ŠVERMÁK NOVĚ: OTEVÍRÁ SE XS MUSIC CLUB

Dobrá zpráva pro všechny fanoušky hudby a divadla: v Chomutově se otvírá nový multižánrový hudební klub a hned zkraje to rozjede ve velkém.
XS Music Club se otevírá v bývalém závodním klubu Dolu Jan Šverma, kteří Chomutované znají spíše pod názvem Švermák. Od šedesátých let byl jednou z předních scén československého bigbítu.

V pátek večer bude klub slavnostně pokřtěn kapelou ATMO music, následovat bude koncert kapely Bejdl, sólistky orchestru Karla Vlacha Magdalény Urbanové a hudebního projektu Smrtislav. Moderátorského postu se ujal známý herec a bavič Petr Vojnar.

Kromě hudebního zážitku se můžou návštěvníci těšit i na raritní nabídku nápojů. „Náš klub nese v názvu jméno energy drinku, který se neobjevuje v běžných obchodních sítích a pro náš klub jsme si nechali vytvořit speciální kolekci drinků, kterou vám jinde v republice nenamíchají," přibližuje specialitu produkční klubu, Jaroslav Noska.

„Chceme být prostě jiní a to ve všem, je to příležitost jak se stát místem, do kterého budou chodit lidé všech věkových kategorií, od adolescentů po rodiče středního věku, protože takové místa zatím v Chomutově chybí," vysvětluje Noska.

Klub už krátce po svém otevření nabídne pravidelný program. Příští středu se tu představí Josef Alois Náhlovský a Josef Mladý, 17. prosince zazpívá Pavel Calta a po novém roce přivítá klub třeba Zdeňka Trošku.

Open party začíná v pátek v 18. hodin.

HASIŠTEJN POLECHTÁ JAZÝČEK I POUČÍ

Vůně staročeských pochoutek, svařeného vína a poučení o vánočních zvycích našich předků čeká tuto neděli na návštěvníky hradu Hasištejna.
Bohatý program pro malé i velké si připravilo Občanské sdružení Přátelé hradu Hasištejna, které se snaží oživovat kulturu na Hasištejně už několik let. „Na hradě pořádáme akce během celého roku, adventní slavnost je ale novinka letošního roku," vysvětluje pořadatel Jiří Šnábl a dodává, že vstup bude pro návštěvníky zdarma.

Na děti čekají adventní dílničky, kde si budou moci vyrobit svícen z přírodních materiálů a zkusit ještě jednou přesvědčit Ježíška, že byly celý rok hodné a poslat mu speciální poštou dopis. Malý i velcí dostanou příležitost doplnit si vědomosti o známých i zapomenutých vánočních zvycích a dostanou prostor si je vyzkoušet.

K adventnímu času neodmyslitelně patří mlsání a na Hasištejně to dobře vědí, proto nesmí chybět ukázka staročeská kuchyně. „Mezi lidmi jsou ochutnávky starých receptů velmi oblíbené, zamýšlíme upéct bramborové placky s domácím zelím a škvarky, klobásky, nebo šoulet a samozřejmě nesmí chybět svařené víno a vánoční punč," vyjmenovává dobroty Šnábl.

O potěchu ducha se postará kejklíř Miloš, středověká hudební formace Musica Canora a divadelní hra Půjdem spolu do Betléma, která pojednává o narození Ježíška.

Advent na Hasištejně začíná ve 12 hodin, končit bude s úderem 16. hodiny.

ČESKO NĚMECKÉ ADVENTNÍ TRHY

Už počtvrté zvou Vejprty na adventní trhy, které pořádá společně se svým nejbližším německým sousedem, obcí Bärenstein. Akci, která bude probíhat oba víkendové dny, zahájí v sobotu společně starosta i starostka slavnostním nakrojením vánočky.

„Trhy proběhnou na náměstí, které je společné pro Vejprty i Bärrenstein, je to naše zajímavost na kterou jsme pyšní. Návštěvníci mohou volně přecházet z Čech do Německa," vyzdvihl místostarosta Vejprt Josef Kadlec.

Adventní trhy nabídnou klasickou nabídku vánočního sortimentu, nebudou tedy chybět různé druhy punče, svařeného vína i německé sladké štoly.
Dětem určitě udělá radost společná nadílka českého Mikuláše a jeho německého kolegy Vánočního muže. „Ti dva se vždycky setkají na nějaké hraničním bodě, nejčastěji mostě a poté se vydají na náměstí, kde dětem obou národností rozdávají za písničku nebo básničku dárečky," dodává Kadlec.

O hudební doprovod se postará ekumenický a pozounový sbor města Bärrenstein a Hornický hudební spolek Jöhstadt-Grumbach. Připraveny jsou i ukázky historických řemesel, ukázky českých i německých vánočních zvyků, betlém a rukodělné dílničky.

Trhy se otevřou v sobotu a v neděli vždy od 14 hodin a skončí v 17:00.