Jak jsme se v pondělí dopoledne mohli přesvědčit, žárovky už svítí na vánočním stromě na Václavském náměstí v Pražské ulici v Příbrami, kde je instalovala parta zaměstnanců technických služeb. Další parta montovala betlém na náměstí TGM pod vzrostlým
smrkem ze Solenic.

Ohňostroj při čertech

Tradiční zahájení adventu se uskuteční tuto sobotu na náměstí TGM, kde od 15 hodin uvidíte různá hudební a divadelní vystoupení, na chůdách mezi vámi „proletí" andělé, na místě bude také Ježíšek a jeho dílna a uvidíte i nějaká ta kouzla. Chybět nebude slavnostní rozsvícení vánočního stromu a také vánočně laděný videomapping, čili hra světel a stínů na kostele svatého Jakuba. Diváci jej budou moci zhlédnout během dne hned dvakrát.

Rozsvícení vánočního stromu a první svíce na adventním věnci uvedou tradičně starosta a farář se svým vánočním zamyšlením. Ještě před tím zazní tóny skupiny Ginevra, vystoupí žáci ze Základní umělecké školy Příbram a uvidíte také iluzionistické vystoupení Martina Kellmana.

Po rozsvícení vánočního stromu uvede Divadlo Víti Marčíka svůj Vánoční příběh, a komu se ještě nenaskytla příležitost zhlédnout videomapping, který byl promítán na letních slavnostech k 800. výročí města, bude mít další šanci právě během soboty. Večerní rozloučení bude patřit kapele Tomáš Kočko & Orchestr, jejichž moravská world music završí slavnostní den.

Adventní trhy začnou na náměstí 17. listopadu hned den po zahájení adventu. Ty se pak denně návštěvníkům otevřou až do 23. prosince. Nedělní den vyplní například hudební produkce poprockové Argemy, ohňová show nebo černé divadlo. Doprovodná hudební vystoupení pak nebudou chybět ani během dalších adventních nedělí, kdy uslyšíme dívčí kapelu The Apples a zpěvačku a šansoniérku Janu Vaculíkovou, či zpěváka Vlastu Horvátha.

Dopisy pro děti

Stálým nedělním hostem bude také Ježíšek a jeho dílna, ve které si děti s pomocí vyučujících z DDM Příbram vyrobí dárek s vánoční tematikou. „Děti mohou na náměstí 17. listopadu vhodit dopisy, které napsaly Ježíškovi, do speciální červené dopisní schránky k tomuto účelu určené.

Pro rodiče bude následně připravena „poštovní" služba Dopis od Ježíška. Ježíšek uloží odpovědi na dopisy na Městském úřadu Příbram (Tyršova 108, přízemí, Odbor kancelář města) a zde si je rodiče mohou od 12. prosince vyzvedávat," sdělila k novince mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Kdo si neumí představit zahájení adventu bez ohňostroje, může v sobotu zavítat například do Hřiměždic, kde hasiči s místní radnicí připravili komornější program v podobě vážné hudby v kostele sv. Anny, který začíná v 16.30 hodin. Nebude chybět občerstvení, teplé nápoje, ochutnávka výrobků místních pekařek a na závěr se nad návsí rozzáří ohňostroj.

Po venkovním sobotním zahájení domů nemusíte. Taneční skupina Zářící ženy pořádá Adventní country bál v Pivovaru Podlesí, který začíná ve 20 hodin. Těšit se můžete na ukázky tanců různého žánru, nebude chybět výuka tanců, tombola a dětské vystoupení.