Se zpěvem a hudbou se matematika a informatika doplňují

Prostějov – Je to už osvědčená a velmi příjemná tradice. Na akci Česko zpívá koledy bude na prostějovském náměstí TGM opět vystupovat i dívčí sbor Múzy. Zazpívat si s ním nejznámnější české koledy můžete společně ve středu 14. prosince od osmnácti hodin.

10.12.2016
SDÍLEJ:

Už po několikáté zazpívají na celostátní akci Česko zpívá koledy, také Múzy, dívky z prostějovského gymnázia Jiřího Wolkera pod vedením Dity Přikrylové.Foto: archiv sboru

„Koledy obvykle známe, ale protože mají hodně slov, které lidé většinou nezpívají, musíme mít s sebou taháky," prozradila vedoucí sboru Dita Přikrylová. Každoročně s dívkami také nastuduje vedle obvyklého repertoáru tři až čtyři nové písně, ty pak zazpívají v následujícím vlastním krátkém vystoupení.

A co by si sbormistryně letos přála k Vánocům?

„Hlavně zdraví pro sebe a své blízké. A pro Múzy nadšené studentky a zpěvačky, které se k nám stále hlásí samy," uvedla. Dívčí pěvecké uskupení Múzy založila před šesti lety profesorka hudební výchovy Dita Přikrylová při prostějovském gymnáziu Jiřího Wolkera.

„Byla to vlastně podmínka, aby sbor při škole zase fungoval, ale já jsem ji přijala ráda," řekla. Kromě hudební výchovy učí také matematiku a informatiku. „Nevěřila byste, ale matematické zákonitosti v obou oborech se s hudbou krásně doplňují," dodala profesorka. Přibližně deset až patnáct děvčat zpívá pod jejím vedením spíše modernější věci, případně lidové písně v moderní úpravě.

„Příležitostně máme také hudební doprovod, který tvoří zase pánská společnost," uvedla Dita Přikrylová. Bývalý student gymnázia Lukáš Kousal hraje na trumpetu, manžel Dity Přikrylové vystudoval klasickou kytaru a jeho kamarád Václav Procházka ovládá kontrabas.

„Já se občas přidám s houslemi," usmála se Dita Přikrylová. Děvčata jsou podle ní doprovodem nadšená, každé vystoupení s pány je jakási premiéra, protože muži zkoušejí často sami večer a v noci, a pak teprve přijdou za Múzami do školy ve standardní hodiny, aby se sladili dohromady.

„Název sboru vznikl tak, že jsem nejdříve vyloučila pojmenování anglická. A pak jsem pátrala mezi múzami umění a jedna z nich se opravdu věnovala zpěvu. A tak jsme Múzy a líbí se nám to," doplnila profesorka.

Dívky vystupují na různých školních akcích, v kulturních pořadech, které organizuje město Prostějov, ale pravidelně jezdí i za handicapovanými dětmi, o které se stará prostějovská společnost Jistota.

„Na to se studentky nejvíc těší, protože se po koncertě mohou podívat i do dalších prostor, a vidí tak, jak tyto děti žijí a jak se o ně personál dále stará," řekla Dita Přikrylová.

(maz)

Autor: Marcela Žůrková

10.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Mechanik, opravář 30 000 Kč

Pro náš autoservis přijmeme mechaniky, opraváře nákladních automobilů.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 25 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií PROGRAMOVÁNÍ PLC - stavba jednoúčelových strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Incentrum s.r.o.-001, Bánskobystrická, č.p. 555, 460 08 Liberec 8. Informace: Petra Doubková, +420 482 710 193.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme stálou práci ve stabilní společnosti. Jednosměnný provoz. Nejedná se o kamionovou dopravu rozvoz pouze po moravských regionech.Požadované znalosti a zkušenosti řidičský průkaz sk. C, platné psychotesty,potravinářský průkaz,práce s hydraulickou plošinou a paletovým vozíkem, zákládní znalosti o údržbě nákladních vozidel,samostatnost, spolehlivost. Pracoviště: Dlc napajedla, a. s. - sídlo, Kvítkovická, č.p. 1533, 763 61 Napajedla. Informace: Lenka Štruplová, +420 776 666 481.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 22 500 Kč

Stavební údržbáři budov Údržba budov a zeleně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: drobné zednické, zámečnické a instalatérské opravy, svoz odpadů, sekání trávy, úklid sněhu, nátěry apod..... Pracoviště: Řetězy vamberk spol. s r.o., Dvořákova, č.p. 426, 517 54 Vamberk. Informace: Petr Ullrych, +420 494 512 237.


< Zpět na Vánoční speciál