Nové LED osvětlení bude v Mladé Boleslavi zdobit třídu Václava Klementa, Jičínskou ulici, ulici T. G. Masaryka, náměstí Míru, Komenského náměstí a Staroměstské náměstí. Kromě ulic a náměstí bude nové osvětlení i na vánočním stromu. Strom v Boleslavi byl v minulých letech laděn do modré barvy, letos bude osvětlení v teplém a studeném odstínu bílé barvy. Novinkou jsou i světelné převěsy v Železné ulici.

Kolín chystá překvapení

Starou vánoční výzdobu město dále zužitkuje. Přemístí se do ulic, které dříve nebyly vyzdobené vůbec. Nově tak bude osvětlení umocňovat vánoční atmosféru v ulicích U Stadionu, Jana Palacha, Havlíčkova a Dubce.

Kolín letos počítá s výdaji na výzdobu kolem 300 tisíc korun, což je více než v jiných letech. Z města definitivně zmizí stará výzdoba Jiráskova náměstí. "Už úplně neodpovídala současným trendům, a to jak v designu, tak i v energetické náročnosti," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).

Dodal, že je zvykem, že nejnovější výzdoba se používá v samotném centru města a starší, ale jinak nezávadná se posouvá do širšího okolí. Novou výzdobu město nakupuje od firmy, která vyhrála výběrové řízení. Ve spolupráci s ní bude ve městě v rámci výzdoby umístěno několik zajímavých prvků. "Zatím nebudu nic prozrazovat. Jeden z nich uvidíte na Karlově náměstí při rozsvěcení vánočního stromku a bude to takový prvek, který se bude líbit i dětem," uvedl Rakušan.

Místo vody světýlka

Do obnovy vánoční výzdoby vkládá každoročně peníze i Příbram. Letos plánuje utratit asi 100 tisíc korun, tedy podobnou částku jako v minulých letech. Mezi novinky v rámci adventu patří vánoční trhy na náměstí 17. listopadu, které se letos budou konat poprvé. Na náměstí vyroste i výrazný prvek nové výzdoby - pětimetrový umělohmotný strom se světelnými rampouchy. Na náměstí T. G. Masaryka pak bude speciálně vyzdobená kašna s velkou žulovou koulí. "Místo vody po kouli tečou proudy stříbrných světýlek," řekla novinářům mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Středočeská města plánují od pátku až do neděle slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, a tím zahájení adventu. Budou ho doprovázet tradiční vánoční trhy a další společenské akce.

Čtěte také: Dobu adventu v Česku zpestří obří andělé či kluziště na náměstích