy z jiných materiálů - drobné figurky z chlebové hmoty, sádrový betlém rodiny příbramských lékárníků Pokorných nebo papírový betlém Oldřicha Drozdy, který se po druhé světové válce stavěl ve většině skautských kluboven, včetně té příbramské.

V Příbrami si opět prohlédnete betlémy.

Návštěvníci si budou rovněž moci prohlédnout zvětšeniny ilustrací s vánoční tématikou pocházející ze vzácného příbramského kancionálu z konce 16. století. Výstavu mohou lidé navštívit až do 8. ledna.

Jak zbožní havíři před více než sto lety prožívali významné křesťanské svátky, si lidé mohou připomenout také příští víkend v hornickém domku. V něm se nejen seznámí s původními zvyky a rukodělnou tvorbou, ale některé z činností si i vyzkouší, například výrobu betlémových figurek, pečení a zdobení dekorativního perníku či lití olova.

Ve stejném termínu bude pro zájemce o hornické tradice připravena také ukázka pracovního Štědrého dne - takzvaná Štědrovečerní šichta odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole, kam se dovezou důlním vláčkem. Následovat bude nadílka v podzemí u stromečku v těsném sousedství nejhlubší jámy březohorského rudního revíru, zpěv koled, a na každého z příchozích bude čekat na památku drobný dárek.

Snahou muzea je připomenout dobu někdejší slávy příbramského hornictví v dávné minulosti, kdy si havíři fárající i na Štědrý den chtěli vytvořit vánoční atmosféru na svých pracovištích a takto prožít tento významný svátek.

Autor: Kateřina Chourová

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami vychovatel - speciální pedagog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 27940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná a pedagogická způsobilost podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů, asistentak pedagoga speciální třídy pro žáky se zdravotním postižením na 0,75 úvazku. Pracoviště: Základní škola, blatná, holečkova 1060, Holečkova, č.p. 1060, 388 01 Blatná. Informace: Radka Kocúrová, +420 383 422 881. Služby - Úklid servisu 18 000 Kč Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30hod. a 1x do týdne odpolední: 6.00-18.00h. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00hod. Možnost kratšího úvazku i práce na dohodu (128 Kč/h). Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční). Technika a elektrotechnika - Technik kolejových vozidel 33 300 Kč Společnost Rail clinic s.r.o. přijme do svých řad zaměstnance pro pozici technik oprav pro mobilní servis nákladních vagonů. Předchozí znalost kolejových vozidel, řidičský průkaz a svářecí průkaz výhodou. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál