Škvorec: zámecké Vánoce provoněné nejen vůní punče

Škvorec /FOTOGALERIE/ - Advent na zámku ve Škvorci na pomezí Prahy-východ a Kolínska vrcholí. Na sobotu 17. prosince je připravený předvánoční koncert a jarmark. Pěveckou hvězdou večera bude mladý, talentovaný zpěvák Martin Růža. V průběhu večera vás překvapí rozmanitým repertoárem a obdivuhodným hlasovým rozsahem.

17.12.2016
SDÍLEJ:

Vánoce na zámku Savoia ve ŠkvorciFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Na jarmarku si pochutnáte na různých pokrmech vybrané kuchyně, voňavém svařeném víně a vyberete vánoční dárky pro svou rodinu a přátele. Samozřejmostí jsou prohlídky vánočně vyzdobeného zámku. Vánoční jarmark začne v 15 hodin, prohlídka zámku o půl hodiny později, začátek koncertu je naplánovaný na 18 hodin.

Sobotní akce je na zámku jednou z celé řady předchozích i dalších. Předchozí bylo například velmi hojně navštívené rozsvěcení vánočního stromu na nádvoří, které, jak se na zámku ukázalo, se nemusí dělat první adventní neděli, ale klidně o poznání déle.

Rozzáření stromu na nádvoří byla pro zámek premiéra. Sešlo se více než 200 lidí. Pro všechny bylo připravené milé setkání plné výborného jídla, voněl punč, zámecké cukroví, italská vánoční bábovka Panettone či dobré víno, sváteční atmosféru dotvářely vysoké štíhlé svíce a vánoční trh.

Stařičký betlém z Florencie

Při prohlídkách zámku nechybělo dětmi nadšeně kvitované hledání tajných dveří, příchozí měli možnost prohlédnout si i stařičký betlém z Florencie, patřící rodině současných majitelů zámku. Některé figurky betlému jsou i sto let staré.

Vlastní rozsvícení stromu provázel působivý operní zpěv, který se čistě nesl z rozzářeného zámeckého okna do mrazivé noci. Členové Státní opery Praha následně přítomné potěšili tradiční Rybovou Českou mší vánoční, v závěru si s nimi Narodil se Kristus pán zazpívali společně všichni diváci.

Zpívalo se v koncertním sále, který je již kompletně opravený, dokončují se jen výmalby na stěnách, kde vznikají dekorativní historizující nástěnné malby. Adventní koncert nebyl letos v sále rozhodně první, uskutečnilo se zde už několik vystoupení sólistů Národního divadla a Státní opery.

Vkusně zařízené interiéry

Nezahálelo se ani co do další rekonstrukce zámku, o čemž se návštěvníci přesvědčili nejen ve vkusně zařízených interiérech. Mohli obdivovat dokončené schodiště a obřadní místnost.

V návaznosti na počasí se pracuje i na dostavbě chybějícího křídla zámku. Hotová už je základová deska včetně dojezdové šachty a bazénu. Součástí nové budovy bude wellness. Ve stávajícím křídle již začalo fungovat ubytování.

Celý zámek je nyní zazimovaný, květiny čekají ve sklenících na jaro, objekt nyní krášlí milá vánoční výzdoba. Podobně je na tom i zahrada, která během podzimu dostala novou tvář. Ta se samozřejmě naplno projeví až na jaře.

Místo trávníků je zde nachystaný soubor květin a rostlin, který zcela změnil ráz celého prostoru. Na hosty jarních akcí bude čekat již i funkční kašna. V zahradách bylo vysázeno celkem více než deset tisíc různých květin a zhruba sto dřevin.

Autor: Jana Martinková

17.12.2016
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 15 000 Kč Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami vychovatel - speciální pedagog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 27940 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná a pedagogická způsobilost podle zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů, asistentak pedagoga speciální třídy pro žáky se zdravotním postižením na 0,75 úvazku. Pracoviště: Základní škola, blatná, holečkova 1060, Holečkova, č.p. 1060, 388 01 Blatná. Informace: Radka Kocúrová, +420 383 422 881. Služby - Úklid servisu 18 000 Kč Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30hod. a 1x do týdne odpolední: 6.00-18.00h. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00hod. Možnost kratšího úvazku i práce na dohodu (128 Kč/h). Zdravotnictví - Pečovatel, ošetřovatel 20 000 Kč Hledáme pracovníky na pozice pečovatel - pracovník v sociálních službách, pro naše zařízení Domov se zvláštním režimem - Telč. 12hodinové směny (denní, noční). Technika a elektrotechnika - Technik kolejových vozidel 33 300 Kč Společnost Rail clinic s.r.o. přijme do svých řad zaměstnance pro pozici technik oprav pro mobilní servis nákladních vagonů. Předchozí znalost kolejových vozidel, řidičský průkaz a svářecí průkaz výhodou. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál