„Před vchodem rozžhaví železo ve výhni kovář a bude se tu prodávat oblíbený trdelník. Doufáme, že nám nedají košem rybáři. Slíbili předběžně, že by alespoň v sobotu nabídli prodej pečených ryb. Tradičně tu bude předvádět výrobky i svůj um včelař a učitel včelařství z Votic Miroslav Dvořák," uvedla Dita Kuthanová, pracovnice muzea.

Zavoní tu nejen včelí vosk z vyráběných svíček nebo med přidaný do perníků, ale také čerstvá káva nebo éterické oleje. „Také letos bude možné ochutnat palačinky," vzpomněla si na další dobrotu. Potvrdila, že si datum rezervují ve svém kalendáři také řezbáři z regionu - Václav Křížek a Jiří Baloun nebo výtvarník Petr Sůsa.

„Novinkou prvního dne řemesel budou šperky od firmy Lupifimo. V chladném počasí přijde vhod teplá medovina a k chuti domácí vánoční pečivo. Chybět nesmí adventní věnce a další dekorace, květiny - vánoční hvězdy nebo bramboříky," doplnila Pavla Sůvová. „Prostor dáváme také handicapovaným výrobcům ze Sedlčan a Nalžovic. Ukážou veřejnosti, čím se zabývají v sociálně-terapeutických dílnách," dodala.

„Zájem o předváděcí dny řemesel je tak velký, že budou obě patra maximálně zaplněná a další místo není. To by musel někdo přijít opravdu s mimořádně zajímavým vánočním řemeslem, které tady ještě zastoupeno není. To by se kousek předváděcí nebo prodejní plochy ještě našlo," připustila s úsměvem.

Sváteční atmosféru podmalují koledy

V sobotu 26. listopadu se „Netradiční Vánoce v muzeu" potkají s další akcí, kdy na nedalekém náměstí začne od 15 hodin Den pro dětskou knihu spojený s pokusem o překonání českého rekordu v kategorii „Nejvíce lidí na jednom místě s knihou Josefa Lady", se křtem knížky pro děti, představením betlému vyřezaným handicapovaným umělcem Pavlem Hejhalem.

Městská knihovna v Sedlčanech jí pořádá se svými partnery Příbramským deníkem a klubem Velká Kobra. „Hovořil jsem na toto téma s ředitelkou knihovny Blankou Tauberovou a považujeme to za výhodu pro návštěvníky. Když lidé vyrazí do centra města, tak si užijí víc zábavy najednou a obě akce se perfektně doplňují," připojil k tomu komentář ředitel sedlčanského muzea David Hroch.

Marie Břeňová