Středočeská města investují do vánoční výzdoby, modernizují ji

Praha - Města ve Středočeském kraji investovala do letošní vánoční výzdoby, většinou kvůli její zastaralosti. Například Mladá Boleslav podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) zaplatila za nové LED osvětlení dva miliony korun.

26.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jaromír Šimek

Nové LED osvětlení bude v Mladé Boleslavi zdobit třídu Václava Klementa, Jičínskou ulici, ulici T. G. Masaryka, náměstí Míru, Komenského náměstí a Staroměstské náměstí. Kromě ulic a náměstí bude nové osvětlení i na vánočním stromu. Strom v Boleslavi byl v minulých letech laděn do modré barvy, letos bude osvětlení v teplém a studeném odstínu bílé barvy. Novinkou jsou i světelné převěsy v Železné ulici.

Kolín chystá překvapení

Starou vánoční výzdobu město dále zužitkuje. Přemístí se do ulic, které dříve nebyly vyzdobené vůbec. Nově tak bude osvětlení umocňovat vánoční atmosféru v ulicích U Stadionu, Jana Palacha, Havlíčkova a Dubce.

Kolín letos počítá s výdaji na výzdobu kolem 300 tisíc korun, což je více než v jiných letech. Z města definitivně zmizí stará výzdoba Jiráskova náměstí. "Už úplně neodpovídala současným trendům, a to jak v designu, tak i v energetické náročnosti," řekl starosta Kolína Vít Rakušan (STAN).

Dodal, že je zvykem, že nejnovější výzdoba se používá v samotném centru města a starší, ale jinak nezávadná se posouvá do širšího okolí. Novou výzdobu město nakupuje od firmy, která vyhrála výběrové řízení. Ve spolupráci s ní bude ve městě v rámci výzdoby umístěno několik zajímavých prvků. "Zatím nebudu nic prozrazovat. Jeden z nich uvidíte na Karlově náměstí při rozsvěcení vánočního stromku a bude to takový prvek, který se bude líbit i dětem," uvedl Rakušan.

Místo vody světýlka

Do obnovy vánoční výzdoby vkládá každoročně peníze i Příbram. Letos plánuje utratit asi 100 tisíc korun, tedy podobnou částku jako v minulých letech. Mezi novinky v rámci adventu patří vánoční trhy na náměstí 17. listopadu, které se letos budou konat poprvé. Na náměstí vyroste i výrazný prvek nové výzdoby - pětimetrový umělohmotný strom se světelnými rampouchy. Na náměstí T. G. Masaryka pak bude speciálně vyzdobená kašna s velkou žulovou koulí. "Místo vody po kouli tečou proudy stříbrných světýlek," řekla novinářům mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Středočeská města plánují od pátku až do neděle slavnostní rozsvěcení vánočních stromů, a tím zahájení adventu. Budou ho doprovázet tradiční vánoční trhy a další společenské akce.

Čtěte také: Dobu adventu v Česku zpestří obří andělé či kluziště na náměstích

Autor: ČTK

26.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

< Zpět na Vánoční speciál