„Kubovi mě pozvali před asi deseti lety. Stalo se, že jsme si lidsky neskutečně sedli, pozvali mě znovu, z toho se stalo znovu a znovu, až jsem se stala jakýmsi adventním inventářem rodiny Kubových", směje se spisovatelka. Do Kerska ji pravidelně provází celá rodina, manžel Vlado Bohdan (fotograf, syn herečky Blanky Bohdanové), dcera Alžběta a syn Jeroným.

Autorka tentokrát přijela představit svoji knižní novinku a povídala i o svých knihách minulých. Ti, kdo Zuzanu Maléřovou znají (a není jich málo), si nenechali ujít setkání s dámou, která už mnoho let připomíná prostřednictvím svých knih hodnoty, bez nichž bychom nebyli lidmi: lásku, pokoru, pochopení, soucit, něhu, touhu. Důkazem toho, že je nám jich třeba, je fakt, že se její knihy po léta prodávají bez sebemenší reklamy. V sobotu seděli lidé natěsnáni na malých židličkách i na schodech ateliéru, poslouchali a bylo jim dobře.

Úvod patřil Zuzanině dceři Alžbětě, která zazpívala a capella nádhernou italskou vánoční skladbu, po ní si už vzala slovo spisovatelka. Její nová kniha se jmenuje Kdy se dotknout dospělosti a je o mladých lidech, které spisovatelce přivedly do života její děti. Zuzana Maléřová byla nablízku svým mladým hrdinům několik let, a mohla tak zachytit velmi osobní témata.

„Většinou se mladý člověk dotýká dospělosti, když musí překonat nějakou překážku. Někdo tím předčasně dospěje, někdo tím paradoxně nikdy nedospěje. Tak či onak to má určující význam pro jeho dospělost," řekla spisovatelka a dodala: „Když jsem si knihu přečetla s odstupem, zjistila jsem, že jsem psala především o nás. Děti nečerpají z jiných pramenů, než odkud vycházejí. Ta kniha je zrcadlo, něžné i nemilosrdné, ale nevyčítá. To je na těch mladých lidech krásné."

Spisovatelka Zuzana Maléřová- pracovala jako tisková mluvčí činohry Národního divadla

- spolupracuje s Českou televizí (v rámci cyklu (Ne)obyčejné životy natočila 11 dokumentárních filmů, například o Stanislavu Zindulkovi) a Českým rozhlasem (například úvahová Dobrá jitra v ČR Praha)

- měla autorský pořad v Divadle Viola

- vystupovala v představení Národního divadla na scéně Divadla Kolowrat Barevný život - benefice Blanky Bohdanové

- na svém kontě má dosud 16 knižních titulů, většina je beznadějně vyprodaná