„Koledy obvykle známe, ale protože mají hodně slov, které lidé většinou nezpívají, musíme mít s sebou taháky," prozradila vedoucí sboru Dita Přikrylová. Každoročně s dívkami také nastuduje vedle obvyklého repertoáru tři až čtyři nové písně, ty pak zazpívají v následujícím vlastním krátkém vystoupení.

A co by si sbormistryně letos přála k Vánocům?

„Hlavně zdraví pro sebe a své blízké. A pro Múzy nadšené studentky a zpěvačky, které se k nám stále hlásí samy," uvedla. Dívčí pěvecké uskupení Múzy založila před šesti lety profesorka hudební výchovy Dita Přikrylová při prostějovském gymnáziu Jiřího Wolkera.

„Byla to vlastně podmínka, aby sbor při škole zase fungoval, ale já jsem ji přijala ráda," řekla. Kromě hudební výchovy učí také matematiku a informatiku. „Nevěřila byste, ale matematické zákonitosti v obou oborech se s hudbou krásně doplňují," dodala profesorka. Přibližně deset až patnáct děvčat zpívá pod jejím vedením spíše modernější věci, případně lidové písně v moderní úpravě.

„Příležitostně máme také hudební doprovod, který tvoří zase pánská společnost," uvedla Dita Přikrylová. Bývalý student gymnázia Lukáš Kousal hraje na trumpetu, manžel Dity Přikrylové vystudoval klasickou kytaru a jeho kamarád Václav Procházka ovládá kontrabas.

„Já se občas přidám s houslemi," usmála se Dita Přikrylová. Děvčata jsou podle ní doprovodem nadšená, každé vystoupení s pány je jakási premiéra, protože muži zkoušejí často sami večer a v noci, a pak teprve přijdou za Múzami do školy ve standardní hodiny, aby se sladili dohromady.

„Název sboru vznikl tak, že jsem nejdříve vyloučila pojmenování anglická. A pak jsem pátrala mezi múzami umění a jedna z nich se opravdu věnovala zpěvu. A tak jsme Múzy a líbí se nám to," doplnila profesorka.

Dívky vystupují na různých školních akcích, v kulturních pořadech, které organizuje město Prostějov, ale pravidelně jezdí i za handicapovanými dětmi, o které se stará prostějovská společnost Jistota.

„Na to se studentky nejvíc těší, protože se po koncertě mohou podívat i do dalších prostor, a vidí tak, jak tyto děti žijí a jak se o ně personál dále stará," řekla Dita Přikrylová.

(maz)